2082     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Starostlivosť o kontaktné šošovky

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


Nalakované nechty a šošovky

Otázka: Dobrý deň , môžem mať nalakované nechty ak nosím šošovky ?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. S kontaktnými šošovkami by ste mali manipulovať iba končekmi prstov, nechtami nie, aby nedošlo k poškodeniu šošoviek. Nalakované nechty by teda nemali v kombinácii s opatrnou manipuláciou pri nosení šošoviek prekážať. Prajem Vám pekný deň.

Andrea, tím VašeŠošovky


Zmena značky roztoku

Otázka: Dobry den, pouzivam sosovky znacky Biofinity CooperVision a roztok Biotrue Multi-Purpose. Ako darcek som si objednala z Vasej stranky roztok Max OptiFresh bioplus. Mozem ho pouzivat k uvedenym sosovkam? Pripadne ak sa mi minul roztok Biotrue, mozem prejst na tento?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Roztok Biotrue Multi-Purpose (a tiež Max OptiFresh bioplus) je viacúčelový roztok určený pre všetky mäkké kontaktné šošovky, teda tiež pre šošovky Biofinity. Roztok vhodný práve pre Vás by Vám mal odporučiť očný lekár alebo kontaktológ. Odporúčame si najprv zaobstarať menšie balenie roztoku vhodného pre mäkké kontaktné šošovky (Max OptiFresh bioplus) tak, aby ste zistili, či Vám konkrétna značka vyhovuje. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Cestovné balenie roztoku

Otázka: Dobrý deň, chcel by som sa prosím opýtať… Používal som roztok pure moist, na kontaktné šošovky Air Optix Aque. Čo to znamená prosím, keď má konkrétne tento roztok napísané v informáciách že je „Cestovný“? Že je určený na cestovanie, resp. na prenos z jedného miesta na druhé?Trošku taká maličkosť, ale nemalo by sa to brať na ľahkú váhu? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Objem cestovných balení roztokov býva zvyčajne medzi 60 – 100 ml, sú to menšie balenia, ktoré ľahšie zabalíte napríklad na dovolenku, nemusíte so sebou brať veľké 360 ml balenie. Cestovné balenia roztokov nemajú iné vlastnosti ako balenia s väčším objemom. Prajem Vám pekný deň.


Je roztok vhodný na kvapkanie do očí?

Otázka: Dobrý deň, používam kontaktné šošovky Pro-Fit professional, chcela by som vedieť, že ako dlho možem používať a roztok ktorý mi dali k tomu Options multi sa dá použiť ako kvapky do oči? Predtým mi dali k tomu roztok ReNu multi plus, ktoý je vhodnejší používať do oči lebo ráno ked sa zobudím mám dosť suché oči.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Kontaktné šošovky Pro-Fit Professional budú pravdepodobne privátnou značkou optiky. Odporúčame sa pre informáciu o originálnej značke šošoviek obrátiť na Vášho očného lekára alebo kontaktológa. Viacúčelový roztok Options Multi kontaktné šošovky čistí, zbavuje usadenín, dezinfikuje, zvlhčuje a tiež je určený aj na oplachovanie a uchovávanie kontaktných šošoviek. Podľa dostupných informácií nie je určený na kvapkanie priamo do očí, konkrétne očné kvapky vhodné práve pre Vás (https://www.vasesosovky.sk/…-kvapky.html) na zmiernenie syndrómu suchého oka by Vám mal odporučiť Váš očný lekár alebo kontaktológ. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Zlomenie kontaktnej šošovky

Otázka: Dobrý deň, je možné stlačením zlomiť kontaktnú šošovku? Ďakujem vopred za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Stlačením, príp. nesprávnou manipuláciou s kontaktnými šošovkami je možné šošovku poškodiť. Šošovka môže v tomto prípade prasknúť alebo môže dôjsť k mikropoškodeniam, ktoré nemusia byť hneď viditeľné voľným okom. Z tohto dôvodu je pri manipulácii s kontaktnými šošovkami dôležitá obozretnosť. Pre ľahšiu manipuláciu odporúčame používať napr. klieštiky na šošovky alebo pinzetu.

Prajeme Vám pekný deň.


Starostlivosť o puzdro

Otázka: Dobrý deň, čítala som že púzdra na šošovky nemajú prísť do styku s vodou kvôli nejakej infekcii. Ale niekde som videla článok, že keď už mám dlho púzdro, stačí ho prevariť vo vode a môžem ho ďalej používať. Je to pravda, alebo sa ani to nesmie?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Tento postup neodporúčame vzhľadom na to, že v pitnej vode sa môžu vyskytovať rôzne zárodky mikroorganizov. Najväčšie riziko je spojené s prvokom akantaméba (z lat. Acanthamoeba), ktorá môže spôsobiť závažné ochorenie, tzv. akantamébovú keratitídu. Ide o očnú infekciu, ktorá môže mať vážne dôsledky ako je trvalé oslepnutie. Okrem toho, plastové puzdro nie je vhodné vystavovať vyšším teplotám z dôvodu rizika zmeny kvality materiálu a funkčnosti puzdra.


Prečo nesmie prísť puzdro do styku s vodou?

Otázka: Prosím, prečo nesmie prísť puzdro do styku s vodou? A ak by bola voda prevarená, prípadne balená dojčenská, v tom prípade by som ňou mohla puzdro vyplachovať? A ak si nechám celý deň v puzdre roztok a puzdro je zatvorené, je to v poriadku?

Odpoveď: Voda (či dojčenská alebo prevarená), nie je čisté H2O. Obsahuje množstvo látok, ktoré nesmú prísť do styku s kontaktnými šošovkami. Základom roztokov na kontaktné šošovky je voda, ktorá je zbavená týchto nežiaducich látok, teda čisté H2O. Po vybratí šošoviek z puzdra roztok vylejte a pred uložením šošoviek doň nalejte nový roztok.


Voľba puzdra na kontaktné šošovky

Otázka: Dnes mi prišiel roztok s novým typom puzdra (taký kalíšok, do ktorého sa v držiačiku vkladajú šošovky). Mám obavy, že sa mi pri používaní takého puzdra roztok spotrebuje omnoho rýchlejšie, pretože sa mi zdá väčšie, ako klasické puzdra. Chcela by som sa spýtať, aký objem má ten nový typ puzdra a či nevadí, ak si kúpim zvlášť klasické puzdro (asi od inej značky), na ktoré som zvyknutá.

Odpoveď: Tento typ puzdra má objem 9 ml, predchádzajúce ploché puzdro pri SoloCare 360 ml malo 2 × 5ml. Ak chcete používať klasické ploché puzdro, môže byť od akejkoľvek značky.


Voľba roztoku na kontaktné šošovky

Otázka: Dobrý deň, chcela som sa spýtať, či je nutné, alebo sa skôr odporúča používať roztok rovnakej značky ako sú kontaktné šošovky, alebo je možné zakúpiť si akýkoľvek iný roztok?

Odpoveď: Rozhodne nie je možné použiť ľubovoľný roztok, väčšinou však máte možnosť voľby z niekoľkých roztokov. Konkrétny roztok Vám bohužiaľ nemôžem odporučiť, pretože neuvádzate, aké šošovky používate. Napríklad na silikónhydrogélové šošovky odporúčam svojim zákazníkom roztok Opti-Free Express.


Starostlivosť o nedioptrické kontaktné šošovky

Otázka: Kontatkné šošovky som nikdy nenosila, teraz o nich uvažujem, ale iba z dôvodu zmeny farby mojich očí. Chcela som sa spýtať, ako sa starať o nedioptrické farebné kontaktné šošovky?

Odpoveď: Starostlivosť o nedioptrické farebné kontaktné šošovky je rovnaká ako o dioptrické. Ako so šošovkami manipulovať a ako ich ošetrovať Vás naučí kontaktológ, ktorý Vám bude vykonávať ich aplikáciu.


Znehodnotenie otvoreného roztoku

Otázka: 3 mesiace nosím kontaktné šošovky a na ich údržbu používám roztok Renu Multi Plus no rub. Roztok som 2 dni nechala otvorený, môžem ho používať ďalej alebo je potrebné si kúpiť nový? Mám obavu, aby sa mi do oka nedostala nejaká infekcia, ale príde mi veľmi nepravdepodobné, aby sa roztok niečim „kontaminoval“ dvojmilimetrovým otvorom. Ďakujem.

Odpoveď: Nečistoty, ktoré môžu spôsobiť znehodnotenie roztoku zväčša nie sú viditeľné voľným okom. Doba, počas ktorej je roztok otvorený v priebehu ošetrovania kontaktných šošoviek je cca 1 minúta. 2 dni predstavujú 2880 minút. Taký roztok by som nepoužíval.


Je potrebné šošovky pri čistení pošúchať?

Otázka: Začal som nosiť šošovky a používam roztok ReNu MultiPlus. Rád by som sa uistil, či je možné kontaktné šošovky (Acuvue Oasys) naozaj iba uložiť cez noc do puzdra a nie je potrebné ďalšie čistenie (šúchanie v dlani).

Odpoveď: Dnešné roztoky sľubujú dokonalé vyčistenie aj bez pošúchania, avšak záleží na stupni „znečistenia“ kontaktnej šošovky. Určite neurobíte chybu, ak budete šošovku šúchať – trieť medzi prstami alebo v dlani.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.