Október je na VašeŠošovky (čoskoro Lentiamo) mesiacom zdravého zraku. Naučte sa od našich odborníkov, ako sa najlepšie starať o svoje oči a využite naše týždenné zľavy!

1951     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Ostatné

Dôležitosť priemeru kontaktnej šošovky

Anonym
Otázka:

Poznám zakrivenie oka a dioptrie, ale vidím, že ešte existujú rôzne priemery šošoviek a neviem, ako veľmi je dôležitý priemer šošovky a aký veľký vplyv to na oko má.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Z Vašej otázky tuším, že chcete vyberať kontaktné šošovky podľa parametrov iných šošoviek, ktoré asi v súčasnosti používate. Avšak toto nie je správny postup a môže pre Vás znamenať určité komplikácie. Pokiaľ by ste chceli zmeniť druh kontaktných šošoviek, oznámte svoje dôvody Vášmu kontaktológovi a on Vám s výberom vhodných kontaktných šošoviek pomôže a budete mať istotu, že Vám budú slúžiť ako majú.

Ako správne čítať údaje z kartičky od kontaktológa?

Anonym
Otázka:

Kontaktológ mi napísal do kartičky „Nosím kontaktné šošovky“ tieto údaje o dioptriách. L = 2,25; P = 2,25. Na krabičke kontaktných šošoviek, ktoré mi dal a ktoré mi vyhovujú je ale údaj – 2,25. Pri objednaní cez e-shop mám teda zadať do dioptrií 2,25 alebo
- 2,25?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Pri objednávaní Vašich kontaktných šošoviek zadávajte mínusové dioptrie, tak ako sú uvedené na krabičke. Kontaktológovia predpisujú kontaktné šošovky tak, že znamienko rovná sa u nich znamená mínus.

Kontaktné šošovky a gélové nechty

Anonym
Otázka:

Chcela by som sa spýtať. Pred tromi týždňami som si dala urobiť gélové nechty a chcela som si zaobstarať aj kontatkné šošovky. Bola som u očnej lekárky a tá mi povedala, že by som ich mohla mať, ale nechty musia ísť dolu. Je to pravda?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Vaša očná lekárka má pravdu. Manipulácia s kontaktnými šošovkami je možná iba bruškami prstov a to s dlhšími nechtami takmer nemožno dodržať.

Rozdielne dioptrie na okuliaroch a na kontaktných šošovkách?

Anonym
Otázka:

Mám okuliare na diaľku 1,25 dioptrie. Môj lekár mi predpísal kontaktné šošovky s rovnakými dioptriami. Pri nosení šošoviek mám problém pri práci s počítačom a horšie vidím aj pri pozeraní TV. Medzi známymi som sa dozvedela, že väčšinou majú iné dioptrie na okuliaroch a iné na šošovkách. Môžete mi poradiť, ako by to malo správne byť?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Redukcia dpt hodnôt sa obvykle vykonáva pri korekcii od 3 dpt vyššie. Pokiaľ sa však zhoršené videnie prejavuje pri činnostiach, ktoré uvádzate, bude príčina inde. Práve pri práci s PC a pri sledovaní TV dochádzha k predĺženiu intervalu mrkania, a tým k oslabeniu slzného filmu. Predpokladám, že toto je aj príčinou Vášho problému. Môžete to skúsiť odstrániť alebo zmierniť tieto prejavy kvapkami Refresh, alebo Hylocomod.

Princíp multifokálnych kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Pán doktor, mohol by ste mi vysvetliť princíp multifokálnych kontatkných šošoviek?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Zjednodušene, multifokálne kontaktné šošovky fungujú na princípe rôznej dilatácie zorníc, pri pohľade do rôznych vzdialeností. V centrálnej časti kontaktnej šošovky je „iná dioptria“, ako v periférnej časti. Poprípade sa striedajú v sústredných kružniciach. Detailné prevedenie sa môže u jednotlivých výrobcov čiastočne líšiť.

Inou možnosťou je korekcia metódou „monovision“ – využitie efektu „vedúceho oka“. Jedno oko je korigované do diaľky, druhé do blízka. Pre túto metódu sa používajú bežné kontaktné šošovky.

Kontaktné šošovky s UV filtrom

Anonym
Otázka:

Prosím Vás, aký je rozdiel na vplyv oka medzi šošovkou, ktorá má UV a tou, ktorá UV filter nemá? A ešte jedna vec. Končí sa výroba mojich doterjších šošoviek soflens 66(baush Lomb). Ktoré by z Vášho pohľadu boli tie vhodné na ich náhradu? Ja som si včera kúpila skúšobný pár Frequency 58 UV. Možete mi potvrdiť, rsp. vyvrátiť moju voľbu?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

K prvej časti Vašej otázky – kontaktná šošovka s UV filtrom chráni rohovku pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia. Nie sú však chránené spojivky a okraje očných viečok, ktroré sú na nadmerné UV žiarenie citlivé podobne ako rohovka. Podľa môjho názoru je UV filter pri kontaktných šošovkách nepodstatným prvkom, pretože pokiaľ skutočne potrebujete ochranu pred UV žiarením, musíte použiť kvalitné slnečné okuliare, ktoré ochránia nielen rohovku, ale aj spojivku a očné viečka.

K ruhej časti Vašej otázky – ak chcete zmeniť typ kontaktných šošoviek, robte to zásadne vždy s pomocou kontaktológa. Nekupujte si iný typ kontaktných šošoviek bez predchádzajúcej kontrolnej aplikácie.

Je spoľahlivé kupovať si kontaktné šošovky na internete?

Anonym
Otázka:

Je spoľahlivé kupovať si kontaktné šošovky na internete? Nemôže sa jednať o falzifikáty? A ako poznám, že je server bezpečný a kvalitný?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Rovnako ako v ostatných oboroch sa aj v prípade kontaktných šošoviek môže stať, že narazíte na nesolídnu firmu. Môžete tak dostať výrobky, ktoré nie sú určené pre český trh, sú blízko pred dobou expirácie alebo ich dostanete za omnoho dlhší čas ako je sľúbená dodacia lehota.

Preto je dobré si pre nákup kontaktných šošoviek zvoliť solídny a zavedený internetový obchod, ktorý zabezpečuje aj servis. Myslím, že bezpečné a kvalitné servery je možné rozpoznať veľmi rýchlo. Stačí sa an príslušnom e-shope trochu „porozhliadnuť“.

Je nutné konzultovať výber zvlhčujúcich kvapiek s kontaktológom?

Anonym
Otázka:

Keby som si chcela kúpiť zvlhčujúce kvapky je nutné to prebrať s očným lekárom? Je nutné mať k určitej značke kontaktných šošoviek aj kvapky rovnakej značky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Viac ako na značke záleží na povahe problému, ktorý by mali kvapky vyriešiť. Pokiaľ ide o zvlhčenie (lubrikáciu) kontaktných šošoviek, môžem Vám odporučiť kvapky Refresh, prípadne účinnejšie Hylocomod. Oboje sú bez nežiadúcich konzervačných látok.

Rozdiel medzi šošovkami Proclear Sphere a Proclear Compatibles

Anonym
Otázka:

Chcela som sa spýtať, aký je rozdiel medzi šošovkami Proclear Sphere a Proclear Compatibles?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Kontaktné šošovky Proclear Sphere/Sphere RX sa k nám nedovážajú, nemôžem Vám dať o nich bližšie informácie. Proclear Compatibles je staršie označeie terajších Proclear. Ide iba o zmenu názvu (vypustenie slova „compatibles“), šošovky sú však rovnaké.

Ako je to so znamienkami + a -?

Anonym
Otázka:

Chcela by som sa spýtať ako je to so znamienkami + a -? Ktoré je na čo a čo sa tým označuje? (dodnes sa mi to akosi pletie). Mám dioptrické okuliare do diaľky, na pravom oku 1 a na ľavom 3/4 dioptrie. Chcem vás poprosiť, či by ste mi mohli poradiť aké šošovky si môžem kúpiť.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Znamienko + označuje spojnú šošovku, ktorá sa používa na korekciu ďalekozrakosti (hypermetropie).

