2081     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Plánovaná výmena

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


Doba použiteľnosti šošoviek

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať pred nedávnom som začala nosiť šošovky Acuvue oasys hydraclear plus mám ich tvojtýždňové no keď si ich nedám trebárs cez víkend tak či sa ich doba nosenia predĺži o ten počet dní čo som ich nemala ? samozrejme ošetrenie dodržiavam

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Doba použiteľnosti kontaktných šošoviek začína plynúť otvorením blistru so šošovkou, prenášať šošovky a nosiť ich dlhšiu dobu neodporúčame. O možnosti použiteľnosti šošoviek dlhší čas pri občasnom nosení je nutné informovať sa u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý značku šošoviek naaplikoval. Ďakujem za pochopenie.


Ako dlho vydržia mesačné šošovky

Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s mesačnými šošovkami, keď je ich v balíčku 6 (teda 3 páry) ? Znamená to, že mi vystačí tento balík na tri mesiace? Alebo mám tie 3 páry použiť behom jedného mesiaca?

Odpoveď: Dobrý deň, ďakujem za Vašu otázku. Ak sa v jednom balení mesačných kontaktných šošoviek nachádza 6 kusov šošoviek, jedna šošovka môže byť používaná jeden mesiac od otvorenia blistru až do konca expiračnej doby balenia. Ak máte na obe oči rovnaké dioptrie (bude Vám teda stačiť jedno balenie šošoviek), jedno balenie šošoviek Vám vydrží tri mesiace. Andrea


Dľžka nosenia šošoviek Crazy

Otázka: chcel som sa spýtať, ako dlho môžem nosiť šošovky Crazy? Ja normálne šošovky nenosím, ale tieto ma zaujali.

Odpoveď: Kontaktné šošovky Crazy sú mesačné kontaktné šošovky určené na denné nosenie. To znamená, že každý večer si šošovky vyberiete z očí, vyčistíte ich a uložíte do puzdra s čistým roztokom. Ak ste kontaktné šošovky nikdy nenosili, musíte si na ne postupne zvyknúť.

Ku všetkým kontaktným šošovkám dodávame príbalový leták – návod na použitie, v ktorom je uvedené všetko o nosení a starostlivosti o kontaktné šošovky.


Doba použiteľnosti mesačných kontaktných šošoviek

Otázka: Rád by som sa spýtal, ak používam mesačné kontaktné šošovky, no nenosím ich každý deň, predlžuje sa tým doba ich použiteľnosti? Tzn. ak ich nosím každý druhý deň, môžem ich používať 1.5 – 2 mesiace?

Odpoveď: Používanie mesačných kontaktných šošoviek obdeň počas 2 mesiacov je možné. Venujte však zvýšenú pozornosť čisteniu a odkladaniu šošoviek. Zásady, ako sú napr.odkladanie šošoviek do vždy čistého roztoku, šúchanie šošoviek v dlani (aj vtedy, ak roztok sľubuje vyčistenie bez šúchania), po 3 mesiacoch nové puzdro, hádam ani nemusím zdôrazňovať.


Vadí prenášanie kontaktných šošoviek?

Otázka: Dobrý deň, nosím kontaktné šošovky AIR OPTIX NIGHT & DAY. Som s nimi veľmi spokojná, dodržiavam predpísané nosenie v oku… čo je 1 mesiac, ale zaujíma ma, ako môže oku ublížiť nosenie a používanie šošoviek dlhšiu dobu. Poznám ľudí, ktorí ich nosia napr. aj 2 mesiace a keď už pocítia, že sa im zahmlieva obraz, vymenia ich za nové.

Odpoveď: Je správne, že dodržiavate určenú dobu nosenia. Inak by ste si mohli privodiť veľmi závažné komplikácie a na Vašich očiach by mohli nastať aj nezvratné zmeny. Prosím Vás, varujte pred týmto počínaním každého, o kom viete, že praktizuje prenášanie šošoviek.


Ako dlho je možné nosiť mesačné kontaktné šošovky?

Otázka: Čo sa stane so šošovkami po mesačnom používaní? Naozaj sa do oka už nesmú nasadzovať? Skôr som používala ročné šošovky a niekedy mi vydržali aj o pol roka dlhšie. A nemala som žiadny problém.

Odpoveď: Kontaktná šošovka po mesiaci používaniaDo štruktúry kontaktnej šošovky sa ukladajú depozity – látky, ktoré ju znehodnocujú. Povrch kontaktnej šošovky hrubne, môže dráždiť, celkovo šošovka degraduje a stráca dobré vlastnosti. Čistením a dezinfekciou síce tieto vplyvy obmedzíme, avšak nie je im možné zabrániť úplne. Na priloženom obrázku môžete vidieť kontaktnú šošovku po mesiaci používania a neúčinnom čistení. Povrch by mal byť úplne číry, tu sú viditeľné biele kryštáliky bielkovinových depozít. Skutočnosť, že žiadny subjektívny problém nevnímate, neznamená, že k určitým (aj vážnym) zmenám nedochádza. Lehotu na výmenu kontaktných šošoviek určite dodržiavajte.


Opakované nosenie jednodenných kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, zaobstarala som si jednorazové kontaktné šošovky DAILIES, ktoré sú na 24 hodín. Zabudla som sa spýtať na jednu otázku, a to, keď šošovky nosím jeden deň napr. 8 hodín, môžem ich dať späť do roztoku a vložiť si ich do očí na ďalší deň? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Jednodenné kontaktné šošovky sú určené k jednorazovému použitiu, bez ohľadu na to, koľko hodín sú nasadené. Teda nemožno ich čistiť, odložiť do roztoku a znova použiť.


Šošovky s dlhou výmenou

Otázka: Chcela by som sa vás spýtať, či by som mohla mať šošovky, aj keď má 2,5 dioptrie. Ak áno, mohli by ste mi prosím nejaké odporučiť. Najlepšie s čo najdlhšou výmenou.

Odpoveď: Počet dioptrií väčšinou nie je prekážkou pre nosenie kontaktných šošoviek. To, či ich môžete používať a ktoré budú pre Vás tie pravé, Vám však takto na diaľku napísať nemôžem. To Vám povie kontaktológ (očný lekár alebo optometrista), ktorý Vám urobí aplikáciu kontaktných šošoviek.


Dĺžka ponechania kontaktnej šošovky v oku

Otázka: Chcel by som sa spýtať, ako to presne je s tým, že sa dajú kontaktné šošovky nosiť stále a či sa vďaka ich vlastnostiam riešia aj problémy pri riadením auta v noci alebo pri pozeraní do monitoru. Teraz nosím AIR OPTIX a už asi po dvanástich hodinách to nie je ono.

Odpoveď: Ak máte pri nosení kontaktných šošoviek problém, je treba nájsť jeho príčinu. Z Vášho popisu by som mohol usúdiť, že Vám (Vašim šošovkám) chýba vlhkosť. Obzvlášť pri dlhodobom pozeraní do monitoru počítača sa významne znižuje frekvencia mrkania a tým slabne slzný film – šošovka sa stáva nepohodlnou. Skúste používať zvlhčovacie kvapky (Refresh, Hylocomod), pokiaľ by problém pretrvával, určite navšívte Vášho kontaktológa a problém vyriešte. S použitím kontinuálnych kontaktných šošoviek vo Vašom prípade nie som si istý, Váš problém by sa nimi mohol ešte zvýrazniť.


Doba nosenia kontaktných šošoviek

Otázka: Nosím šošovky každý deň. Okuliare nosím len občas (večer pri televízii, poprípade cez víkend). Zaujímalo by ma, ako dlho môžem šošovky používať? Je napr. odporúčaná doba, po ktorej by sa mali šošovky na nejakú dobu „vysadiť“? Napríklad ak nosím šošovky denne 7 rokov.

Odpoveď: Riziká spojené s používaním kontaktných šošoviek sú niekedy zradné práve v tom, že prichádzajú nenápadne. Užívateľ nepociťuje žiadne subjektívne ťažkosti, avšak môže dôjsť ku zmenám, ktoré majú nezvratné následky (napr. vaskularizácia rohovky – prerastanie ciev do rohovky, čo spôsobuje jej znepriehľadnenie). Aby sa týmto komplikáciám predchádzalo sú nutné kontroly zdravotného stavu Vašich očí vždy po 6 mesiacoch, alebo ako určí Váš kontaktológ. Pokiaľ tieto kontroly zanedbávate (nepredpokladám, že je to Váš prípad), riskujete do budúcna veľké potenciálne komplikácie.


Dĺžka používania mesačných šošoviek

Otázka: Som úplný nováčik v používaní kontaktných šošoviek. Zatiaľ na skúšku používam mesačné šošovky +3 a zaujímalo by ma, pokiaľ ich používam iba na šport raz do týždňa, ako dlho ich môžem používať? Ešte by ma zaujímalo ako je to s používaním šošoviek v prašnom prostredí, rád by som ich nosil aj v práci, ale zatiaľ som to neskúsil.

Odpoveď: Vami používané mesačné kontaktné šošovky sú určené na 30 použití. V prípade používania šošoviek 1× do týždňa by som videl lepšiu možnosť v jednodenných kontaktných šošovkách. Vo Vašom prípade by som odporúčal vždy po 2 dňoch „odstávky“ vymeniť roztok, aby bola zaručená jeho sterilita. Ďalej zmieňovaná možnosť používania kontaktných šošoviek v prašnom prostredí – je to dosť rizikové, pretože sa zvyšuje pravdepodobnosť zanesenia infekcie do kontaktných šošoviek, resp. do Vašich očí. Ak by ste chceli vykonať akúkoľvek zmenu, konzultujte ju, prosím, s Vaším kontaktológom.


Dĺžka používania mesačných farebných kontaktných šošoviek

Otázka: Chcela by som sa spýtať, či farebné mesačné šošovky môžem používať o niečo dlhšie, keď ich nebudem nosiť každý deň. A aký roztok na uchovávanie v puzdre si mám k nim zaobstarať?

Odpoveď: Farebné kontaktné šošovky sú dostupné najčastejšie ako mesačné – tzn. na 30 použití. Je možné tieto kontaktné šošovky pužívať povedzme každý druhý deň počas 2 mesiacov. V prípade, že by ste šošovky „odstavila“ na dlhšiu dobu ako 3 dni, je nutné im po tejto dobe vždy vykonať čiastiaci proces a vymeniť roztok, aby sa zaručila jeho sterilita. Najneskôr po 3 mesiacoch vymeňte aj puzdro na kontaktné šošovky. Vhodný roztok Vám, bohužiaľ, nemôžem odporučiť bez znalosti typu kontaktných šošoviek. Chybu neurobíte napr. s roztokmi SoloCare Aqua, Opti Free Express, nový Complete, ReNu, Options Multi.


Môže bolesť medzi očami súvisieť s prenásaním kontaktných šošoviek?

Otázka: Nosím 14 dňové šošovky, ale tieto, ktoré mám teraz, už nosím dlhšie ako 2 týždne, no na oči mi to nepôsobí vôbec zle, necítim žiadne škriabanie, teda nič, čo by mi prekážalo v nosení… Ale dnes som začal pociťovať, že ma občas bolí v nose, presnejšie medzi očami, zvlášť keď rozprávam trochu hlasnejšie. Ja viem, že je potrebné vymeniť šošovky a tým to zistím, no rád by som vedel, či to má spojitosť s tým, že nosím šošovky dlhšiu dobu, alebo kvôli tomu, že mám nádchu. Asi to znie trochu triviálne, ale keď ide o oči, nechcem radšej nič nechať na náhodu.

Odpoveď: Vopred musím zdôrazniť, že riziká spojené s používaním kontaktných šošoviek sa nemusia prejavovať hneď subjektívnymi ťažkosťami. Prenášate šošovky a nepociťujete žiadny problém, ale skúste sa na prenášanú šošovku pozrieť mikroskopom… Čo sa týka bolesti, ako píšete „v nose, medzi očami“. Tu by som súvislosť s prenášaním šošoviek nehľadal, vzhľadom k Vašej nádche by som to tipoval na zápal dutín, ale to už je otázka pre lekára ORL. Rozhodne kontaktné šošovky nepoužívajte, pokiaľ nádchu, prípadne zápal dutín úplne nevyliečite!

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka

Ray Ban Reseller

Meller

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.