1 679     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Starostlivosť o kontaktné šošovky

Odpoveď na Vašu otázku dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky sme umiestnili v časti Časté otázky.

Pridať otázku

Prečo nesmie prísť puzdro do styku s vodou?

Otázka: Prosím, prečo nesmie prísť puzdro do styku s vodou? A ak by bola voda prevarená, prípadne balená dojčenská, v tom prípade by som ňou mohla puzdro vyplachovať? A ak si nechám celý deň v puzdre roztok a puzdro je zatvorené, je to v poriadku?

Odpoveď: Voda (či dojčenská alebo prevarená), nie je čisté H2O. Obsahuje množstvo látok, ktoré nesmú prísť do styku s kontaktnými šošovkami. Základom roztokov na kontaktné šošovky je voda, ktorá je zbavená týchto nežiaducich látok, teda čisté H2O. Po vybratí šošoviek z puzdra roztok vylejte a pred uložením šošoviek doň nalejte nový roztok.

Voľba puzdra na kontaktné šošovky

Otázka: Dnes mi prišiel roztok s novým typom puzdra (taký kalíšok, do ktorého sa v držiačiku vkladajú šošovky). Mám obavy, že sa mi pri používaní takého puzdra roztok spotrebuje omnoho rýchlejšie, pretože sa mi zdá väčšie, ako klasické puzdra. Chcela by som sa spýtať, aký objem má ten nový typ puzdra a či nevadí, ak si kúpim zvlášť klasické puzdro (asi od inej značky), na ktoré som zvyknutá.

Odpoveď: Tento typ puzdra má objem 9 ml, predchádzajúce ploché puzdro pri SoloCare 360 ml malo 2 × 5ml. Ak chcete používať klasické ploché puzdro, môže byť od akejkoľvek značky.

Voľba roztoku na kontaktné šošovky

Otázka: Dobrý deň, chcela som sa spýtať, či je nutné, alebo sa skôr odporúča používať roztok rovnakej značky ako sú kontaktné šošovky, alebo je možné zakúpiť si akýkoľvek iný roztok?

Odpoveď: Rozhodne nie je možné použiť ľubovoľný roztok, väčšinou však máte možnosť voľby z niekoľkých roztokov. Konkrétny roztok Vám bohužiaľ nemôžem odporučiť, pretože neuvádzate, aké šošovky používate. Napríklad na silikónhydrogélové šošovky odporúčam svojim zákazníkom roztok Opti-Free Express.

Starostlivosť o nedioptrické kontaktné šošovky

Otázka: Kontatkné šošovky som nikdy nenosila, teraz o nich uvažujem, ale iba z dôvodu zmeny farby mojich očí. Chcela som sa spýtať, ako sa starať o nedioptrické farebné kontaktné šošovky?

Odpoveď: Starostlivosť o nedioptrické farebné kontaktné šošovky je rovnaká ako o dioptrické. Ako so šošovkami manipulovať a ako ich ošetrovať Vás naučí kontaktológ, ktorý Vám bude vykonávať ich aplikáciu.

Znehodnotenie otvoreného roztoku

Otázka: 3 mesiace nosím kontaktné šošovky a na ich údržbu používám roztok Renu Multi Plus no rub. Roztok som 2 dni nechala otvorený, môžem ho používať ďalej alebo je potrebné si kúpiť nový? Mám obavu, aby sa mi do oka nedostala nejaká infekcia, ale príde mi veľmi nepravdepodobné, aby sa roztok niečim „kontaminoval“ dvojmilimetrovým otvorom. Ďakujem.

Odpoveď: Nečistoty, ktoré môžu spôsobiť znehodnotenie roztoku zväčša nie sú viditeľné voľným okom. Doba, počas ktorej je roztok otvorený v priebehu ošetrovania kontaktných šošoviek je cca 1 minúta. 2 dni predstavujú 2880 minút. Taký roztok by som nepoužíval.

Je potrebné šošovky pri čistení pošúchať?

Otázka: Začal som nosiť šošovky a používam roztok ReNu MultiPlus. Rád by som sa uistil, či je možné kontaktné šošovky (Acuvue Oasys) naozaj iba uložiť cez noc do puzdra a nie je potrebné ďalšie čistenie (šúchanie v dlani).

Odpoveď: Dnešné roztoky sľubujú dokonalé vyčistenie aj bez pošúchania, avšak záleží na stupni „znečistenia“ kontaktnej šošovky. Určite neurobíte chybu, ak budete šošovku šúchať – trieť medzi prstami alebo v dlani.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

VISA MasterCard

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka