2129     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Šport a zábava

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


Kontaktné šošovky a morská voda

Otázka: Toto leto sa opäť chystám na morský rybolov. Zistil som, že okuliare sú nevyhovujúce, pretože striekajúca voda mi znepriehľadní sklá a nemám čas ich utierať. Moja otázka zne: ak si obstarám kontaktné šošovky nebude im vadiť morská voda? Ďakujem za odpověď.

Odpoveď: Vo Vašom prípade je možné použiť kontaktné šošovky, avšak s určitým rizikom a obmedzením. Je potrebné počítať s kontamináciou kontaktných šošoviek morskou vodou, čo môže mať za následok pálenie očí (soľ), v horšom prípade aj infikovanie šošoviek, resp. očí. Z týchto dôvodov je možné pre tento prípad odporučiť výhradne jednodenné kontaktné šošovky. Šošovky s opakovaným použitím alebo kontinuálne kontaktné šošovky v tomto prípade nepoužívajte.


Nosenie kontaktných šošoviek do bazéna

Otázka: Budem pracovať v zahraničí ako detská animátorka, s deťmi mám program v bazéne, ale aj pri mori. Budem tam pracovať 3 mesiace a keby som si mala kúpiť na tie 3 mesiace 90 párov jednodenných šošoviek, tak by som sa nedoplatila, keďže som študentka. Bez šošoviek nič nevidím, ale dioptrické okuliare nepripadajú do úvahy! Minulý rok som mala rovnakú brigádu, tiež 3 mesiace a s šošovkami som bola aj v bazéne a tiež v mori a nemala som problémy! Bola som samozrejme opatrná, aby som zabranila zbytočnému špliechaniu a dostaniu sa vody do očí. Teda aké vidíte pre mňa najlepšie riešenie?

Odpoveď: Voda z bazéna (rybníka, rieky, mora) sa Vám bežne do oka môže dostať a nevyvolá problém, pretože je vzápätí vyplavená slzami. Pokiaľ však máte nasadené kontaktné šošovky, tie pôsobia ako hubka. Voda môže do nich zaviesť baktérie, ktoré sa v materiáli šošovky množia a po niekoľkých dňoch môžu vyvolať závažný problém. Preto ak mám odporučiť kontaktné šošovky pre túto činnosť, môžem odporúčať jedine jednodenné. Ďalším variantom by mohli byť plavecké okuliare s dioptrickou korekciou. Stoja okolo 2.000,– Kč podľa typu a korekcie a slúžia viac rokov.


Kontaktné šošovky a morská voda

Otázka: Chcel by som sa spýtať…dočítal som sa, že k moru a podobným aktivitám je lepšie nosiť jednodenné kontaktné šošovky! Preto by som si ich objednal, avšak moja otazka znie: ako dlho mi vydržia v krabičke? – tj., 14 kusov použijem na dovolenke a dalšie si môžem odložiť na ďalší rok?

2.) Utrpia moje zostávajuce šošovky, ak preruším ich nosenie a uzavriem ich v škatuľke na dlhšiu dobu? (t.j. spomínaných 14 dní) a potom ich začnem znovu používať…?

3.) Chcel by som sa spýtať aj na účinnosť UV filtra v kontaktných šošovkach a či kombinovanie spomínaného filtra s lacnejšími slnečnými okuliarmi je dostatočná ochrana pre oči? Ďakujem

Odpoveď: Na plávanie v akejkoľvek vode nie je vhodné používať iné, než jednodenné kontaktné šošovky. Dôvodom je riziko zanesenia infekcie do šošovky a následne do oka. Všetky kontaktné šošovky majú na obale vyznačený dátum expirácie, zvyčajne to bývajú 1–2 roky. Odkladať kontaktné šošovky určené na opakované použitie počas dlhšej doby ako 3 dni, Vám neodporúčam. Dochádza k strate sterility a riziku množenia baktérií. Používaný pár donoste a po dovolenke začnite používať nový.

Účinnosť UV filtra v kontaktných šošovkách (ak je deklarovaný) je zaručená. Avšak je potrebné zdôrazniť, že kontaktná šošovka svojím UV filtrom chráni iba rohovku, spojivky a očné viečka nechráni – čiže je aj tak potrebné chrániť sa vhodnými slnečnými okuliarmi. Kvalitné slnečné okuliare zakúpite v očných optikách.


Používanie riasenky a ceruzky na oči

Otázka: Chcela som sa spýtať, či môžem pri nosení kontaktných šošoviek používať riasenku a ceruzku na oči?

Odpoveď: Ceruzku na oči aj riasenku používať môžete, len musíte venovať väčšiu pozornosť pri líčení. Používajte len takú riasenku a ceruzku na oči, ktorá sa nedrobí, pretože znečistenie kontaktným šošovkám samozrejme vadí.


Kontaktné šošovky a zábavný park

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či môžem mať šošovky v zábavnom parku. Nemohlo by sa s nimi niečo stať na horskej dráhe v tej rýchlosti?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Konkrétne možnosti nosenia kontaktných šošoviek v rôznych neštandardných podmienkach Vám dokáže najlepšie priblížiť Váš očný lekár alebo kontaktológ na základe posúdenia individuálnej situácie. Je možné, že sa budú šošovky skôr vysúšať, keď budeme uvažovať o podmienkach na horskej dráhe. Z vlastnej skúsenosti odporúčame vziať si so sebou pre istotu náhradný pár šošoviek, keby sa náhodou stalo, že Vám šošovky z očí vypadnú, tiež si odporúčame do zábavného parku vziať i vhodné očné kvapky.

Odporúčame konkrétne možnosti konzultovať so špecialistom, ktorý Vám šošovky naaplikoval. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta usmievavých šošoviek!

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.