Október je na VašeŠošovky (čoskoro Lentiamo) mesiacom zdravého zraku. Naučte sa od našich odborníkov, ako sa najlepšie starať o svoje oči a využite naše týždenné zľavy!

1951     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Šport a zábava

Kontaktné šošovky a morská voda

Anonym
Otázka:

Toto leto sa opäť chystám na morský rybolov. Zistil som, že okuliare sú nevyhovujúce, pretože striekajúca voda mi znepriehľadní sklá a nemám čas ich utierať. Moja otázka zne: ak si obstarám kontaktné šošovky nebude im vadiť morská voda? Ďakujem za odpověď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Vo Vašom prípade je možné použiť kontaktné šošovky, avšak s určitým rizikom a obmedzením. Je potrebné počítať s kontamináciou kontaktných šošoviek morskou vodou, čo môže mať za následok pálenie očí (soľ), v horšom prípade aj infikovanie šošoviek, resp. očí. Z týchto dôvodov je možné pre tento prípad odporučiť výhradne jednodenné kontaktné šošovky. Šošovky s opakovaným použitím alebo kontinuálne kontaktné šošovky v tomto prípade nepoužívajte.

Nosenie kontaktných šošoviek do bazéna

Anonym
Otázka:

Budem pracovať v zahraničí ako detská animátorka, s deťmi mám program v bazéne, ale aj pri mori. Budem tam pracovať 3 mesiace a keby som si mala kúpiť na tie 3 mesiace 90 párov jednodenných šošoviek, tak by som sa nedoplatila, keďže som študentka. Bez šošoviek nič nevidím, ale dioptrické okuliare nepripadajú do úvahy! Minulý rok som mala rovnakú brigádu, tiež 3 mesiace a s šošovkami som bola aj v bazéne a tiež v mori a nemala som problémy! Bola som samozrejme opatrná, aby som zabranila zbytočnému špliechaniu a dostaniu sa vody do očí. Teda aké vidíte pre mňa najlepšie riešenie?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Voda z bazéna (rybníka, rieky, mora) sa Vám bežne do oka môže dostať a nevyvolá problém, pretože je vzápätí vyplavená slzami. Pokiaľ však máte nasadené kontaktné šošovky, tie pôsobia ako hubka. Voda môže do nich zaviesť baktérie, ktoré sa v materiáli šošovky množia a po niekoľkých dňoch môžu vyvolať závažný problém. Preto ak mám odporučiť kontaktné šošovky pre túto činnosť, môžem odporúčať jedine jednodenné. Ďalším variantom by mohli byť plavecké okuliare s dioptrickou korekciou. Stoja okolo 2.000,– Kč podľa typu a korekcie a slúžia viac rokov.

Kontaktné šošovky a morská voda

Anonym
Otázka:

Chcel by som sa spýtať…dočítal som sa, že k moru a podobným aktivitám je lepšie nosiť jednodenné kontaktné šošovky! Preto by som si ich objednal, avšak moja otazka znie: ako dlho mi vydržia v krabičke? – tj., 14 kusov použijem na dovolenke a dalšie si môžem odložiť na ďalší rok?

2.) Utrpia moje zostávajuce šošovky, ak preruším ich nosenie a uzavriem ich v škatuľke na dlhšiu dobu? (t.j. spomínaných 14 dní) a potom ich začnem znovu používať…?

3.) Chcel by som sa spýtať aj na účinnosť UV filtra v kontaktných šošovkach a či kombinovanie spomínaného filtra s lacnejšími slnečnými okuliarmi je dostatočná ochrana pre oči? Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Na plávanie v akejkoľvek vode nie je vhodné používať iné, než jednodenné kontaktné šošovky. Dôvodom je riziko zanesenia infekcie do šošovky a následne do oka. Všetky kontaktné šošovky majú na obale vyznačený dátum expirácie, zvyčajne to bývajú 1–2 roky. Odkladať kontaktné šošovky určené na opakované použitie počas dlhšej doby ako 3 dni, Vám neodporúčam. Dochádza k strate sterility a riziku množenia baktérií. Používaný pár donoste a po dovolenke začnite používať nový.

Účinnosť UV filtra v kontaktných šošovkách (ak je deklarovaný) je zaručená. Avšak je potrebné zdôrazniť, že kontaktná šošovka svojím UV filtrom chráni iba rohovku, spojivky a očné viečka nechráni – čiže je aj tak potrebné chrániť sa vhodnými slnečnými okuliarmi. Kvalitné slnečné okuliare zakúpite v očných optikách.

Používanie riasenky a ceruzky na oči

Anonym
Otázka:

Chcela som sa spýtať, či môžem pri nosení kontaktných šošoviek používať riasenku a ceruzku na oči?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Ceruzku na oči aj riasenku používať môžete, len musíte venovať väčšiu pozornosť pri líčení. Používajte len takú riasenku a ceruzku na oči, ktorá sa nedrobí, pretože znečistenie kontaktným šošovkám samozrejme vadí.

Kontaktné šošovky a zábavný park

Soňa M.
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či môžem mať šošovky v zábavnom parku. Nemohlo by sa s nimi niečo stať na horskej dráhe v tej rýchlosti?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Konkrétne možnosti nosenia kontaktných šošoviek v rôznych neštandardných podmienkach Vám dokáže najlepšie priblížiť Váš očný lekár alebo kontaktológ na základe posúdenia individuálnej situácie. Je možné, že sa budú šošovky skôr vysúšať, keď budeme uvažovať o podmienkach na horskej dráhe. Z vlastnej skúsenosti odporúčame vziať si so sebou pre istotu náhradný pár šošoviek, keby sa náhodou stalo, že Vám šošovky z očí vypadnú, tiež si odporúčame do zábavného parku vziať i vhodné očné kvapky.

Odporúčame konkrétne možnosti konzultovať so špecialistom, ktorý Vám šošovky naaplikoval. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Box a kontaktné šošovky

Lejla
Otázka:

Dobry den. Chcela by som sa spytat ci sa mozu nosit sosovky pri boxe … pretoze by dom sa chcela s kamaradkou prihlasit na box len sa bojim ze by som nemohla ist :/ (PS:Ďakujem za odpoved)

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Očný lekár alebo kontaktológ by Vám mal na základe aplikácie šošoviek odporučiť tiež možnosti nosenia počas rôznych športových aktivít, bohužiaľ takto na diaľku je to ťažké posúdiť, záleží na kombinácii viacerých faktorov.

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku