Prihlásenie

Poruchy zraku: Čo je to astigmatizmus? Príznaky, príčiny a liečba

Čo je astigmatizmus a ako je definovaný?

Astigmatizmus je asférická refrakčná porucha, kedy oko vykazuje v dvoch rezoch rôznu refrakciu. Astigmatizmus môže byť pravidelný (najčastejšie) alebo nepravidelný.

 • Pravidelný astigmatizmus – môže pripomínať tvar lopty na rugby (zakrivenie dvoch na seba kolmých meridiánov je pravidelné)
 • Nepravidelný astigmatizmus – spôsobený úrazom, ochorením alebo degeneráciou, atypickým tvarom, zjazvením (zakrivenie meridiánov nie je pravidelné)

Astigmatizmus nemusí vždy postihovať iba rohovku, ale môže byť šošovkový alebo sietnicový (veľmi zriedkavo).

 • Astigmatizmus rohovkový (najbežnejší)
 • Astigmatizmus šošovkový
 • Astigmatizmus sietnicový

Astigmatizmus je typom refrakčnej chyby, pri ktorej oko neprenáša obraz predmetu rovnomerne na sietnicu. Obraz prenášaný svetlom sa premietne na sietnici v dvoch bodoch namiesto jedného, ​​preto je vo výsledku rozostrený. Táto očná chyba vyžaduje odlišnú korekciu – špeciálne kontaktné šošovky s cylindrom a osami.

V našom predchádzajúcom blogu si môžete prečítať viac o rôznych typoch parametrov, vrátane tých pre tórické šošovky.

Astigmatizmus je často sprevádzaný krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, funguje však na inom princípe. Preto sa nedá korigovať klasickými šošovkami alebo okuliarmi, ktoré majú iba plusovú alebo mínusovú dioptriu. Pacientom s astigmatizmom sú zvyčajne predpísané tórické kontaktné šošovky. Tieto kontaktné šošovky sú v spodnej časti hrubšie, čo bráni pretáčaniu šošoviek v očiach. Pomáha to orientovať šošovky rovnomerne a predvídateľne pre lepšiu vizuálnu ostrosť.

Ktoré kontaktné šošovky sú pri astigmatizme najvhodnejšie?

3 najbežnejšie typy astigmatizmu

Existujú tri základné typy astigmatizmu:

 • Myopický astigmatizmus. Jeden alebo obidva hlavné vrcholové body (meridiány) oka sú krátkozraké. (Ak sú oba meridiány krátkozraké, sú v rôznej miere myopické.)
 • Hypermetropický astigmatizmus. Jeden alebo obidva hlavné meridiány oka sú ďalekozraké. (Ak sú oba meridiány ďalekozraké, sú v rôznej miere hypermetropické.)
 • Zmiešaný astigmatizmus. Jeden hlavný meridián je krátkozraký a druhý ďalekozraký.

typical and astigmatism cornea

Diagnóza: Astigmatizmus

Astigmatizmus sa zistí počas bežného vyšetrenia zraku rovnakými prístrojmi a technikami, ktoré sa používajú na odhalenie krátkozrakosti a ďalekozrakosti

Váš očný lekár dokáže určiť mieru astigmatizmu tým, že svieti do vášho oka svetlom a zároveň ručne vkladá rad rôznych šošoviek medzi svetlo a vaše oko. Tento test sa nazýva retinoskopia.

Symptómy astigmatizmu

Príznaky sa môžu u jednotlivých osôb líšiť a je tiež možné, že sa žiadne príznaky nevyskytnú. Najčastejšími príznakmi sú nejasný obraz a rozmazané videnie. Symptómy sa môžu meniť v závislosti na stupni astigmatizmu. Ak je príliš nízky, nezaznamenajú sa žiadne problémy s videním. Ak je stupeň astigmatizmu vyšší, spôsobuje únavu očí najmä pri čítaní a používaní počítača kvôli snahe očí prispôsobiť sa.

V skutočnosti sa zrejme väčšina ľudí už narodí s určitým stupňom astigmatizmu alebo ho veľmi často zdedí. Ak spozorujete príznaky astigmatizmu, pozrite sa na svoj rodokmeň. Existuje veľká šanca, že ho má niekto z vašich príbuzných. Keď je astigmatizmus diagnostikovaný v ranom detstve, je možné, že sa stupeň bude pribúdajúcim vekom zvyšovať alebo znižovať. Astigmatizmus môže byť tiež spôsobený zranením alebo operáciou očí.

typical and astigmatism cornea

Aké sú možnosti liečby či korekcie astigmatizmu?

Existuje niekoľko možností korekcie astigmatizmu:

Tórické kontaktné šošovky (alebo korekčné okuliare). Pacientom s astigmatizmom sú zvyčajne predpísané tórické šošovky na úpravu videnia. Tórické šošovky majú väčší uhol odrazu v určitom smere.

Po vyšetrení a otestovaní ostrosti zraku očný lekár určí, ktoré šošovky sú pre váš stupeň a formu astigmatizmu najvhodnejšie.

Refrakčná chirurgia. Ďalšia možnosť korekcie astigmatizmu. Spočíva v zmene tvaru očnej rohovky refrakčnou laserovou operáciou očí. Aby ste mohli podstúpiť takýto typ zákroku, vaše oči musia byť zdravé. To znamená, že nemáte žiadne problémy so sietnicou, rany a jazvy na rohovke či iné ochorenia očí.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa so svojími priateľmi.

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

 • Livia L.

  Mam spravu z vys. Astigmatizmus Do blizka prave oko +4.75 diop 1 os116 a lave oko +4.75 diop 1 os 83 Su niektore zo sosoviek vhodne dakujem s pozdravom

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   v tomto prípade predpokladám, že sú hodoty určené pre okuliare, podľa ktorých nie je možné takto na diaľku určiť vhodnú značku a parametre šošoviek. Pred prvým nákupom šošoviek napr. cez internet bude nutné navštíviť kontaktológa napr. v optike, ktorý na základe vyšetrenia pre šošovky odporučí vhodné zakrivenie, priemer a prípadne poskytne skúšobný pár konkrétnej značky šošoviek. Andrea

   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty