Prihlásenie

VašeŠošovky na cestách - Petra Márová píše z Nepálu

Minulý rok v apríli postihlo malé kráľovstvo na streche sveta silné zemetrasenie – vôbec najsilnejšie od roku 1934. Z následkov sa krajina spamätáva dodnes. Do pomoci s odstraňovaním škôd sa zapojili humanitárne organizácie z celého sveta. Keďže sa všetky dostupné prostriedky nemali k potrebným ako dostať, zišla sa skupinka ľudí, ktorí chceli pomôcť na vlastnú päsť – a s jednou z nichsa pred pár týždňami do Nepálu vydala i Petra Márová, naša kolegyňa z VašeČočky.cz. Na cestu sme ju my, jej priatelia a škola vybavili darmi pre obete katastrofy – antibakteriálnymi gélmi, kancelárskymi a hygienickými potrebami, oblečením pre bábätká i peniazmi. A keď sa vrátila, hneď sme ju vyspovedali ;)

Päť otázok pre Petru

Ako si sa dostala k humanitárnej misii do Nepálu? Bol to „okamžitý nápad“ alebo takto cestuješ pravidelne?

Bol to okamžitý nápad. Som fanúšikom jedného e-shopu, ktorý dováža veci z Nepálu, a ten verejne ponúkol možnosť zúčastniť sa expedície. Ani som nedúfala, že ma vyberú. Mojou prvotnou motiváciou bolo to, že sa podívam na miesto, ktoré ma celý život láka. Splnený sen, milujem hory, milujem ich oblečenie, kabelky. Potom som sa ale bližšie zoznámila s účelom tej cesty a chytilo ma to. Predtým som ani netušila, ako veľmi tam ľudia po zemetrasení našu pomoc potrebujú a ako veľmi môže jednotlivec pomôcť. Videla som dediny, z ktorých zostala len hromada kameňov a kam nevedie žiadna cesta. Oblečenie, peniaze i zdravotnícke pomôcky, ktoré sme si priviezli, preto ľudia uvítali s nesmiernou vďačnosťou. Pocity, ktoré sme prežili pri predávaní školských pomôcok a plyšových hračiek v miestnej škole, sa nedajú ani popísať. Je to prvýkrát, čo som sa podobnej akcie zúčastnila.

Čo všetko je treba pred podobnou misiou vybaviť? Aké povolenia, očkovania a školenia si musela absolvovať?

Na misiu som šla ako náhradník, dozvedela som sa o tom približne tri týždne pred odjazdom. Veľa som toho teda absolvovať nestihla. Len som si overila platnosť očkovania proti tetanu. Vhodné by bolo i očkovanie proti žltačke a brušnému týfusu. To som už ale nestihla. Náš pán lekár mi aspoň predpísal lieky proti horskej chorobe a antibiotiká, keby bolo treba. Čo sa týka školení, máme skupinku na Facebooku, kde sme boli pred cestou informovaní a mohli sme sa čokoľvek spýtať.

Nepál je krajinou na „streche sveta“. Čo všetko si si stihla v tejto nádhernej zemi počas misie pozrieť?

Naši sprievodcovia nám pripravili neuveriteľne nabitý program, aby sme počas tých pár dní stihli čo najviac spoznať túto úžasnú krajinu a jej obyvateľov. Krajina je to veľmi rozmanitá, videli sme horúcu nebezpečnú džungľu, prekrásne majestátne hory, neuveriteľne zmätočnú dopravu miest, plných trúbiacich áut, preplietajúcich sa pomedzi chodcov, cesty bez krajníc, kde v nás bola malá dušička, i zdobené a pôsobivé kláštory, ktoré sálali energiou. A všetko je také iné ako u nás, že sa to ťažko opísať. Najvýraznejším dojmom bolo, ako iní sú tu ľudia. Nič nemajú, napriek tomu sa stále usmievajú, tvrdo pracujú, aby sa uživili, ale neprežívajú žiadny stres. K jedlu majú väčšinou tradičný dal bhát (ryža so šošovicovou omáčkou, doplnená zemiakmi a listovým špenátom), o ktorý sa s nami delia. Cudzí ľudia nás pozývajú k sebe domov na čaj a sušienky, ktorých majú sami málo. A sú stále pripravení každému pomôcť. Deti sa radujú z každej maličkosti. Jedným zo sprievodcov nám bol i miestny láma, najmä v horách sme sa teda dostali do miest, kam sa bežný turista nepodíva.  

Bola si preč celých 14 dní. Ako to šlo skĺbiť s tvojou prácou pre zákaznícky servis nášho nemeckého e-shopu?

Pracujem v skvelej a tolerantnej spoločnosti, takže nebol problém vziať si i takto narýchlo dovolenku. Pre nemecký tím nás pracuje viac, preto sa kolegyne môžu o moju prácu dočasne podeliť.

Plánuješ ďalšiu podobnú cestu? A pokiaľ áno, kam to bude a kedy?

Zatiaľ nie. Táto cesta pre mňa bola veľkou výzvou a zážitky, ktoré si veziem domov, sú veľmi silné a intenzívne. Takže o tom, čo bude „po Nepále" zatiaľ nepremýšľam.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa so svojími priateľmi.

Komentáre

Žiadna otázka...

Údaje označené * sú povinné.

Prečítajte si tiež…

Priepustnosť pre kyslík - časté otázky

Zaspali ste niekedy po náročnom dni s nasadenými šošovkami? Posunuli ste si niekedy sami periódu výmeny šošoviek

Celý článok

U nás dostanete darček, aj keď nie sú Vianoce

Vážime si našich zákazníkov, a preto stále vymýšľame, ako Vám to čo najlepšie vyjadriť.

Celý článok

Zima a oči: 4 najväčšie nástrahy a ako si s nimi poradiť

Zimné obdobie je pre oči náročné. To neznamená, že si zimné radovánky nemôžete užiť. Stačí vedieť, v čom spočívajú nástrahy a ako si s nimi poradiť.

Celý článok

Hitparáda šošoviek - TOP 7 medzi šošovkármi

Aké šošovky sa na Slovensku najviac nosia? Porovnali sme rebríčky predajnosti najväčších tuzemských predajcov

Celý článok

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

VašeŠošovky na Twitteri

  • !!! Špeciál s jarnými darčekmi? Platí do 28. marca https://t.co/nwEiLmTZLR #vasesosovky #darcek #zdarma #roztok… https://t.co/Zog5qeKFDj pred 8 dňami
  • 🌷 Zima je oficiálne za nami, privítajme spoločne jar! 🌷 https://t.co/HZnlORoECL pred 9 dňami
  • 🎉🎈 Dnes máme deväť rokov, oslavujte s nami! Do polnoci získajte zľavu 9 %! 🎈🎉 https://t.co/Pi0sstdp1q #vyrocie… https://t.co/YViJYpGDfi pred 12 dňami
  • 🎁 Dva tradičné, jeden netradičný. Ktorý darček zdarma si do 15. marca vyberiete vy? https://t.co/kkPRAqt1nt… https://t.co/jPJmgo0hQp pred 15 dňami
  • 🎁Zdarma do 12. marca: Roztok a kvapky s hodnotením nad 90 % ➕ novinka medzi darčekmi! https://t.co/VpAH0vCqeL… https://t.co/MsLm6XmW6u pred 20 dňami

Sledujte náš Twitter @VaseSosovky.

VašeŠošovky na Facebooku