Prihlásenie

Čo sa stane, keď zaspím s nasadenými šošovkami?

Medzi šošovkármi nie je žiadnym tajomstvom, že je na noc dobré šošovky vybrať. Ušetrite si nepríjemné prebudenie, pretože ak spíte v kontaktných šošovkách, hrozí vám podľa austrálskych vedcov až 6,5-krát vyššie riziko infekcie rohovky. 1

4 skutočnosti, o ktorých nebudete veriť, že sú pravdivé

 • vedci sa pýtali 1618 nositeľov kontaktných šošoviek vo veku od 12 do 17 rokov a zistili, že 85 % z nich má aspoň jeden rizikový návyk
 • 44 % z nich navštívi očného lekára menej ako raz ročne
 • 30 % spí s kontaktnými šošovkami, čím je riziko infekcie až 6-krát vyššie
 • 27 % nosí kontaktné šošovky pri plavání, hoci sú náchylné na baktérie a mikróby2

Čo sa stane, keď zaspím?

Záleží na tom, na ako dlho. Ak napríklad pravidelne zaspávate cestou domov v autobuse alebo si na chvíľu zdriemnete (15–45 minút), žiadne riziko tým nevzniká. Maximálne budete mať na chvíľku trochu rozmazané videnie a suché oči.

Pokiaľ ale zaspíte so šošovkami večer a necháte ich v očiach celú noc, je to problém o niečo väčší. Preto záleží na type šošoviek, ktorý nosíte.

Silikón-hydrogélové šošovky prepúšťajú k rohovke viac kyslíka, takže v ich prípade oči nebudú tak podráždené. Ak však nosíte šošovky hydrogélové, po prebudení budú oči pravdepodobne začervenané a budú páliť, dokonca si môžete poškodiť rohovku.

Spanie v kontaktných šošovkách až 6-krát zvyšuje riziko očnej infekcie.

Záleží tiež na stave vašich očí pred zaspaním. Ak ste si nasadili šošovky len pár hodín pred spaním, podráždenie bude menšie, než keby ste ich nosili celý deň. Šošovky počas dňa nazbierajú nečistoty (ako prach) a zanesené šošovky sú pravým rajom pre mikroorganizmy a alergény. Chráňte svoje oči pred zápalmi, hrozí aj riziko zápalu spojiviek.


Zdroj: introwellness.com

Čo mám robiť, keď si zabudnem šošovky na noc vybrať?

Samozrejme to nie je ideálna situácia, ak už sa však stalo, odporúčame vám nasledujúce:

 • Šošovky nevyberajte ihneď po prebudení, aj keď sú vám v očiach nepríjemné
 • Snažte sa niekoľkokrát zažmurkať, vďaka slznému filmu bude šošovka vlhkejšia a mäkšia
 • Ak šošovku stále nemôžete vybrať z oka, použite zvlhčujúce kvapky, prípadne roztok alebo čistú vodu, kým šošovka nezmäkne
 • Ak je teraz šošovka dostatočne mäkká, môžete ju vybrať opatrne z oka
 • Snažte sa oddialiť nasadenie novej šošovky čo najviac. Ak máte okuliare, radšej siahnite po nich
 • Ak máte po niekoľkých hodinách stále problémy, kontaktujte očného lekára
 • Stáva sa vám to často? V tom prípade by bolo lepšie zvoliť iný typ šošoviek, ktorý viac zodpovedá vašim návykom

Spite lepšie s TÝMITO druhmi šošoviek

Ak ste ten typ človeka, ktorý sa v posteli rád pozrie na seriál alebo si vezme do ruky knižku a občas sa pristihne, ako pri tom zaspáva, ideálne šošovky pre vás sú kontinuálne. Ako už ich názov napovedá, šošovky s predĺženou dobou nosenia boli navrhnuté na nosenie nepretržité – teda aj počas spánku. Sú vyrobené zo špeciálneho silikón-hydrogélového materiálu a prepúšťajú k citlivým očiam dostatok kyslíka aj keď spíte.

Šošovky s predĺženou dobou nosenia zoženiete vo verzii dvojtýždennej alebo mesačnej.. Po tejto dobe by ste mali šošovky vyhodiť. Kontaktné šošovky ako napr. Biofinity, ktoré máme v ponuke, vás určite nadchnú. Vždy ale dbajte na to, aby ste šošovky poriadne vyčistili!

Príbehy, ktoré vám otvoria oči

Zaspali ste niekedy s kontaktnými šošovkami? Čo sa stalo? Napíšte nám o tom v komentároch. Zdieľaná starosť je polovičná starosť!


1: Americká oftalmologická akadémia

2: Americká pediatrická akadémia

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa so svojími priateľmi.

Komentáre

 • Nikola

  v sobotu sme boli na svadbe a zaspala som aj so sosovkami... spala som asi 5-6 hodin..hned ked dom sa zobudila zlozila som ich... dala som si kvapky ale do obeda som videla ako cez hmlu..

  Odpovedať
  • Kateřina Pazdziorová VašeŠošovky.sk

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Je mi líto, že jste měla s čočkami takové komplikace. Jiné, než kontinuální čočky nedoporučujeme nepřetřitě nosit. Pokud by se komplikace stále vyskytovala, určitě navštivte očního lékaře. Krásný den, Katka.

   Odpovedať
 • Lenka

  Stalo sai pár krát že som s nimi zaspala mam hydrogsil.a oči boli trocha červené a suché ale po kvapkách to prešlo ale späť celú noc asi nieje dobrý napad

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   ospravedlňujeme sa za oneskorenú odpoveď. Iné ako kontinuálne šošovky nepretržite nosiť neodporúčame, tiež je nutné absolvovať pravidelné kontroly u očného lekára alebo kontaktológa. Prajem Vám pekný deň. Andrea

   Odpovedať
 • Nina N.

  Ja mam prave sosovky z hydrogensilikon gelu. Moja ocna mi povedala ze ak v nich obcas zaspim, nic sa nestane. Par krat sa mi to stalo, zobudila som sa so suchymi ocami. Stacilo vsak par kvapiek roztoku alebo slzy v ociach a bez problemov som v nich vydrzala aj druhy den. Sosovky nosim asi 7 rokov a zatial bez zapalu. :)

  Odpovedať
  • Zuzana Morvayová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   ďakujeme za Váš komentár.

   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty