Prihlásenie

Čo je čo na predpise na šošovky

Idete z očného vyšetrenia a neviete ako na tom ste? Cylinder, os, plusy a mínusy pritom nie sú žiadnou vedou, keď viete, ktorý údaj čo znamená. Pripravili sme pre vás stručný slovník pojmov, ktoré nájdete na predpise na okuliare či šošovky.

Vidím zle na blízko alebo do diaľky?

Túto informáciu vám určite vyšetrujúci lekár alebo optometrista prezradil, ale ak si nie ste istí – zápis dioptrií s mínusovými hodnotami znamená krátkozrakosť (zle vidíte do diaľky, typickým znakom je privieranie očí pri zaostrení na vzdialený predmet – obvykle na vzdialenosť väčšiu ako 2 metre), hodnoty plusové hovoria, že trpíte ďalekozrakosťou.

Vidíte v políčku pre dioptrie slovo „plan“? Znamená to jediné – na danom oku máte nulový počet dioptrií.

Cylinder? Nie, vysoký klobúk vám očný lekár nepredpípsal

V lekárskej terminológii sa cylindrom nazýva nepravidelné zakrivenie očnej rohovky, vo veľkej väčšine prípadov sa pritom jedná o vrodené postihnutie. Zatiaľčo u zdravého oka opisuje rohovka guľovitý tvar, u oka astigmatického má tvar lopty na ragby.

Ani správne zvolené dioptrie na krátkozrakosť či ďalekozrakosť nie sú nič platné – šošovka neprevedie videné na správne miesto na sietnici a vy máte pocit, že sa pozeráte do nerovného zrkadla. S cylindrom zapíše očný špecialista na predpis ešte tzv. os cylindra, ktorá vyjadruje zakrivenie rohovky. Dodajme, že na korekciu astigmatizmu sa používajú špeciálne zakrivené šošovky, tzv. tórické šošovky.

Ako dlho predpis na šošovky platí?

Všeobecná rada neexistuje, ale – pokiaľ bolo očné vyšetrenie vaším prvým vyšetrením, predpis starší ako 6 mesiacov radšej hoďte do koša a nechajte sa vyšetriť znovu. Stav očnej vady sa môže meniť, niekedy aj dosť výrazne. Ak už ale máte očnú vadu dlhšie ako rok a nemení sa, môžete na nákup šošoviek použiť aj poukaz starší. Nikdy ale nie starší ako 24 mesiacov.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa so svojími priateľmi.

Komentáre

 • Anonym

  Dobrý deň rada by som sa opýtala. Mám astigmatizmus na oboch očiach. Na jednom oku mám cylinder -1,5 a na druhom -0,5. V ponuke sú však cylindre -1,25 alebo -1,75 a -0,75. Moja otázka je, aký cylinder si vybrať s vyššou hodnotou alebo nižšou ako mám uvedené v lekárskej správe. ďakujem veľmi pekne za info.

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   hodnota cylindra –1.50 nie je pre šošovky zvyčajná, druhá hodnota –0.50 koriguje nízky astigmatizmus, ktorý tórické šošovky nekorigujú. Predpokladám preto, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare, podľa ktorého hodnoty pre šošovky nie je možné určiť. Konkrétnu vhodnú značku a parametre tórických šošoviek Vám musí na základe vyšetrenia odporučiť očný lekár alebo kontaktológ. Andrea

   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty