2023     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Problémy pri nosení šošoviek

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


Zvykanie si na šošovky

Otázka: Zdravím. Chcel by som sa opýtať, či si musím po každej väčšej pauze (cca 1–2mesiace) od nosenia šošoviek stále zvykať na šošovku v oku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Je to individuálne, takto na diaľku je žiaľ ťažké zhodnotiť, či bude práve vo Vašom prípade prestávka v nosení šošoviek znamenať opätovnú nutnosť si na šošovky zvykať. Je vhodné konzultovať túto problematiku so špecialistom, ktorý šošovky naaplikoval. Ďakujem za pochopenie.


Problémy pri nosení šošoviek

Otázka: Dobry den. Uz 15 rokov nosim mesacne kontaktne sosovky. Nikdy som nemala problem. Az do teraz . Len na pravim oku mam pocit cudzieho telesa v oku, drazdi mi ti oko a je to nepríjemné. Uz som skúšala aj zmenit sosovky z inu firmu ale nepomohlo. Skusila som mesiac nenosit sosovky a potom som znova nasadila ale problem sa neodstranil. Myslela som si ze je chybna sosovka ale stale ked som dala novu tak sa to opakovalo. Ked su sosovky von tak oko je v pohode. A pripominam ze je to len na jednom pravom oku. Co to moze sposobovat? Alebo co by som este mohla skusit?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Dané ťažkosti odporúčame konzultovať so špecialistom – je možné, že potrebujete iné zakrivenie či priemer šošoviek, úplnú zmenu značky a podobne. Konkrétne Vám dokáže na základe vyšetrenia poradiť iba očný lekár alebo kontaktológ. Ďakujem za pochopenie.


Zhoršené videnie na blízko

Otázka: Preco je to ze pri kontaktných sosovkach vidim do blizka horsie,to sa koruguje po čase kym si oko zvykne ?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Očiam nejaký čas trvá, kým si na kontaktné šošovky zvyknú. Je však tiež potrebné zvážiť kontrolu u očného lekára alebo kontaktológa, ak problémy pretrvávajú – je možné, že potrebujete iné kontaktné šošovky, ktoré korigujú viacero očných vád, určite odporúčame konzultáciu so špecialistom. Na diaľku nie je možné zistiť príčinu spôsobených ťažkostí. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Zahmlené videnie so šošovkami

Otázka: Dobry den. Ja uz niekolko rokov nosim kontaktne sosovky.Pracujem v herni kde je dost nafajcene a vecer uz cez ne skoro nevidim pretoze ich mam akoby zahmlene.Moze to byt z toho dymu?Co by ste mi poradili aby sa mi to nestavalo?Ine problemy so sosovkami nemam ani ich v oku necitim.Dakujem..

Odpoveď: Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku. Odporúčame kozultovať problémy pri nosení šošoviek s očným lekárom alebo kontaktológom. Uvedené ťažkosti môžu byť spôsobené prostredím, v ktorom sa pohybujete. Pre zmiernenie príznakov syndrómu suchého oka je po porade so špecialistom možné používať vhodné očné kvapky – avšak záleží na individuálnom posúdení Vášho zdravotného stavu a zraku očným lekárom alebo kontaktológom. Je tiež možné, že Vám odporučí inú, vhodnejšiu značku šošoviek a podobne, takto na diaľku to žiaľ nedokážeme posúdiť. Ďakujem za pochopenie.


Problémy pri nosení šošoviek

Otázka: Dobry den.Uz dlho nosim sosovky Frequency 55 aspheric a par dni dozadu mi zacala vadit sosovka v pravom oku,tak som vymenila novu aj ta vadila tak som skusila take lacnejsie co mam doma aj tie vadili.Na oku nic nemam ja neviem co sa mi stalo…mam slusit objednat tie silikon hydrogelove ci by neboli lepsie??Bez sosoviek nemozem byt…

Odpoveď: Dobrý deň, ďakujem za Vašu správu. Pri každej zmene značky kontaktných šošoviek odporúčame navštíviť Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám odporučí vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste s nimi boli skutočne spokojná. Vo Vašom prípade konzultáciu problémov so špecialistom skutočne odporúčame.

