Október je na VašeŠošovky (čoskoro Lentiamo) mesiacom zdravého zraku. Naučte sa od našich odborníkov, ako sa najlepšie starať o svoje oči a využite naše týždenné zľavy!

1951     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Starostlivosť o kontaktné šošovky

Je potrebné šošovky pri čistení pošúchať?

Anonym
Otázka:

Začal som nosiť šošovky a používam roztok ReNu MultiPlus. Rád by som sa uistil, či je možné kontaktné šošovky (Acuvue Oasys) naozaj iba uložiť cez noc do puzdra a nie je potrebné ďalšie čistenie (šúchanie v dlani).

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dnešné roztoky sľubujú dokonalé vyčistenie aj bez pošúchania, avšak záleží na stupni „znečistenia“ kontaktnej šošovky. Určite neurobíte chybu, ak budete šošovku šúchať – trieť medzi prstami alebo v dlani.

Znehodnotenie otvoreného roztoku

Anonym
Otázka:

3 mesiace nosím kontaktné šošovky a na ich údržbu používám roztok Renu Multi Plus no rub. Roztok som 2 dni nechala otvorený, môžem ho používať ďalej alebo je potrebné si kúpiť nový? Mám obavu, aby sa mi do oka nedostala nejaká infekcia, ale príde mi veľmi nepravdepodobné, aby sa roztok niečim „kontaminoval“ dvojmilimetrovým otvorom. Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Nečistoty, ktoré môžu spôsobiť znehodnotenie roztoku zväčša nie sú viditeľné voľným okom. Doba, počas ktorej je roztok otvorený v priebehu ošetrovania kontaktných šošoviek je cca 1 minúta. 2 dni predstavujú 2880 minút. Taký roztok by som nepoužíval.

Starostlivosť o nedioptrické kontaktné šošovky

Anonym
Otázka:

Kontatkné šošovky som nikdy nenosila, teraz o nich uvažujem, ale iba z dôvodu zmeny farby mojich očí. Chcela som sa spýtať, ako sa starať o nedioptrické farebné kontaktné šošovky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Starostlivosť o nedioptrické farebné kontaktné šošovky je rovnaká ako o dioptrické. Ako so šošovkami manipulovať a ako ich ošetrovať Vás naučí kontaktológ, ktorý Vám bude vykonávať ich aplikáciu.

Voľba roztoku na kontaktné šošovky

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcela som sa spýtať, či je nutné, alebo sa skôr odporúča používať roztok rovnakej značky ako sú kontaktné šošovky, alebo je možné zakúpiť si akýkoľvek iný roztok?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Rozhodne nie je možné použiť ľubovoľný roztok, väčšinou však máte možnosť voľby z niekoľkých roztokov. Konkrétny roztok Vám bohužiaľ nemôžem odporučiť, pretože neuvádzate, aké šošovky používate. Napríklad na silikónhydrogélové šošovky odporúčam svojim zákazníkom roztok Opti-Free Express.

Voľba puzdra na kontaktné šošovky

Anonym
Otázka:

Dnes mi prišiel roztok s novým typom puzdra (taký kalíšok, do ktorého sa v držiačiku vkladajú šošovky). Mám obavy, že sa mi pri používaní takého puzdra roztok spotrebuje omnoho rýchlejšie, pretože sa mi zdá väčšie, ako klasické puzdra. Chcela by som sa spýtať, aký objem má ten nový typ puzdra a či nevadí, ak si kúpim zvlášť klasické puzdro (asi od inej značky), na ktoré som zvyknutá.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Tento typ puzdra má objem 9 ml, predchádzajúce ploché puzdro pri SoloCare 360 ml malo 2 × 5ml. Ak chcete používať klasické ploché puzdro, môže byť od akejkoľvek značky.

Prečo nesmie prísť puzdro do styku s vodou?

Anonym
Otázka:

Prosím, prečo nesmie prísť puzdro do styku s vodou? A ak by bola voda prevarená, prípadne balená dojčenská, v tom prípade by som ňou mohla puzdro vyplachovať? A ak si nechám celý deň v puzdre roztok a puzdro je zatvorené, je to v poriadku?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Voda (či dojčenská alebo prevarená), nie je čisté H2O. Obsahuje množstvo látok, ktoré nesmú prísť do styku s kontaktnými šošovkami. Základom roztokov na kontaktné šošovky je voda, ktorá je zbavená týchto nežiaducich látok, teda čisté H2O. Po vybratí šošoviek z puzdra roztok vylejte a pred uložením šošoviek doň nalejte nový roztok.

Starostlivosť o puzdro

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, čítala som že púzdra na šošovky nemajú prísť do styku s vodou kvôli nejakej infekcii. Ale niekde som videla článok, že keď už mám dlho púzdro, stačí ho prevariť vo vode a môžem ho ďalej používať. Je to pravda, alebo sa ani to nesmie?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Tento postup neodporúčame vzhľadom na to, že v pitnej vode sa môžu vyskytovať rôzne zárodky mikroorganizov. Najväčšie riziko je spojené s prvokom akantaméba (z lat. Acanthamoeba), ktorá môže spôsobiť závažné ochorenie, tzv. akantamébovú keratitídu. Ide o očnú infekciu, ktorá môže mať vážne dôsledky ako je trvalé oslepnutie. Okrem toho, plastové puzdro nie je vhodné vystavovať vyšším teplotám z dôvodu rizika zmeny kvality materiálu a funkčnosti puzdra.

Zlomenie kontaktnej šošovky

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, je možné stlačením zlomiť kontaktnú šošovku? Ďakujem vopred za odpoveď

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Stlačením, príp. nesprávnou manipuláciou s kontaktnými šošovkami je možné šošovku poškodiť. Šošovka môže v tomto prípade prasknúť alebo môže dôjsť k mikropoškodeniam, ktoré nemusia byť hneď viditeľné voľným okom. Z tohto dôvodu je pri manipulácii s kontaktnými šošovkami dôležitá obozretnosť. Pre ľahšiu manipuláciu odporúčame používať napr. klieštiky na šošovky alebo pinzetu.

Prajeme Vám pekný deň.

Je roztok vhodný na kvapkanie do očí?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, používam kontaktné šošovky Pro-Fit professional, chcela by som vedieť, že ako dlho možem používať a roztok ktorý mi dali k tomu Options multi sa dá použiť ako kvapky do oči? Predtým mi dali k tomu roztok ReNu multi plus, ktoý je vhodnejší používať do oči lebo ráno ked sa zobudím mám dosť suché oči.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Kontaktné šošovky Pro-Fit Professional budú pravdepodobne privátnou značkou optiky. Odporúčame sa pre informáciu o originálnej značke šošoviek obrátiť na Vášho očného lekára alebo kontaktológa. Viacúčelový roztok Options Multi kontaktné šošovky čistí, zbavuje usadenín, dezinfikuje, zvlhčuje a tiež je určený aj na oplachovanie a uchovávanie kontaktných šošoviek. Podľa dostupných informácií nie je určený na kvapkanie priamo do očí, konkrétne očné kvapky vhodné práve pre Vás (https://www.vasesosovky.sk/…-kvapky.html) na zmiernenie syndrómu suchého oka by Vám mal odporučiť Váš očný lekár alebo kontaktológ. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Cestovné balenie roztoku

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcel by som sa prosím opýtať… Používal som roztok pure moist, na kontaktné šošovky Air Optix Aque. Čo to znamená prosím, keď má konkrétne tento roztok napísané v informáciách že je „Cestovný“? Že je určený na cestovanie, resp. na prenos z jedného miesta na druhé?Trošku taká maličkosť, ale nemalo by sa to brať na ľahkú váhu? Ďakujem za skorú odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Objem cestovných balení roztokov býva zvyčajne medzi 60 – 100 ml, sú to menšie balenia, ktoré ľahšie zabalíte napríklad na dovolenku, nemusíte so sebou brať veľké 360 ml balenie. Cestovné balenia roztokov nemajú iné vlastnosti ako balenia s väčším objemom. Prajem Vám pekný deň.

Zmena značky roztoku

Anonym
Otázka:

Dobry den, pouzivam sosovky znacky Biofinity CooperVision a roztok Biotrue Multi-Purpose. Ako darcek som si objednala z Vasej stranky roztok Max OptiFresh bioplus. Mozem ho pouzivat k uvedenym sosovkam? Pripadne ak sa mi minul roztok Biotrue, mozem prejst na tento?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Roztok Biotrue Multi-Purpose (a tiež Max OptiFresh bioplus) je viacúčelový roztok určený pre všetky mäkké kontaktné šošovky, teda tiež pre šošovky Biofinity. Roztok vhodný práve pre Vás by Vám mal odporučiť očný lekár alebo kontaktológ. Odporúčame si najprv zaobstarať menšie balenie roztoku vhodného pre mäkké kontaktné šošovky (Max OptiFresh bioplus) tak, aby ste zistili, či Vám konkrétna značka vyhovuje. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Nalakované nechty a šošovky

Lenka L.
Otázka:

Dobrý deň , môžem mať nalakované nechty ak nosím šošovky ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. S kontaktnými šošovkami by ste mali manipulovať iba končekmi prstov, nechtami nie, aby nedošlo k poškodeniu šošoviek. Nalakované nechty by teda nemali v kombinácii s opatrnou manipuláciou pri nosení šošoviek prekážať. Prajem Vám pekný deň.

Andrea, tím VašeŠošovky

Ako dlho môže byť šošovka uložená v roztoku

Lucia B.
Otázka:

Dobry den.chcem sa opytat ako dlho mozu byt sosovky v roztoku ulozene.nosim aj okuliare

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Všeobecne sa dá povedať, že šošovky v roztoku môžu bez povšimnutia zostať maximálne mesiac, je však vhodné roztok meniť častejšie. Presná doba uloženia šošovky v roztoku bez povšimnutia sa líši v závislosti od konkrétneho roztoku a značky šošoviek. Podrobnejšie informácie o tom, ako dlho môžu zostať šošovky v roztoku by ste mali nájsť v príbalovom letáku konkrétneho roztoku. Prajem Vám pekný deň.

​Andrea

Výber kontaktných šošoviek

Katarína G.
Otázka:

Dobrý večer, nosím dvojtýždňové šošovky a idem na plavecký kurz zo školy na týždeň. Môžem šošovky používať do bazéna a potom ich dopoužívať zostávajúci druhý týždeň? Čítala som, že šošovky by som si mala po príchode z vody nechať aspoň 30 minút ešte v očiach, aby som nespôsobila odlúpnutie rohovky. Je to pravda?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Pre pobyt pri mori, bazéne a podobne odporúčame nechať si naaplikovať špecialistom jednodenné kontaktné šošovky, ktoré si ráno nasadíte a večer vyhodíte. Dôvodom je riziko zanesenia infekcie do šošovky a následne do oka. Voda z bazéna (rybníka, rieky, mora) sa Vám bežne do oka môže dostať a nevyvolá problém, pretože je vzápätí vyplavená slzami. Pokiaľ však máte nasadené kontaktné šošovky (napr. mesačné a pod., ktoré používate opakovane), voda môže do nich zaviesť baktérie, ktoré sa na materiále šošovky množia a po niekoľkých dňoch môžu vyvolať závažný problém. Odporúčame možnosti nosenia šošoviek konzultovať s očným lekárom alebo kontaktológom. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Doba použiteľnosti mesačných šošoviek

Romana
Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa spýtať že tie mesacne šošovky… To je doba používania mesiac alebo môžem ich mať aj dlhšie len ich nebudem používať kazdu deň. Dúfam že ste ma pochopili. Ďakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Jeden pár měsíčních čoček lze používat jeden měsíc. Pokud je nebudete používat každý den, doporučuji si nechat naaplikovat u očního lékaře jednodenní.

U měsíčních čoček, když se překročí doba periody výměny, tak čočky ztrácí na kvalitě.

Je nutné opláchnuť nové šošovky roztokom?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň kúpila som si jeden pár mesačných šošoviek a sú v roztoku chcela by som sa opýtať ci ich musím pred vložením do očí aj vyčistiť v roztoku ktorým si ich budem po prvom použití čistiť

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Šošovky pred prvým nasadením nie je nutné oplachovať roztokom. Ak by ste však cítili po nasadení nepohodlie, je vhodné šošovky vybrať a prepláchnuť roztokom, ktorý budete ďalej používať.

Make-up a kontaktné šošovky

Anonym
Otázka:

Chcel aby som sa ešte opýtať či sa môžem maľovať (Špirála, tiene) ak mám šošovky ak áno prosím poradili by ste mi kedy sa odmlaovat a kedy namaľovať? Či pred aplikovaní šošoviek alebo až po aplikácii. Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Doporučujeme aplikovat kontaktní čočky před použitím líčidel. Naopak pokud budete chtít čočky z očí vyjmout, pak platí pravidlo nejprve čočku z očí vyjměte a pak následně můžete make-up odstranit: https://www.vasesosovky.sk/…sosovky.html

Dovolenka bez roztoku

Martina C.
Otázka:

Stane sa niečo mojim šošovkam ak ich necham dva dni bez roztoku niekde v miske alebo niečo podobne lebo som si doma zabudla roztok aj obal :)))

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Ak používate šošovky s dlhšou periódou výmeny a nie sú kontinuálne, bez roztoku bohužiaľ vyschnú. Zasielam Vám odkaz na článok, ktorý sa tejto problematike bližšie venuje: https://www.vasesosovky.sk/…odovodu.html

Doba použiteľnosti mesačných šošoviek

Jana D.
Otázka:

Dobrý deň, mesačné šošovky sa vymieňajú po mesiaci každodenného nosenia alebo od otvorenia šošoviek? Moja dcéra má mesačné, no na sebe ich mala iba párkrát a nevieme, či treba kúpiť nové alebo ďalej môže používať tieto. (Šošovky boli otvorené začiatkom januára a používané prvý týždeň počas lyžiarského, odvtedy ich na sebe nemala, sú v čistom roztoku.) Predom ďakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Mesačné kontaktné šošovky sú určené na výmenu po mesiaci, od otvorenia blistru s jednou šošovkou túto môžete pri správnej starostlivosti používať práve jeden mesiac (potom je nutné začať používať šošovku novú a starú vyhodiť). Celé balenie šošoviek je nutné využiť pred skončením expiračnej doby. Ak používate šošovky iba občas, odporúčame zvážiť návštevu očného lekára a konzultovať výber vhodných jednodenných kontaktných šošoviek. Prenášať šošovky neodporúčame, viac informácií sa dočítate v článku: https://www.vasesosovky.sk/…osoviek.html

Ako často meniť roztok v puzdre?

Anonym
Otázka:

Chcela by som sa spýtať, či treba meniť roztok každý deň, keď mám nekontaktné farebné šošovky, i keď ich nebudem používať každý deň?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Ak nosíte kontaktné šošovky každý deň, odporúča sa meniť roztok pravidelne každý deň (dá sa všeobecne povedať, že je potrebné roztok v puzdre meniť po každej manipulácii so šošovkou). Ak šosovky nechávate v puzdre odložené dlhšiu dobu bez toho, aby ste ich nosili, je možné roztok vymieňať menej často – konkrétne možnosti nájdete v príbalovom letáku roztoku, ktorý používate, záleží tiež na konkrétnom odporúčaní Vášho očného lekára alebo kontaktológa.

Likvidácia použitých šošoviek

Denis M.
Otázka:

Ako likvidovať kontakné šošovky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Najvhodnejšie je použité šošovky vyhodiť do zmiešaného odpadu.

Výber vhodného roztoku na šošovky

Mária M.
Otázka:

Dobry den, prosim vas pouzivam sosovky cooper vision, chcem sa opytat ci je jedno aky roztok z rovnakej znacky pouzijem,dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Konkrétny vhodný roztok práve pre Vás by mal na základe vyšetrenia odporučiť očný lekár alebo kontaktológ. Vyhnete sa tak prípadnému riziku alergickej reakcie na niektorú zo zložiek roztoku.

Jednodenné šošovky a použitie

Karima A.
Otázka:

Dobry den, nosim jednodenne kontaktne sosovky, ale chcela by som sa opytat, ci je sposob, akym by som ich mohla uchovat, zatial co si cez den, cca hodinu pospim. Dakujem velmi pekne

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Jednodenné šošovky sú určené na jednorazové použitie, to znamená, že ak ich raz vložíte do očí a následne ich vyberiete, je nutné použiť pár nový. Vložením do puzdra s roztokom strácajú svoje vlastnosti, ďalšie použitie sa neodporúča.

Perióda výmeny šošoviek

Naneta B.
Otázka: Dobrý deň, chcem sa spýtať, že ak mám kontaktné šošovky na 2 týždne a nenosím ich každý deň ale napríklad len 2 krát do týždňa tak sa počítajú len dni ktoré ich nosím alebo čas od kedy som ich otvorila? Ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň.
VašeŠošovky.sk
Odpoveď: Dobrý deň, doba použiteľnosti šošoviek začína plynúť otvorením originálnych blistrov, v ktorých boli šošovky dodané, preto sa doba použiteľnosti šošoviek zvyčajne nepredlžuje občasným nosením (napr. dvojtýždenné šošovky by teda mali byť používané práve 2 týždne od otvorenia blistrov, balenie je nutné využiť pred vypršaním expiračnej doby). Ak však lekár či očný kontaktológ odporučí a vyhodnotí možnosť iného režimu použitia šošoviek, je vhodné riadiť sa jeho radami. Všeobecne prenášenie šošoviek neodporúčame.

Kontinuálne šošovky

Anonym
Otázka: Dobrý deň, je možné, aby dlhodobé nosenie kontinuálnych šošoviek spôsobilo nejaké mechanické poškodenie oka, niečo ako "zošúchanie?" Za odpoveď Vám vopred ďakujem.
VašeŠošovky.sk
Odpoveď: Dobrý deň, s takýmto prípadom sme sa ešte nestretli. Zdravé nosenie kontaktných šošoviek však vyžaduje dodržiavanie určitých zásad a pri kontinuálnych kontaktných šošovkách to platí dvojnásobne. Preto by som odporúčala, pokiaľ to situácia dovolí, aspoň po 3–4 dňoch šošovky na noc vybrať a dbať na pravidelné kontroly očí u Vášho kontaktológa. Ak budete dodržiavať zásady správneho používania šošoviek a budete pravidelne chodiť na kontroly, nemusíte sa báť, že by Vám kontaktné šošovky poškodili oči - je tiež nutné na základe vyšetrenia zhodnotiť, či je pre Vás tento režim nosenia vhodný.

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku