1777     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Ako začať s kontaktnými šošovkami

V prípade, že s kontaktnými šošovkami začínate, chystáte sa zmeniť typ kontaktných šošoviek, alebo ste mali pauzu v ich používaní, rok a viac, je potrebné začať návštevou kontaktológa (očného lekára alebo optometristu).

Kontaktná šošovka je optická pomôcka na korekciu zrakových vád. Narozdiel od okuliarov, je v priamom kontakte s povrchom oka a neobmedzuje nositeľa tak ako okuliare. Na prvý pohľad nie je viditeľné, že nositeľ kontaktných šošoviek používa nejakú korekciu zraku.

Výhodné je aj to, že v situáciách, keď sú okuliare prekážkou, alebo sú priamo nebezpečné, kontaktné šošovky plnia spoľahlivo a bezpečne svoju funkciu. Avšak spoľahlivé a bezpečné používanie kontaktných šošoviek vyžaduje dodržiavanie určitých hygienických pravidiel a zásad.

 1. podľa účelu použitia (korekčné, kozmetické, terapeutické)
 2. podľa použitého materiálu (hydrogél, silikónhydrogél, tvrdé šošovky)
 3. podľa doby použitia (jednodenné, dvojtýždenné, mesačné, kontinuálne, ročné)

V súčasnosti sú predmetom záujmu verejnosti korekčné a kozmetické (farebné) kontaktné šošovky z materiálov hydrogél a silikónhydrogél, ktoré sa prehľadne delia podľa doby použitia. Práve doba a spôsob používania sú kľúčové pri voľbe vhodného druhu kontaktných šošoviek.

Častosť používania 1× – 2× do týždňa
Ideálna voľba sú jednodenné kontaktné šošovky.
Častosť používania viac ako 3× do týždňa, alebo striedanie v periódach s okuliarmi
Ideálna voľba sú 2-týždenné alebo mesačné kontaktné šošovky.
Trvalé používanie kontaktných šošoviek
Mesačné kontaktné šošovky, v určitých prípadoch 2-týždenné.
Takzvané kontinuálne kontaktné šošovky – šošovky, ktoré možno používať až 30 dní bez nutnosti vybratia z oka – je možné ich žiadať po konzultácii s kontaktológom (očným lekárom, alebo optometristom).

Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď. Je úplne ovplyvnená individuálnymi nárokmi konkrétneho oka a požiadavkami užívateľa.

Najlepšie šošovky Vám pomôže vybrať kontaktológ. Vo všeobecnosti však možno odporučiť – vyhľadávajte vhodné kontaktné šošovky pre Vami zamýšľané použitie a z materiálov, ktoré majú čo najvyššiu priepustnosť kyslíka.

V prípade, že s kontaktnými šošovkami začínate, alebo v ich používaní máte pauzu, rok alebo viac, je potrebné začať návštevou kontaktológa (očného lekára alebo optometristu).

Kontaktológ zhodnotí zdravotný stav Vašich očí, zmeria zrakovú ostrosť a ďalšie parametre Vašich očí, ktoré sú potrebné pre aplikáciu kontaktných šošoviek. Ďalej bude s Vami konzultovať výber správneho druhu kontaktných šošoviek podľa Vašich zámerov. Kontaktológ Vám taktiež naaplikuje skúšobný pár vybraných kontaktných šošoviek a mikroskopicky skontroluje ich „usadenie“ na Vašich očiach. Naučí Vás ako manipulovať so šošovkami – ako ich nasadzovať a vyberať. Ukáže Vám ako správne používať dezinfekčný a uchovávací roztok. Odporučí Vám, aké zásady je nutné dodržiavať a akých rizík je potrebné sa vyvarovať.

Vo väčšine prípadov dostávate skúšobný pár kontaktných šošoviek, ktorý môžete testovať vo Vašom prostredí. Po otestovaní skúšobných kontaktných šošoviek (deň, 2 týždne, mesiac – podľa zvoleného druhu šošoviek) nasleduje kontrola u kontaktológa, ktorý opäť mikroskopicky skontroluje nasadené kontaktné šošovky a stav povrchu Vašich očí. Ak je všetko v poriadku, môžete kontaktné šošovky používať. Ďalšia kontrola u Vášho kontaktológa je po 6 mesiacoch.

Úplne prvý očné prehliadkou prejde dieťa po narodení, ďalšie by malo absolvovať u svojho detského lekára vo veku jedno, troch a šiestich rokov.

Je potrebné upozorniť na možné zdravotné komplikácie, ktoré možno rozdeliť do troch skupín:

 1. Kontraindikácie – zdravotný problém, ktorý vopred znemožňuje nosenie kontaktných šošoviek (napr. patologické zmeny predného segmentu oka).
 2. Zdravotné komplikácie, ktoré obmedzujú nosenie kontaktných šošoviek (napr. alergie). Kontaktné šošovky je možné používať s určitými obmedzeniami.
 3. Zdravotné problémy, ktoré vznikli nesprávnym používaním kontaktných šošoviek (napr. infekcie, gigantopapilárna konjuktivitída). Kontaktné šošovky je nutné do vyliečenia prestať používať.

Komentáre Pridať otázku

 • Izabela

  Dobrý deň.Potrebujem od Vás radu ohľadne verifikalnych šošoviek.Byvam v Anglicku a chcela som ich objednať pre mamu, ktorá má okuliare a silné dioptrie.Prave oko do blízka +13, ľavé +16 a do diaľky pravé oko +10 a ľavé +13.Lekari jej doporučuje operáciu,ale mama je vo veku 80 rokov.Mozem prilozit lekársku správu a recept.Potrebujem doplniť aj iné údaje,v angličtine je to Power,Cylinder,Axis,Base Curver Priemer aby som mohla objednať šošovky.

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   bohužiaľ podľa predpisu na okuliare skutočne nie je možné určiť parametre pre šošovky, rozdiel medzi dioptriou na blízko a do diaľky udáva u šošoviek adícia, ktorú musí zmerať kontaktológ alebo očný lekár. Ak má navyše Vaša mama astigmatizmus a potrebuje aj jeho korekciu (https://www.vasesosovky.sk/…atizmus.html), presnú vhodnú kombináciu zmeria iba špecialista na šošovky. Okrem iného musí zistiť zakrivenie a priemer vhodných šošoviek, ktoré sú vždy konkrétne pre každého nositeľa a nevhodne zvolené hodnoty u šošoviek môžu spôsobiť začervenanie očí, rezanie šošoviek v očiach a podobne. Jediná dostupná značka tórických a zároveň multifokálnych šošoviek je: https://www.vasesosovky.sk/…l-toric.html, bez konzultácie s lekárom však šošovky kupovať skutočne neodporúčame. An­drea

   Odpovedať
 • Katarína

  Dobrý deň, objednávam u vás pravidelne kontaktné šošovky, no teraz mi očná lekárka navýšila dioptrie na okuliaroch preto sa chcem opýtať ak si od toho odratam pol dioptrie na šošovky bude to v poriadku, máte s tým skúsenosti? Typ šošoviek nemením. Momentálne totiž nemám poblizku žiadneho kontaktológa. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   ​Dobrý deň,

   ďakujem za Vašu správu. Veľmi ma to mrzí, avšak podľa predpisu na okuliare nie je možné určiť hodnoty parametrov pre kontaktné šošovky. Je nutné vyšetrenie a premeranie zraku u kontaktológa alebo očného lekára. Nedá sa žiaľ všeobecne povedať, o akú hodnotu napr. dioptrie sa parametre pre okuliare a šošovky budú líšiť. Ďakujem za pochopenie. Andrea

   Odpovedať
 • Ľubo

  Dobrý večer, chcel by som sa opýtať, koľko stojí skúšobný pár šošoviek Soflens 59 (okuliare mám: pravé oko –3,5 a ľavé oko – 2,5) ? Aké by som mal mať dioptrie šošoviek?

  Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpovedať
  • Ivana Šlesingerová VašeŠošovky.sk

   Dobrý den, každá optika si aplikaci a zkušební pár koriguje sama, takže bohužel cenu Vám takto neřeknu (my zkušební pár neposkytujeme). Co se týče dioptrií na čočky, to Vám určí lékař, ale bývá to až o půl dioptrie méně. Hezký den Ivana

   Odpovedať
 • Alexisss

  Dobrý deň.šošovky, len sa strašne bojím, že budem mať problém s..."dať do oka" a "vybrať z oka" a sa o ne starať, mám sa čoho báť? dakujem

  Odpovedať
  • Zuzana Morvayová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   nemusíte sa ničoho obávať. Očná lekárka by Vám pri aplikácii šošoviek mala ukázať ako ich do oka nasadiť a aj to, ako ich z oka vybrať. Taktiež by Vám mala povedať, ako sa o šošovky správne starať. Vkladanie a vyberanie šošoviek „chce len prax“. Ak by Vám to zo začiatku trvalo dlhšie, nezúfajte, čoskoro to pôjde rýchlejšie :-)

   Odpovedať
 • Natália B.

  Chcem sa opýtat, že či sa to dá, že na jedno oko potrebujem inu dioptriu ako na druhe, da sa to aj so šošovkami??? a môžem sa normálne malovať? okuliare mi už idú na nervy, preto ich chcem zameniť za mesačné šošovky :) alebo ktoré sú najlepšie ?? :) ďakujem

  Odpovedať
  • Zuzana Morvayová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   ak máte rozdielne dioptrie, je potrebné zakúpiť 2 balenia šošoviek – na každé oko jedno balenie. Ak ste kontaktné šošovky doposiaľ nenosili, je nutné navštíviť Vášho očného špecialistu (očný lekár, kontaktológ, v optike optometrista). Kontaktológ Vám zmeria zrak pre nosenie kontaktných šošoviek a odporučí Vám vhodné šošovky. Poskytne Vám aj skúšobný pár a poradí Vám ako sa o šošovky správne starať. Mal by Vám tiež ukázať, ako šošovky správne aplikovať. Iba Váš kontaktológ Vám môže odporučiť vhodné šošovky pre Vaše potreby. Líčiť s kontaktnými šošovkami sa taktiež môžete, avšak mali by ste dodržiavať zopár pravidiel. Pravidlo prvé: Najskôr nasadiť šošovky, potom sa nalíčiť. Pravidlo druhé: pri odličovaní najskôr vybrať z oka šošovky a až potom odstrániť make-up.

   Odpovedať
 • Marianna

  Dobrý deň, ako sa nasadzujú a ako sa majú čistiť a prečítala som otom aj veľa článkov a podozvedala som sa že vela ludi majú šošovky aj bez predpisu. Moze sposobiť šošovka aj rozmazané videnie a aký pocit je pri nosení. Za odpoved dakujem

  Odpovedať
  • Zuzana Morvayová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   ak si zakúpite šošovky bez aplikácie, môže sa Vám stať, že Vám nebudú vyhovovať a správne sedieť na oku, v tom prípade sa môžu po oku pohybovať, prekrývať zreničku a videnie bude rozmazané. To, ako šošovky budú znášať Vaše oči neviem, takže neviem popísať ani ten pocit. V prípade, že šošovky zakúpite bez aplikácie a nebudú Vám sedieť alebo vyhovovať ich výsledný farebný efekt, nebudú sa dať vymeniť ani reklamovať. Ďakujeme za pochopenie!

   Odpovedať
 • Street S.

  Dobrý deň, objednala som si farebné šošovky. Nechystám sa ich ale nosiť každý deň. Ako ich mám skladovať?

  Odpovedať
  • Zuzana Morvayová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   večer po vybratí šošoviek z očí, by ste ich mali riadne vyčistiť – pokvapkať šošovku (2 kvapky) roztokom na kontaktné šošovky, pošúchať ju jemne medzi prstami, znovu ju pokvapkať roztokom a vložiť ju do puzdra s čerstvým roztokom. Zopakujte aj s druhou šošovkou. Ponecháte šošovky v uzatvorenom puzdre (v tom, ktoré je pribalené k roztoku) počas celej noci a ráno po vybratí šošovky z roztoku si ju môžete opäť nasadiť. Roztok z puzdra vylejte a puzdro nechajte voľne vyschnúť. Ničím ho neutierajte! Večer opäť do puzdra nalejete čerstvý roztok (toľko, aby šošovka bola celá ponorená cca do ¾ vaničky) a po vybratí šošovky z oka zopakujete vyššie uvedený postup.

   Odpovedať
 • Boris

  Pridávam sa k ďakovnému príspevku :) oceňujem nestrannosť a nezaujatosť celého portálu...

  Odpovedať
 • Ján

  Ďakujem za pekný článok.

  Odpovedať

Ďalšie 4 komentáre

Údaje označené * sú povinné.