Znamienko – označuje rozptylnú šošovku, ktorá sa používá na korekciu krátkozrakosti (myopie).

Ktoré kontaktné šošovky budú pre Vás optimálne, Vám bohužiaľ nemôžem takto povedať, takéto odporučenie možno urobiť až na základe výsledkov merania pri aplikácii kontaktných šošoviek. Na aplikáciu kontaktných šošoviek, navštívte prosím optometristu alebo očného lekára.

Čo vyjadruje zakrivenie oka?

Anonym
Otázka:

Prístroj v optike mi nameral hodnotu zakrivenia BC 8,7. Zaujímalo by ma, čo táto hodnota znamená a či je možné zakúpiť si kontaktné šošovky s hodnotou 8,6. Keby som tak urobila, aké mi hrozia riziká?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

To, že Vám prístroj v optike nameral hodnotu BC 8,7 je vodítkom pre ďalší výber vhodných kontaktných šošoviek. Ide o polomer zakrivenia Vašej rohovky, tomu by mala zodpovedať svojím polomerom zakrivenia kontaktná šošovka. Pravdaže nie je dôležitý iba samotný údaj o zakrivení, dôležité sú aj ďalšie vlastnosti zvolenej kontaktnej šošovky. Kontaktné šošovky nemožno vyberať len podľa hodnoty zakrivenia. Ak by ste tak urobili, hrozia riziká, ktoré sa nedajú celkom bagatelizovať.

Hodnota dioptrií u okuliarov a kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Je pravda, že sa kontaktné šošovky pri krátkozrakosti dávajú o niečo slabšie a pri ďalekozrakosti silnejšie, pretože okuliare sú kúsok od oka a šošovky priamo na ňom?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Máte pravdu. Od 3dpt vyššie sa v prípade krátkozrakosti 0,25 dpt uberá, pri vyšších korekciách (nad 6 dpt) môže byť zmena aj 0,5 dpt. V prípade ďalekozrakosti je to opačne, rovnaká hodnota sa pridáva navyše.

Rozdiel medzi šošovkami Frequency 55 Toric a Frequency XCEL Toric

Anonym
Otázka:

Vysvetlite mi rozdiel medzi šošovkami Frequency 55 Toric a Frequency XCEL Toric. Cena je rozdielna a parametre mi pripadajú rovnaké. Tak neviem aký je rozdiel okrem materiálu, ktorý je methafilcon A alebo B. Ja používam Frequency XCEL Toric.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Kontaktné šošovky Frequency 55 Toric sa k nám oficiálne nedovážajú, tým pádom ich neaplikujeme a nepoznám ich vlastnosti. Dá sa iba odhadovať, že vlastnosti budú podobné Frequency 55, čo sú ale šošovky odlišné od Frequency Xcell Toric, už základnými parametrami. Kontaktné šošovky však nemožno porovnávať len podľa parametrov, ale vždy podľa toho, ako sa šošovka správa nasadená na konkrétnom oku.

Môžu roztoky na čistenie šošoviek nakvapkať do očí na zvlhčenie?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či sa môžu roztoky na čistenie šošoviek nakvapkať do očí na zvlhčenie v prípade, ak v tej chvíli nemám po ruke iné kvapky do očí.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň, áno, roztoky na kontaktné šošovky (okrem peroxidových!) je možné v prípade núdze použiť na zvlhčenie šošovky na oku. Efekt je však menší ako pri kvapkách. Peroxidové roztoky nesmú prísť do styku s okom, musia prejsť neutralizáciou počas presne stanoveného času.

Výber správnych parametrov kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Chel by som sa spytat bol som si premerat zrak lebo som chcel nove okuliare .. lave oko sa mi zhorsilo z –2,75 na –3 inac vsetko ostalo rovnako .. Nosievam aj sosovky a tam mam dioptrie –2,75 obe oci ale kedze sa mi lave zhorsilo mozem si objednat sosovky s rovnakymi hodnotami ako tie okuliare ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Veľmi ma to mrzí, avšak podľa predpisu na okuliare nie je možné zistiť parametre pre kontaktné šošovky. Parametre pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia, avšak žiaľ nedokážem určiť konkrétne vo Vašom prípade, o akú zmenu parametrov sa bude jednať v prípade hodnôt pre kontaktné šošovky. Je vhodná konzultácia s očným lekárom alebo kontaktológom, ktorý Vám zmeria zrak a určí presné parametre pre kontaktné šošovky. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Sú kontaktné šošovky z Vášho e-shopu originálne?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň. Môj očny lekár spochybňuje nákup šošoviek cez internet A chce ,aby som si kupovala šošovky cez neho.sú šošovky z vašej stránky originály?viete mi zaručiť ich kvalitu? Už som mala niekoľkokrát kvôli tomu problém s mojím očným lekárom. V niektorých ordináciach dokonca nechcú poskytovať výsledky vyšetrenia (zakrivenie, dioptrie. ..) ak si nebudem šošovky kupovať priamo U nich. .. môže sa to vôbec?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Náš e-shop ponúka iba originálne certifikované produkty od originálnych výrobcov za výhodné ceny. V prípade, že si napríklad u kontaktológa uhradíte čiastku za vyšetrenie na kontaktné šošovky, mal by Vám potvrdenie o naaplikovaných parametroch a značke šošoviek vydať. Prípadne by ste mali mať možnosť si tieto údaje poznačiť z blistru skúšobného páru, ktorý by Vám mal byť na základe aplikácie – vyšetrenia – poskytnutý.

Kúpanie so šošovkami

Anonym
Otázka:

Dobrý deň , môžem sa opýtať … Môžem sa s šošovkami kúpať ? Alebo potápať ? Či čokoľvek iné čo súvisí s vodou ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Pre pobyt pri mori, bazéne a podobne odporúčame nechať si naaplikovať špecialistom jednodenné kontaktné šošovky, ktoré si ráno nasadíte a večer vyhodíte. Dôvodom je riziko zanesenia infekcie do šošovky a následne do oka. Voda z bazéna (rybníka, rieky, mora) sa Vám bežne do oka môže dostať a nevyvolá problém, pretože je vzápätí vyplavená slzami. Pokiaľ však máte nasadené kontaktné šošovky (napr. mesačné, ktoré používate opakovane), voda môže do nich zaviesť baktérie, ktoré sa materiále šošovky množia a po niekoľkých dňoch môžu vyvolať závažný problém. Prajem Vám pekný deň.

problém s videním

Natália K.
Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa spýtať.. Že či nie je problémom.. Keď asi tak hodinku čakám aby som videla ostro na mobil so šošovkami.. Stalo sa mi to len dnes.. Ďakujem pekne za odpoveď

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Bohužiaľ na diaľku nedokážeme zhodnotiť, o aký problém sa môže jednať. Odporúčame obrátiť sa na svojho očného lekára alebo kontaktológa. Ďakujem za pochopenie.

Materiál šošoviek

Zuzana
Otázka:

Chcela by som vediet, aky je rozdiel medzi materialom sosoviek, napr. methafilcon a hilafilcon… Dakujem!

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Uvedené materiály sú používané na výrobu kontaktných šošoviek rôznymi výrobcami, rôzne materiály majú zvyčajne iné vlastnosti ako napríklad priepustnosť pre kyslík, obsah vody a podobne. Prajem Vám pekný deň.

Dodanie tovaru

Diana
Otázka:

Dobrý deň. Ak si objednám šošovky dnes, kedy ich budem mocť prísť vyzdvihnut?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Doručenie objednávky závisí na vybranom spôsobe platby a doručenia a tiež na dostupnosti tovaru. Napíšte mi prosím na info@vasesosovky.sk konkrétne parametre tovaru, ktorý si želáte objednať, a tiež spôsob doručenia a platby, obratom Vás budem informovať o možnom termíne doručenia prípadnej objednávky. Ďakujem za pochopenie.

Vrátenie tovaru

Helena H.
Otázka:

dobrý ďen chcem sa spýtať či sa daju poslať naspeť vyskušané šošovky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Vymeniť či vrátiť je možné nerozbalené, neporušené či nepopísané balenia kontaktných šošoviek. Ak si želáte kontaktné šošovky reklamovať, kontaktujte nás prosím na reklamacie@vasesosovky.sk podľa informácií v odkaze: https://www.vasesosovky.sk/reklamacie.html https://www.vasesosovky.sk/…dmienky.html – sekcia Reklamácia

Ďakujem za pochopenie. Andrea, tím VašeŠošovky

Zima a kontaktné šošovky

Sláva Š.
Otázka:

Dobrý deň, je možné , že by sa znehodnotili mesacne sosovky Air optic tým, že poštárka s balíkom chodila pol dňa po meste kým mi ho doručila? POdotýkam, že bol mráz okolo – 3 stupne. Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Zasielam Vám odkaz na blog, ktorý sa bližšie venuje tejto problematike: https://www.vasesosovky.sk/…amrznut.html

Kontaktná šošovka (bežná hydrogélová kontaktná šošovka, 38 % hydratácie) vo fyziologickom roztoku zamŕza pri teplote približne –15 °C, roztok potom približne pri teplote –10 °C. Zamrznutie roztoku okolo šošovky bráni jej mechanickému poškodeniu a šošovky po rozmrznutí nevykazujú žiadne zmeny vo vlastnostiach ani kvalite. Uvedená manipulácia so šošovkami by teda nemala spôsobiť ich znehodnotenie. Ak však cítite pri nosení daných šošoviek nepohodlie či podobne, odporúčame konzultáciu so špecialistom. Ďakujem za pochopenie.

môžem používať kontaktnú šošovku len na jedno oko?

Lenka K.
Otázka:

Dobrý deň, môžem používať kontaktnú šošovku len na jedno oko? Keďže druhé je v poriadku. Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Prosím kontaktujte svého očního lékaře nebo kontaktologa a domluvte se na nejvhodnějším řešením. Krásný den, Katka.

Problémy pri nosení šošoviek

Helena U.
Otázka:

dobrý den, nosim dlhodobo sosovky,asi pol roka mam problem s videnim do blizka ,ked mam sosovky v ociach,do teraz som tento problem nemala,da sa to vyliecit?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. V tomto prípade odporúčame absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý šošovky naaplikoval. Takto na diaľku bohužiaľ nie je možné príčinu uvedených ťažkostí určiť. Ďakujem za pochopenie.

Andrea

Očné kvapky a kontaktné šošovky

Veronika
Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, aj som si dala do očí kvapky na alergiu po akom čase si môžem dať šošovky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

v príbalovom letáku konkrétnych očných kvapiek, ktoré používate, by sa mala nachádzať tiež informácia o možnosti používania daných kvapiek v kombinácii s kontaktnými šošovkami. Bohužiaľ všeobecne tento čas nie je možné určiť. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Možnosti nosenia šošoviek

Daniela
Otázka:

Dobry den. Chcem sa spytat, ak mam napr. dvojtyzdenne cocky, ale nenisim ich kazdy den, len cca 2–3 xdo tyzdna a aj to len par hodin, je potrebne ich aj tak menit po uplynuti 2 tyzdnov? Alebo staci po odnoseni tych 14-tich dni v priebehu napr.mesiaca? Vdaka

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Dvojtýždenné kontaktné šošovky by mali byť používané práve dva týždne. Znamená to, že od otvorenia blistru s jednou šošovkou by ste šošovku mali používať pri správnej starostlivosti 14 dní. Celé balenie šošoviek je nutné využiť pred skončením expiračnej doby balenia. Prenášať šošovky neodporúčame, o možnosti používania dvojtýždenných šošoviek pri občasnom nosení je nutné informovať sa u svojho kontaktológa, ktorý konkrétnu značku šošoviek naaplikoval. Podrobnejšie informácie nájdete tiež v našom článku: https://www.vasesosovky.sk/…osoviek.html

Ďakujem za pochopenie. Andrea

Výber parametrov šošoviek

Dagmar I.
Otázka:

Dobrý deň, moje oči majú dioptrie : pravé oko –2,25, cylinder –0,50, osa 150°, ľavé oko –1,75. Pre najlepšie optimálne videnie do diaľky mám okuliare: pravé oko –2.0, cylinder –0,50, osa 150°, ľavé oko to isté len bez cylindra. Nevidím s nimi už však na blízko, nakoľko do blízka mám +0,50. Kontaktné šošovky mám tiež len do diaľky: obe oči –2.0, 8.50, 14.20 , tiež s nimi už nevidím do blízka. Vyskúšala som multifokálne šošovky na obe oči –2,25 a add power +2,00 , ale nevidím s nimi ani do blízka, ani do diaľky. Potom som vyskúšala –2,00 a add power +1,5 a tiež s nimi vidím len tak na pol metra a max do 15m, čo je pri šoférovaní veľmi zlé. Dopravné značky s názvami miest už nevidím prečítať. Chcela by som poradiť aké si mám teda vybrať multifokálne šošovky, aby som mohla šoférovať a aj videla na display v aute. Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

v tomto prípade je skutočne nutné absolvovať preaplikáciu značky a parametrov kontaktných šošoviek u špecialistu. Odporúčame konkrétne situáciu opísať, očný lekár alebo kontaktológ by Vám mal opäť pre nosenie šošoviek zrak zmerať a najprv poskytnúť skúšobný pár, na základe ktorého dokážete zistiť, či Vám vybraná značka a parametre skutočne vyhovujú. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné parametre šošoviek, s ktorými by ste perfektne videli, určiť. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Zakrivenie šošoviek

Ivana S.
Otázka:

Dobrý deň omylom som si objednala jednu sadu šošoviek s iným zakrivením. Ja mám zakrivenie 8,6 ale omylom som si objednala 8,2 sú to kontinuálne šošovky ale ja si ich na noc pravidelne vyberám. Sú od značky bauch&lomb mäkké silikon hydrogélové. Je to veľký problém pre moje oko? Môžem ich donosiť alebo si mám kúpiť nový pár? Je možné (aj keď so sniženou cenou) vrátiť šošovky rozbalené? Alebo že by ste mi dali zľavu na tie so správnym zakrivnim? Ďakujem veľmi pekne

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Děkuji za Váš dotaz. Zakřivení je třeba dodržovat a o jeho případné změně se poradit s kontaktologem (očním lékařem). Zakřivení je důležité, jelikož určuje plochost oka a tedy je nutné přesné jeho dodržení, aby čočka správně k oku přilnula. Pokud zvolíte nesprávné zakřivení, čočka se může v oku posouvat a následně až nepříjemně řezat. Kontaktní čočka se správným zakřivením vám perfektně sedí. Volnější čočku můžete vymrknout, těsnější čočka z oka vypadává a jde hůře nasadit. Takto na dálku je tedy těžké určit, zda Vám jiné zakřivení bude vyhovovat.

Použitie roztoku na tvrdé šošovky v kombinácii so šošovkami mäkkými

Nata
Otázka:

Dobry den, pouzivam makke sosovky, ale nedopatrenim som si kupila roztok na tvrde sosovky. Hrozí nejaké nebezpecenstvo ? Respektive aky je rozdiel ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Roztoky na tvrdé kontaktné šošovky neodporúčame používať na uchovávanie mäkkých šošoviek, majú iné zloženie a vlastnosti ako roztoky určené pre mäkké šošovky.

Ako ukladáte heslá?

Anonym
Otázka:

Chcel by som sa opýtať, ako máte vyriešené zabezpečenie môjho hesla.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bezpečnosť Vašich dát je pre nás veľmi dôležitá, preto nikdy heslo neukladáme v čitateľnom tvare, ale iba spracované modernou hašovacou funkciou bcrypt (s parametrom cost = 10). Takto uložené heslo nie je možné žiadnym spôsobom získať v čitateľnej podobe.

Výber vhodných farebných šošoviek

Sisa
Otázka:

Chcem si kúpiť farebné šošovky. Chcela by som sa opýtať či by mi to poškodilo oči ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Pred prvým nákupom i farebných nedioptrických šošoviek je nutná návšteva očného lekára alebo kontaktológa, ktorý šošovky naaplikuje a prípadne poskytne skúšobný pár. Špecialista musí na základe vyšetrenia zmerať minimálne zakrivenie a priemer šošoviek, ktoré by boli pre Vás vhodné. Nákup šošoviek bez konzultácie so špecialistom neodporúčame.