Okrem parametrov ako je zakrivenie (je dôležité, nesprávne zvolené zakrivenie môže spôsobovať rezanie šošoviek v oku a podobne) a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Vhodné parametre šošoviek, konkrétnu značku či periódu výmeny práve pre Vás dokáže na základe individuálneho vyšetrenia určiť iba Váš očný lekár alebo kontaktológ. Na diaľku žiaľ nie je možné určiť, aká iná značka či perióda výmeny by bola pre Vás skutočne vhodná – je nutná konzultácia so špecialistom tak, aby sa predišlo možným komplikáciám do budúcnosti.

Ďakujeme za pochopenie.


Výber správnych kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom kontaktných šošoviek pre moju mamu. Mama má veľmi vysoké dioptrie (-20, –18,5). Má 60 rokov, kont.šošovky podľa vyšetrenia nosiť môže. Vyskúšali sme šošovky zn.Biofinity. Tvrdí, že nevidí pri ich nosení moc dobré, nakoľko okraje sú matné (zrezané?). Viete nám poradiť nejaký typ kont.šošoviek? Všetky šošovky s tak vysokými dioptriami majú „matné okraje šošovky“? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Zakrivenie a priemer (tiež naaplikovanú značku šošoviek špecialistom) je treba dodržiavať a o ich prípadnej zmene sa poradiť s kontaktológom (očným lekárom). Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie či priemer, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Je možné, že uvedená značka šošoviek Biofinity nevyhovuje, preto je nutné problémy s videním konzultovať s kontaktológom.

Ďakujeme za pochopenie.


Problémy pri nosení šošoviek

Otázka: Dobrý deň, kontaktné šošovky nosím asi len dva mesiace. No v poslednej dobe cítim veľký tlak v očiach. Cítim ho aj keď nemám šošovky. Myslíte že s to mohli zapričiniť kontaktne šošovky? Treba s tým ísť k očnému lekárovi? Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Bohužiaľ takto na diaľku nedokážem určiť príčinu uvedeného problému. Odporúčam určite konzultáciu s očným lekárom alebo kontaktológom. Ďakujem za pochopenie.


Rozmazané videnie po vybratí šošoviek z očí

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať že čo môže spôsobovať to že vidím rozmazane vždy keď si dám dole šošovky. Predtým to také výrazne nebolo kým som ich nenosila.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Odporúčame návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám vyšetrí zrak. Ak nosíte dioptrické kontaktné šošovky, je možné, že sa Vám zmenili parametre a zrak sa mohol zhoršiť alebo zlepšiť, takto na diaľku však žiaľ nedokážem určiť príčinu opísaného problému. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Problémy pri nosení šošoviek

Otázka: Dobry den, nosim kontakne sosovky prave oko –14 a lave –15. Mam ale problem, ze na dialku vidim super ovela lepsie ako s okuliarmi ktore mam aj s cylindrom ale na blizko vidim so sosovkami zle, s okuliarmi ale fajn. Kde moze byt problem ? Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, ďakujem za Vašu otázku. Odporúčame absolvovať kontrolu a premeranie zraku u očného lekára alebo kontaktológa. Iba ten dokáže zistiť presnú príčinu spôsobených ťažkostí. Je možné, že bude nutné zmeniť značku a typ kontaktných šošoviek, takto na diaľku však žiaľ nedokážem určiť presnú príčinu zhoršeného videnia. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Problémy pri nosení šošoviek

Otázka: Dobrý deň. Nosím už skoro rok kontaktné šošovky a mam ich na sebe niekedy aj viac ako 12 h. Každodennym používaním ma zvyknú páliť oči. Chcem sa spýtať nevedeli by ste mi poradiť čo to môže byť? ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Dĺžka denného nosenia kontaktných šošoviek je individuálna. Všeobecne sa za optimálnu dobu považuje 8 – 10 hodín. Pri práci na počítači a podobne sa táto doba môže skrátiť. Ak nosíte kontaktné šošovky denne 12 hodín a spôsobujú Vám uvedené ťažkosti, určite odporúčame návštevu očného lekára alebo kontaktológa. Iba špecialista dokáže prehodnotiť ďalší postup pre vyriešenie situácie, prípadne určí vhodnosť značky šošoviek a podobne. Andrea


Je vhodné použivať šošovky počas dňa, pokiaľ denne pracujem cca 8-10hod. pri počítači?

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je vhodné použivať šošovky počas dňa, pokiaľ denne pracujem cca 8–10hod. pri počítači?

Odpoveď: Práca na počítači nie je úplne optimálna pre používanie kontaktných šošoviek. Frekvencia žmurkania je výrazne menšia, a preto povrch oka ľahšie vysychá. Bude potrebné niekoľkokrát denne používať zvlhčovacie kvapky.


Je možné šošovky skladovať v puzdre v roztoku 14 dní a po uzdravení používať šošovky ešte 27 dní?

Otázka: Dobrý deň, moja otázka sa týka vybalenia mesačných šošoviek z obalu. Nosím ich napríklad 3 dni a potom ich nemôžem nosiť z dôvodu choroby. Je možné šošovky skladovať v puzdre v roztoku 14 dní a po uzdravení používať šošovky ešte 27 dní, alebo sa doba používania skracuje o tých 14 dní?

Odpoveď: Dobrý deň, toto je často diskutovaná otázka a nie je na ňu jednoznačná odpoveď. Je nutné zohľadniť, za akých okolností prestávate šošovky používať a na aký dlhý čas. V prípade, že ochoriete, načatý pár zahoďte aj v prípade, ak by bol len raz použitý. Odstávka šošoviek na 1 deň je možná aj bez výmeny roztoku. Pri odstávke na viac dní je nutné denne vymieňať roztok za nový, sterilný. Odstávku na viac ako 3–4 dni Vám neodporúčam. Neodporúčam ani praktizovať pravidelné odstávky šošoviek. V takom prípade je lepším riešením prejsť na jednodenné kontaktné šošovky.


Problémy s nasadzovaním a vyberaním kontaktnej šošovky

Otázka: Krátko používam jednodenné šošovky s priemerom 14,2. Mám veľké problémy s ich nasadzovaním aj vyberaním. Môže byť problém vo veľkosti? Optička mi povedala, že 14,2 je univerzálna veľkosť, a že v tom nemôže byť problém, no aj tak mám od začiatku pocit, že tieto šošovky sú pre mňa príliš veľké a dosť ich vnímam aj pri nosení .

Odpoveď: Čo sa týka priemeru šošovky, nemal by byť volený „univerzálny“, ako píšete, ale vždy by mal zodpovedať priemeru Vašej rorovky s patričným presahom limbu. Je však možné, že ťažkosti s manipuláciou sa časom vytratia – získate v nasadzovaní a vyberaní šošoviek prax. V opačnom prípade sa prosím, vráťte k Vášmu kontaktológovi. Tento problém môže mať viac príčin.


Ako zmierniť vysychanie oka?

Otázka: Nosím mesačné šošovky Switch dispozables. Ale v poslednom čase častejšie nosím okuliare, pretože mi šošovky vysychajú na oku, keď sedím celý deň pri PC. Existujú podobné šošovky (napr. Frequency 55), ktoré by pocit suchého oka z monitoru nejako eliminovali(možno obsahujú viac vody alebo sú z nejakého nového materiálu)?

Odpoveď: Práca na PC má za následok zníženú frekvenciu mrkania a tým aj zvýšené narušenie slzného filmu na povrchu oka, resp. šošovky. Problém rieši používanie zvlhčovacích kvapiek – lubrikantov (napr. Refresh alebo Hylocomod).Iný typ kontaktných šošoviek môže „vysychanie“ iba zmierniť. Je takmer isté, že pri práci na PC sa so žiadnymi šošovkami bez kvapiek nezaobídete. Pokiaľ by ste chceli zmeniť typ kontaktných šošoviek, robte to vždy za pomoci kontaktológa.


Je zlé videnie na blízko daň za dobré videnie na diaľku?

Otázka: Nosím šošovky FOCUS MONTHLY LENSES a lekárka mi predpísala o štvrť dioptrie silnejšie (- 2.OO a –2.25). Vidím s nimi ale zle na blízko, bez nich vidím na blízko výborne. Lekárka mi povedala, že sa nedá nič robiť, vraj je to daň za dobré videnie na diaľku. Je to naozaj tak?

Odpoveď: Vaša lekárka Vám povedala pravdu. Skutočnosť je taká, že podkorigovaná krátkozrakosť (slabšia dpt hodnota) umožňuje ostré videnie na blízko bez namáhania akomodácie. Pri plnej korekcii sa potom námaha na zaosrenie do blízka zdá nadmerná. Pri fungujúcej akomodácii (do cca 40–45 rokov), však čoskoro príde k adaptácii.


Môžu bolesti v spánkoch súvisieť s nosením kontaktných šošoviek?

Otázka: Nosím už pol roka 14-dňové šošovky a žiadne problémy som nemal. Teraz, je to už týždeň, mám bolesti hlavy – vždy v spánkoch. Oči zapálené nemám, ani ma nepália. Táto bolesť sa objavuje počas dňa a bez lieku zasa zmizne, no stále sa vracia. Je možné, že je to spôsobené šošovkami? Bolesťami hlavy som netrpel.

Odpoveď: Pravdepodobne Váš problém nebude súvisieť s nosením kontaktných šošoviek. Aj napriek tomu by som Vám odporúčal navštíviť lekára a nepodceňovať staroslivosť o zdravie.


Pálenie očí pri používaní kontaktných šošoviek

Otázka: Nemôžem kvôli páleniu očí nosiť mesačné kontaktné šošovky a počul som, že Acuvue Oasys by sa mali dať normálne používať. Je to pravda?

Odpoveď: Skôr ako začnete používať akékoľvek ďalšie kontaktné šošovky, je potrebné zistiť príčinu problému a vyriešiť ju. Pálenie očí môže spôsobovať viacero faktorov a zmena druhu kontaktných šošoviek nemusí tento problém vôbec vyriešiť. Poraďte sa, prosím, s Vaším kontaktológom.


Výronky na rohovkách pri zmene kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, 3 roky som nosil kontaktné šošovky SofLens Comfort a bol som úplne spokojný. Neskôr som si kúpil lacnejšie SofLens 59 a asi po 3 týždňoch som mal malé výrony na rohovkách. Bol to nepríjemný pocit, ostré svetlo bolo neznesiteľné. Očný lekár mi predpísal Fluxol, oči sa mi vyliečili. Starý pár šošoviek som vyhodil, pretože som si myslel, že sa doň dostala infekcia, a vzal som si nový pár. Po 2 týždňoch sa všetko zopakovalo. Mohlo sa to stať preto, že som prešiel na lacnejší variant šošoviek?

A ak by som znova začal používať typ SofLens Comfort, prestali by problémy, ktoré som mal so SofLens 59? A mohol by som používať Soflens 66, o ktorých som čítal, že sú predchodcami sady Comfort, mali by taký istý vplyv na moje oči? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Chyba bola najskôr v tom, že ste si SofLens 59 kúpili bez preaplikovania, to znamená bez skontrolovania kontaktológom. Nevypláca sa to podceňovať. Odporučiť Vám môžem buď návrat k osvedčeným Soflens Comfort, alebo novú aplikáciu iných kontaktných šošoviek, ktoré by vyhovovali Vašim parametrom a zámeru použitia.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka

Ray Ban Reseller

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.