Čo znamená skratka SPH

Zuzana R.
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo znamená skratka SPH na kontaknych šošovkách. Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Skratka SPH znamená dioptrie šošoviek.

Znamienka pri hodnotách dioptrií

Katarína Z.
Otázka:

Prosím vás pri objednávaní šošoviek čo znamená pred parametrom dioptrie to +/- ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Mínusové dioptrie korigujú krátkozrakosť: https://www.vasesosovky.sk/…zrakost.html, plusové dioptrie korigujú ďalekozrakosť: ​https://www.vasesosovky.sk/slovnik-pojmov/dalekozrakost.html.

Kontaktné šošovky pri tupozrakosti

Táňa Š.
Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa spýtať či tupozraký môžu nosiť tiež šošovky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

V tomto prípade odporúčame konzultáciu s očným lekárom, bližšie informácie o možnostiach nosenia šošoviek pri tupozrakosti nájdete v odkaze: ​https://www.vasesosovky.sk/slovnik-pojmov/amblyopia.html

Parametre pre šošovky a okuliare

Lucia V.
Otázka:

Dobry den,

Chcem sa spytat, mam okuliare kde lave oko je –1,75 a prave –1,50, mozem nosist sosovky pre obe oci –1,50?

Dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Parametre pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia, konkrétne hodnoty pre šošovky Vám musí na základe vyšetrenia odporučiť lekár alebo kontaktológ. Takto na diaľku nie je žiaľ možné posúdiť, aké parametre by boli pre Vás najvhodnejšie tak, aby ste dobre videli a aby šošovky vyhovovali.

Zmena doručovacích údajov

Lukáš K.
Otázka:

Dobrý deň ak chcem zmenu adresy doručenia kde to mam zaevidovat

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Ak si želáte zmeniť doručovaciu adresu v zadanej objednávke, zavolajte nám prosím na zelenú linku 0800600801 v pracovné dni medzi 8–16 hod alebo nám novú adresu napíšte na info@vasesosovky.sk.

Zhoršenie zraku bez korekcie očnej chyby

Klaudia K.
Otázka:

Môže sa nenosením korekcie zhoršiť zrak u dospelého človeka?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bohužiaľ nie je možné všeobecne povedať, že by uvedené tvrdenie platilo či neplatilo pre všetkých rovnako, je to veľmi individuálne. Odporúčame túto situáciu konzultovať s očným lekárom, iba ten dokáže stav zraku posúdiť na základe konkrétneho vyšetrenia Vašich očí.

Doručenie tovaru

Anonym
Otázka:

Dobrý Deň.. Chcela by som sa Spýtať.. Dajú sa Farebné Kontaktné šošovky napr. objednať Expresne do Niekoľko hodín ? Dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Doručovacie lehoty tovaru z nášho skladu nájdete podrobnejšie opísané v odkaze: https://www.vasesosovky.sk/…rucenia.html. Doručenie ďalší pracovný deň od odoslania je možné iba na niektoré z našich výdajných miest – lekární – v Bratislave, kamenné predajne s tovarom ihneď k odberu žiaľ nemáme k dispozícii.

Počítačové okuliare

Michaela U.
Otázka:

Dobry den, v pripade, ze mam zaujem o okuliare s modrym filtrom, bez dioptrii, je mozne si objednat viac produktov, nechat si jedny, ktore sadnu a ostatne vratit? Vdaka.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Objednať si viac produktov na vyskúšanie je možné, pri nákupe v hodnote nad 200 € môže však byť vyžadovaná platba vopred. Následne, ak sa rozhodnete iba pre jeden model okuliarov, máte možnosť v 14 dňovej lehote od prevzatia tovaru odstúpiť od zmluvy, v tom prípade nás prosím obratom kontaktujte. Podrobnejšie informácie nájdete v článku 13. Poučenie spotrebiteľa o práve na odstúpenie od zmluvy, pre doplnenie tiež v sekcii „Osobitné práva a povinnosti, týkajúce sa ostatných výrobkov“ našich obchodných podmienok: https://www.vasesosovky.sk/…dmienky.html.

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku