Október je na VašeŠošovky (čoskoro Lentiamo) mesiacom zdravého zraku. Naučte sa od našich odborníkov, ako sa najlepšie starať o svoje oči a využite naše týždenné zľavy!

1951     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Začíname so šošovkami

Na koľko dní mi vystačí balenie 90 šošoviek?

Anonym
Otázka:

Balenie 90 šošoviek obsahuje šošovky na 45 alebo na 90 dní?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Počet kusov v balení vždy označuje počet kusov (nie párov) kontaktných šošoviek. V prípade, že máte na oboch očiach rovnakú korekciu, potom možno tento počet chápať ako polovičné množstvo párov kontaktných šošoviek. Vo Vami uvedenom prípade (90 kusové balenie) by to znamenalo 45 párov = 45 použití. V opačnom prípade (rôzne hodnoty korekcií) je potrebné zakúpiť pre každú hodnotu jedno balenie. Potom by ste mali 90 párov = 90 použití.

Môžem si objednať kontaktné šošovky cez internet, keď nepoznám priemer šošovky?

Anonym
Otázka:

So šošovkami len začínam, dostala som recept na prvé šošovky, ale chcela by som si ich kúpiť cez internet, pretože ma to vyjde o dosť lacnejšie. Viem aký druh šošoviek mi bol predpísaný, ale neviem aký mám mať priemer, pretože to na tom recepte nie je napísané. A mám malý cyliner na oku a tak neviem, či to má na to nejaký vplyv.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Ohľadom priemeru šošoviek, ktoré máte predpísané – každý konkrétny typ kontaktných šošoviek má danú jednu hodnotu priemeru (DIA), takže si ich môžete objednať aj bez znalosti tejto hodnoty, stačí poznať presný obchodný názov Vašich kontaktných šošoviek. K druhej časti Vašej otázky, týkajúcej sa cylindra, sa vyjadriť nemôžem, musel by som poznať viac podrobností o Vašich kontaktných šošovkách, ktoré máte predpísané.

Môžem si kúpiť kontaktné šošovky cez internet, ak nepoznám presné údaje týkajúce sa zakrivenia atď?

Anonym
Otázka:

Chcela by som si kúpiť kontaktné šošovky Surevue cez internet, mala som len skúšobný set z očnej optiky a neviem, aké mám vyplniť údaje čo sa týka zakrivenia atď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Pri kontaktných šošovkách Surevue môžu nastať dve možnosti: V prípade, že máte dioptrické hodnoty v + hodnotách (ďalekozrakosť), je k dispozícii len zakrivenie 9,1. Potom stačí zadať len dioptrie. V prípade hodnôt so znakom – (krátkozrakosť), sú voliteľné hodnoty 8,4 a 8,8. Takže je potrebné poznať správnu hodnotu. Pokiaľ nemáte v hodnotách dioptrií alebo zakrivení jasno, prosím obráťte sa na Vášho kontaktológa.

Ako mám postupovať pri prechode na novší model kontaktných šošoviek?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, už niekoľko rokov nosím kontaktné šošovky Optima FW (zakrivenie 8,7). Teraz by som ich rada vymenila. Uvažovala som o Soflens 59, ale môj lekár mi tento prechod nedoporučil. Vraj sa jedná o silnejšie šošovky a nemusela by som ich znášať. Vraj by radšej skúsil Proclear. Keďže si chcem šošovky objednať cez internet a neviem podľa čoho mám určiť, aké šošovky sú pre mňa vhodné, obraciam sa na Vás a prosím o radu. Ďalej by som sa chcela spýtať, aký máte názor na all-day šošovky, nie je to škodlivé? Alebo sú lepšie ako tie, čo sa na noc vyberajú?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Cez internet sa skutočne nedá určiť, ktoré šošovky budú pre Vás tie pravé. Navštívte, prosím, Vášho lekára a on Vám určite odporučí vhodný typ. Vami zmieňovanými „all-day šošovkami“ máte asi na mysli kontinuálne šošovky, ktoré nie je potrebné na noc vyberať a možno ich nosiť 30 dní a 29 nocí nepretržite.

Takéto šošovky možno tiež používať, ale opäť Vás musím odkázať na konzultáciu s Vaším lekárom – kontaktológom. Rozhodne Vám neodporúčam kupovať si iné ako vyskúšané šošovky.

Môžem nosiť kontaktnú šošovku, keď vidím zle iba na jedno oko?

Anonym
Otázka:

Vidím jedným okom dobre a druhým trochu horšie. Obvodná lekárka mi odporučila na riadenie auta okuliare. Chcela by som sa spýtať, či je možné nosiť iba jednu kontaktnú šošovku.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Rozdielne korekcie na pravom a ľavom oku bývajú obvyklé. Aj v prípade, že by ste potrebovali korekciu len na jedno oko, môžete voliť medzi okuliarmi a kontaktnou šošovkou.

Veková hranica na nosenie kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Od kedy môžem nosiť kontaktné šošovky? A keď by som si kúpila jednodenné šošovky, (dá sa povedať na jedno použitie), či by som ich mohla nosiť dlhšie ako jeden deň. Keď sa o ne budem starať.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Zrejme máte na mysli vekovú hranicu, od ktorej môžete používať kontaktné šošovky – táto hranica nie je pevne stanovená, záleží od posúdenia očného lekára alebo optimetristu. K druhej časti Vašej otázky, týkajúcej sa opakovaného používania jednodenných kontaktných šošoviek – jednodenné šošovky sú určené k jednorazovému použitiu. Pokiaľ chcete kontaktné šošovky na opakované použitie, zaobstarajte si mesačné, prípadne 14-dňové. Avšak v každom prípade začnite návštevou očného lekára alebo optimetristu.

Od koho sa dozviem údaj o zakrivení oka?

Anonym
Otázka:

Od koho sa dozviem údaj o zakrivení oka? Chodím k očnému, ale poznám iba veľkosť mojich dioptrií. Môže mi očný lekár povedať hodnotu zakrivenia, alebo musím zájsť ku kontaktológovi?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Nestačí, aby Vám kontaktológ (očný lekár, alebo optometrista) povedal len hodnotu zakrivenia Vašej rohovky. Je potrebné, aby Vám urobil tzv. aplikáciu. Odporúčam Vám prečítať si správný postup obstarávania kontaktných šošoviek.

Bifokálne kontaktné šošovky pre deti

Anonym
Otázka:

Môj 9-ročný syn nosí okuliare od 1,5 roka – škúli a má dioptrie. Teraz má bifokálne (Na diaľku PO +4,5,cylinder 0,5, os 40° LO 4,5, cylinder 0,25, os 160; na blízko PO 6,0, cylinder 0,5, os 40° LO 6, 0 , cylinder 0,25, os 160°).

Keďže hrá futbal, nesmie počas tréningu ani zápasu nosiť okuliare. Mali by sme záujem o kontaktné šošovky. Ale je alergik – niekedy sa mu alergia prejaví opúchaním a sčervenaním očí, aj keď posledné 2 roky sa neprejavila (liečime sa na alergológii).

Chcela by som pre neho jednodenné kontaktné šošovky (nosil by ich len keď by hral futbal), no je vôbec možné s jeho očnou chybou a alergiou nosiť kontaktné šošovky? Ak áno, dajú sa kontaktné šošovky prispôsobiť chybám jeho očí alebo len niektorým – že by boli napr. len na diaľku? Môže nosiť kontaktné šošovky ak berie lieky na alergiu (inhalačné lieky Budiair, Ventolin a lieky Aerius alebo Xyzal).

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

V tomto prípade plnohodnotnú korekciu kontaktnými šošovkami nemožno vykonať. Pravdepodobne by bolo možné korigoavať zrak čiastočne, ale touto cestou Vám to nemôžem s istotou sľúbiť. Záleží na posúdení kontaktológa. Alergia čiastočne používanie kontaktných šošoviek obmedzuje a v prípade prejavenia alergickej reakcie na očiach, nemožno šošovky používať.

Kontaktné šošovky a hodnoty cylindra

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, rád by som si kúpil denné kontaktné šošovky, ale môj problém je, že mám na oboch očiach cylinder 1,0 a také šošovky sa asi nevyrábajú. Ako budem vidieť s cylindrom 0,75? (dioptrie mám –2,5/-3,0 a os 10/170).

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Jednodenné kontaktné šošovky s cylindrickou korekciou sú práve s cyl. =0,75 v osiach 0° a 90°. To, čo Vám bude skresľovať videnie nebude ani tak chýbajúca 1/4 cylindra, ale skôr os pootočená o 10°. Avšak tento problém vyriešite návštevou kontaktológa.

Hodnota cylindra pri kontaktných šošovkách

Anonym
Otázka:

Na PO mám dioptriu +5.0, cylinder 0.5 a os 90 stupňov. To isté mám aj na ĽO a zaujíma ma, či existujú kontaktné šošovky s podobnými parametrami. Plus ešte trpím astigmatizmom. Hlavne sa nikde na internete nemôžem dočítať, aké dôležité sú tie cylindre.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

V prípadoch malého astigmatizmu (do 0,5 cylindra) sa koriguje tzv. sférickým ekvivalentom, hodnota dpt sa po „odobratí“ cylindra mierne upraví. Viedenie bez cylindrickej korekcie bude trošku rozostrené. Kontaktné šošovky na korekciu astigmatizmu(tórické) sú k dispozici až v hodnotách od 0,75 vyššie.

Prečo je dôležité zmeranie oka kontaktológom?

Anonym
Otázka:

Chcel by som začať občas používať jednodenné kontaktné šošovky. Avšak príliš nechápem meranie oka kontaktológom, keď je potom pri objednávke iba jedna možnosť. Napr. pre CIBA DAILIES Comfort aj Progressives je možné objednať iba zakrivenie =8,6 a priemer=13,8.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Vyšetrenie u kontaktológa je dôležité práve kvôli určeniu vhodnej značky a parametrov šošoviek práve pre Vás. Správny výber kontaktných šošoviek sa nevykonáva iba podľa číselných údajov, ale predovšetkým podľa toho, ako kontaktná šošovka drží na rohovke oka, či nie je aplikácia tesná, alebo voľná. 2 rôzne typy kontaktných šošoviek s rovnakými číselnými parametrami, ale z rôznych materiálov sa môžu na rovnakom oku správať inak – jedna môže vyhovovať, druhá nie. Preto je nutné používať iba typ šošoviek, ktoré máte odskúšané a schválené kontaktológom.

Ako vybrať kontaktné šošovky?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň. Pred niekoľkými rokmi som si zaobstarala kontaktné šošovky. Pretože šošovky nosím pomerne málo, vydržali mi viac rokov. Teraz, keď som si chcela zaobstarať nové, zistila som, že mám problém s výberom. Moje pôvodné šošovky sa už nevyrábajú (Hydron Actifresh 400) a so svojimi očnými parametrami, som si z ponuky nevybrala. Môžem Vás poprosiť o radu pri výbere? Zakrivenie mám 8,4 a priemer 14,3.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Ak sa šošovky, ktoré ste používali nevrábajú, mali by ste navštíviť kontaktológa, ktorý Vám odporučí nové vhodné kontaktné šošovky. Správny výber kontaktných šošoviek sa nerobí iba podľa číselných údajov, ale predovšetkým podľa toho, ako kontaktná šošovka drží na rohovke oka, či nie je aplikácia tesná, alebo voľná. 2 rôzne typy kontaktných šošoviek rovnakých číselných parametrov, ale z iných materiálov sa môžu na rovnakom oku správať inak – jedna môže vyhovovať, iná nie. Preto je nutné používať iba ten typ šošoviek, ktoré máte odskúšané a schválené od kontaktológa.

Kontaktológ a výber kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, uvažujem o nosení kontaktných šošoviek. Moja očná lekárka predáva len niekoľko druhov kontaktných šošoviek. Zaujímalo by ma, či si musím nájsť iného lekára, keby som chcela používať iný typ šošoviek ako tie, ktoré pani doktorka predáva. Na internete som našla dobré ohlasy na šošovky Soflens 59, no práve tie moja lekárka nepredáva. Môže mi ich iba odporučiť a ja si ich zakúpim inde? Alebo by bolo vhodnejšie zvoliť iného kontaktológa?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Správný postup zaobstarávania kontaktných šošoviek si prosím, prečítajte tu – /kontaktni-cocky-jak-zacit.html#spravny-postup-porizovani-cocek. Ďalej by som odporúčal nájsť kontaktológa, ktorý aplikuje väčšinu existujúcich druhov kontaktných šošoviek. To, ako kontaktné šošovky vyhovujú užívateľom je veľmi individuálna záležitosť, preto sa nespoliehajte iba na dobré referencie z internetu a dajte na odporučenie kontaktológa.

Je uvedený priebeh aplikácie šošoviek správny?

Anonym
Otázka:

Po žiadosti o kontaktné šošovky mi optik najskôr vybral z regálu kontaktné šošovky, – 2,25 dpt, BC 8,4; DIA 14,0 (dpt na okuliaroch mám –2,25). Naučil ma ako si ich mám nasadzovať a potom sa mi pozrel do očí cez nejaký prístroj (asi mikroskopicky kontroloval nasadenie). Je tento postup normálny? Predtým som prešiel niekoľko optík a všade mi povedali, že mi najprv zmerajú dioptrie, zakrivenie šošovky atď. Šošovky mi sedia, ale mám pocit, že mi pribudli červené žilky v belme.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Vami uvedený postup nie je správny, starostlivo vykonaná aplikácia kontaktných šošoviek by mala trvať cca 60 minút, v prípade začiatočníka aj dlhšie. Odporúčam Vám vyhľadať iného kontaktológa a vopred sa informovať na postup aplikácie.

Ako rozpoznať rub a líc kontaktnej šošovky?

Anonym
Otázka:

Mám teraz šošovky SiH 48. Ako na nich poznám rub a líc? Nerada by som niečo podcenila.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Kontaktná šošovka - lícšošovky Biofinity (SiH48) bohužiaľ, nemajú indikátor. Ale nie je ťažké rozpoznať rub a líc. Položte si šošovku na bruško prsta a pozrite sa na ňu zboku. Pokiaľ má profil tvar hlbokého taniera s roztvárajúcim sa okrajom je otočená naruby. Pokiaľ má profil tvar misky s okrajom ostro ukončeným je šošovka správne na líci. Na obrázku vidíte správne orientovanú šošovku.

Acuvue Oasys alebo Air Optix?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň pán Matl, môj kontaktológ mi znovu premeral oči a obdržala som skúšobný pár šošoviek od fy Johnson & Johnson Acuvue Oasys – bc 8,4 a dia 14,0 a druhý skúšobný pár od fy Ciba Vision Air Optix – bc 8,6 a dia 14,2. Ako je možné, že mi dal dvojo šošoviek s inými hodnotami bc i dia? Ďakujem Vám za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Toto je veľmi často diskutovaná vec. Hodnoty zakrivenia a priemeru sa môžu pri šošovkách, ktoré Vám vyhovujú, líšiť. Býva to kompenzované inými rozdielmi, ktorých odlíšenie závisí od skúsenosti kontaktológa. Je teda možné, že zmienené šošovky Vám budú vyhovovať oboje. Avšak môže sa stať aj opačná vec, že iné 2 druhy šošoviek s rovnakými hodotami zakrivenia a priemeru Vám vyhovovať nebudú. To sú práve detaily, ktoré užívateľ nemôže rozpoznať bez pomoci kontaktológa.

Výber kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som poradit. Zatial som ešte šošovky nenosila mam len polky len neviem ake zakrivenie si mam kupit ani nic neviem ohladom šošoviek. Dakujem za poradenie.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Veľmi ma to mrzí, avšak podľa predpisu na okuliare nie je možné zistiť parametre pre kontaktné šošovky. Podľa informácií o okuliaroch nie je napríklad možné zistiť, aké zakrivenie a priemer šošoviek by Vám vyhovoval. Parametre pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia. Takto na diaľku nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Ďakujem za pochopenie.

Ako dlho môže byť šošovka v oku?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň prajem,

začínam používať 30 dňové šošovky Acuvue Oasis with hydraclear plus, ako dlho môžem prosím Vás ponechať túto v oku?

Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Uvedené kontaktné šošovky Acuvue Oasys with Hydraclear plus sú podľa dostupných informácií dvojtýždenné šošovky (plánovaná výmena šošoviek po 2 týždňoch). Jednodenné kontaktné šošovky sú Acuvue Oasys 1 Day with HydraLuxe (30 šošoviek). Odporúčame riadiť sa radami Vášho očného lekára alebo kontaktológa, nedá sa jednoznačne určiť, ako dlho môžete mať počas dňa kontaktné šošovky nasadené. Všeobecne sa dá povedať, že ideálna doba vybratia šošoviek nastáva vtedy, keď s nasadenými šošovkami pociťujete nepohodlie. U každých šošoviek by Vám informáciu o možnej dobe nosenia počas dňa mal poskytnúť Váš očný lekár alebo kontaktológ. Ďakujem za pochopenie a prajem pekný deň. Andrea

Výber správnych kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, začínam nosiť šošovky a zatiaľ len testujem skúšobné (pure vision) a chcem sa opýtať, čo presne znamenajú jednotlivé parametre aby som si ich mohla objednávať sama. VOD: 6/18č. scc –1,25 dsph –0,5 dcyl 0 st. 6/6 VOS: 6/18č. scc –1,0 aj – 1,25 dsph –0,5 dcyl 180 st. 6/6 Nemám jasno najmä v cylindroch. Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Pre možnosť zistenia presných parametrov šošoviek mi prosím pošlite fotografiu blistra skúšobného páru na info@vasesosovky.sk, podľa zaslaných informácií žiaľ nedokážem presné parametre šošoviek určiť. Ďakujem za pochopenie.

Výber kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, nosím okuliare a chcela by som občas nosiať aj kontaktrné šošovky. Som objednaná k svojej oftalmológičke… Len pre informáciu by ma zaujímalo či v prípade ked na pravé oko vidím bezchybne a len na lavom oku mám dioptrie – či by mi stačili kokt. šošovky na korekciu len lavého oka? Za odpoved Vám dakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Kontaktné šošovky by malo byť možné nosiť iba na jednom oku, avšak presne Vám konkrétne parametre šošoviek dokáže odporučiť a naaplikovať iba špecialista – kontaktológ či očný lekár – na základe vyšetrenia. Ďakujem za pochopenie.

Viditeľnosť kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Chcem sa opýtať či je možné zistiť že mám kontaktné šošovky voľným okom.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Ak sa týka nefarebných kontaktných šošoviek, v niektorých prípadoch predpokladám, že je možné voľným okom nasadené kontaktné šošovky vidieť napríklad na okrajoch dúhovky a podobne. Je to však veľmi individuálne, záleží na vzdialenosti, z ktorej sa na oko s nasadenou šošovkou dívate, na tom, či je šošovka sfarbená pre uľahčenie manipulácie a podobne. Viditeľnosť je ešte viac individuálna, pokiaľ sa jedná o farebné kontaktné šošovky. Nie je možné určiť viditeľnosť šošoviek v oku všeobecne. Ďakujem za pochopenie.

Výber kontaktných šošoviek

Natália M.
Otázka:

Existujú šošovky aj na silné dioptrie prosím?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Konkrétnu značku kontaktných šošoviek by Vám mal na základe vyšetrenia odporučiť Váš očný lekár alebo kontaktológ (tiež je dôležité zakrivenie, priemer, obsah vody, materiál a priepustnosť pre kyslík). V pokročilom vyhľadávaní na našich stránkach je možné dohľadať kontaktné šošovky až do mínusových hodnôt dioptrií –20.00 a do plusových hodnôt dioptrií +20.00 https://www.vasesosovky.sk/…ametrov.html

Prajem Vám pekný deň.

Výber kontaktných šošoviek

Katarína Š.
Otázka:

Dobrý deň, chcela som sa opýtať, aké šošovky by som si mala objednať ak mi lekárka dala takéto údaje? : PO: –1,75 –1,0 100° , LO: –1,25 –0,75 110°

Ďakujem vopred za odpoveď. Nevyznám sa v tom.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu správu. Podľa uvedených informácií predpokladám, že sa bude jednať o parametre na korekciu astigmatizmu. Neodkážem však určiť, či sa jedná o hodnoty pre kontaktné šošovky. Takto na diaľku nie je žiaľ možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer (ktoré nie sú uvedené), záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Ďakujeme za pochopenie.

Výber kontaktných šošoviek

Tomáš C.
Otázka:

dobry den bol som u ocnej a chcem sa spytat ci sa da s tychto udajov urcit ake sosovky by som si mal kupit ?

/ 0,05 1,0 o.dx 14 517 v nat. s kor. IOT
/ 0,05 0,9č-1,0č o.sin 15 516

Fokometria: –4,0–0,25/2 / –4,25–0,25/153

PC perimetria neur. program: PO9 skotomov termpo., LO2 skotomy nasálne

Autorefraktometria o.dx –4,75–1,0/3
o.sin –5,0–0,5/144

dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Takto na diaľku žiaľ nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčame preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám konkrétnu značku kontaktných šošoviek tak, aby ste boli spokojný.

Ďakujem za pochopenie. Andrea

Jaké vybrat kontaktní čočky?

Marián U.
Otázka:

Dobry den, chcel by som si objednat sosovky len mam len zakazkovy list co som si kupoval okuliare, dalo by sa to s toho objednať?…mam tam napisane toto:
Sph. Cyl. Os ad
DD|P: =2.00 =0,75 105 CR+HC
|L: =2.00 =0.75 50 Chcel by som sa spytat na to ze podla coho to mam objednať? Kolkatky mam vlastne dioptrie? A mne povedala moja očna že je doježita aj ta OS ze to je nekake zakryvenie či čo…vopred dakujem za odpoved, dufam že odpoviete na moje blbe otazky dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Dle zaslaných parametrů usuzuji, že se jedná o parametry pro brýle. Parametry pro brýle a kontaktní čočky se ve většině případů liší. Proto rozhodně doporučuji navštívit Vašeho očního lékaře nebo kontaktologa, který by Vám provedl aplikaci značky čoček. Na potvrzení jsou viditelné dioptrie, cylindr, osa a adice, nicméně nejedná se o parametry vhodné k objednání kontaktních čoček. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva

Kontaktne sosovky

Alexandra V.
Otázka:

Dobry den, na prvom oku mam cyl – 0,75 a 10stupnov os… je lepsie si vybrat os 0° alebo 20° ked nieje ina moznost? Dakujem za odpoved.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je důležité, abyste dodržovala přesné hodnoty, které Vám naaplikoval Váš oční lékař nebo kontaktolog, protože je pravděpodobné, že by Vám čočky nemuseli s jinými parametry vyhovovat. Doporučuji se obrátit na očního lékaře. Hezký den, Katka.

Výber kontaktných šošoviek

Veronika M.
Otázka:

Dobry den,

po merani na sosovky u lekara mam v zapise tieto parametre na KŠ –1.0 / –1.5 sph, diameter 8.6–8.7. Bolo mi povedane, ze –1.5 mam na pravom oku. Som trochu zneistena, lebo dioptrie na okuliaroch mam –1.0 na pravom oku a –1.25 na lavom. Je teda mozne, ze sosovku na pravom oku mam nosit –1.5 a na lavom –1.0? Dalsia otazka, ak mam diameter v uvedenom rozhrani, mozem nosit diameter 8.6, prip. daju sa kupit sosovky v uvedenom rozhrani?

Dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň, pani Mihalovicova,

ďakujem za Vašu otázku. Zakrivenie a priemer (tiež naaplikovanú značku) je treba dodržiavať a o ich prípadnej zmene sa poradiť s kontaktológom alebo očným lekárom. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie v kombinácii s ostatnými parametrami, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Takto na diaľku Vám žiaľ nedokážem povedať, či by Vám zmena zakrivenia (hodnota BC , DIA je hodnota priemeru) vyhovovala, je skutočne nutná konzultácia so špecialistom, ten by Vám mal na základe vyšetrenia skutočne odporučiť konkrétnu značku šošoviek a tiež prípadne poskytnúť skúšobný pár. Podľa prepisu na okuliare nie je možné určiť parametre šošoviek, nedá sa všeobecne povedať, o aké hodnoty sa budú líšiť parametre pre okuliare a pre šošovky. Ďakujem za pochopenie.

Starostlivosť o šošovky

Simona M.
Otázka:

Dobry den chcela by som sa poradit, nosim kontakt. sosovky 4. Den a bola som si ich zaobstarat v optike, kde som asi prepocula ako sa cistia kontakt sosovky, alebo mi to pani nespomenula.(bolo to dost na rychlo lebo uz koncili) Od kamaratky som pocula ze ich normalne preplachne trosku vodou vzdy po vybrati z oka a potom este roztokom a nasledne ich da do puzdra kde je uz nachystany cerstvy roztok. A pytala som sa aj ako treba udrziavat puzdro a tiez som ho preplachovala vodou ale nasledne hned roztokom a az potom som tam nalilala roztok, teraz mam dilemu, pretoze som sa docitala ze sosovky sa nesmu dotknut vody. Ale niekde som zasa citala ze to nevadi. Robim to tak uz 4. Vecer, ak to nevadi tak budem rada, pretoze fakt chcem este vediet ako mi sosovky sadnu atd, aby som ich potom mohla objenat a takto by som ich musela hned vyhodit. Dakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Voda z vodovodnej siete nesmie byť používania ani na oplachovanie šošoviek ani na oplachovanie puzdier na šošovky. Voda z kohútika môže obsahovať zárodky mnohých mikroorganizmov. Niektoré z nich nám neškodia, ale iné môžu spôsobiť najrôznejšie ochorenia. Najnebezpečnejšie sú pre oči akantaméby, ktoré sa môžu vyskytovať v domácich rozvodoch vody. Ak sa dostanú do kontaktu s puzdrom či priamo so šošovkou, môžu spôsobiť zápal, ktorý môže v extrémnom prípade skončiť oslepnutím. Voda z vodovodu navyše obsahuje tiež minerály a chlór, ktoré v takto malom množstve síce neškodia očiam, šošovkám však áno. O ďalšom možnom používaní šošoviek po ich oplachovaní vodou sa informujte prosím u kontaktológa, ktorý šošovky naaplikoval, ich ďalšie používanie nemôžeme odporučiť. Puzdro je tiež nutné oplachovať viacúčelovým roztokom a pravidelne ho meniť za nové. Odporúčame návštevu špecialistu, ktorý by Vám mal ukázať presný postup, ako sa o šošovky správne starať. Zasielam Vám odkaz s podrobnejšími informáciami o príslušenste pre starostlivosť o kontaktné šošovky: https://www.vasesosovky.sk/…osovkam.html Ďakujem za pochopenie.

Výber značky šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ktorá značka kontaktných šošoviek je najlepšia. Či je jedno z ktorej strany sa kontaktná šošovka dáva do oka.
S pozdravom Kristína

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Nie je možné všeobecne povedať, že by niektorá značka šošoviek bola lepšia ako iná. Je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje konkrétnu značku šošoviek vhodnú práve pre Vás, prípadne Vám tiež poskytne skúšobný pár šošoviek. Indikátor rub-líc je gravúra (výbrus), na kontaktnej šošovke, určujúca rubovú a lícovú stranu. Môže sa jednať o čísla alebo písmená. Uľahčuje manipuláciu s kontaktnou šošovkou a zaručuje, že si kontaktnú šošovku nenasadíte do oka naruby. Napr. keď si položíte kontaktnú šošovku na prst a pozriete sa na ňu zo strany, mali by ste čísla 1–2–3 vidieť správne. Ak je šošovka obrátená, aj čísla 1–2–3 budete vidieť obrátene. Ak konkrétna značka indikátor nemá, rozoznáte rub a líc tak, že si položíte šošovku na bruško prsta a pozriete sa na ňu zboku. Pokiaľ má profil tvar hlbokého taniera s roztvárajúcim sa okrajom, je otočená naruby. Pokiaľ má profil tvar misky s okrajom ostro ukončeným, je šošovka správne.

Andrea, tím VašeŠošovky

Začíname so šošovkami

Anonym
Otázka:

Dobrý deň. Objednala som si z vašej stránky kontaktné šošovky softlense 59. Šošovky som nikdy pred tým nenosila a keď som si ich nasadila proste som ich v oku cítila. Po hodine ma začala bolieť hlava a stále som kontaktné šošovky v očiach cítila. K tomu mi aj trochu sčervenalo prave oko. Neviem čím to mohlo byť… Je to len o zvyku? Že na kontaktné šošovky niesom zvyknutá? Alebo čím to môže byť? Vopred ďakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

​Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Daná situácia ma skutočne mrzí. Pred prvým nákupom kontaktných šošoviek je však nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje konkrétnu značku a parametre kontaktných šošoviek vhodných práve pre Vás. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a podobne. Odporúčame preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná, aby Vám šošovky v oku správne sedeli a nespôsobovali nepohodlie pri nosení a Vami spomínané problémy. Mal by Vám tiež ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Neodporúčame naďalej nosiť šošovky, ktoré neboli naaplikované – vyhnete sa tak komplikáciám a tiež v najhoršom prípade poškodeniu zraku do budúcnosti. Ďakujem za pochopenie. Andrea, tím VašeŠošovky

Výber šošoviek

Marek M.
Otázka:

Dobry vecer. Rozmyslam nad nosenim kontaktnych sosoviek nakolko mi okuliare v praci dost vadia… mam glaukom aku znacku sosoviek by ste mi odporucali

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Takto na diaľku je však veľmi ťažké poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Určite odporúčame návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám konkrétnu značku šošoviek na základe individuálneho vyšetrenia.

Ďakujeme za pochopenie.

Multifokálne šošovky

Tímea Z.
Otázka:

Dobrý deň, prosím o radu pri nákupe multifokálnych šošoviek. Do diaľky mám nameranú hodnotu PO –2 a ĽO –1,75 do blízka PO –0,75 ĽO –0,5, aké šošovky si mám objednať? Ďakujem za odpoveď

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Takto na diaľku žiaľ nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Správne parametre a konkrétnu adíciu pre šošovky tiež dokáže určiť iba kontaktológ alebo očný lekár na základe vyšetrenia a aplikácie multifokálnych šošoviek. Odporúčam preto návštevu špecialistu, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám konkrétnu značku a parametre šošoviek tak, aby ste boli spokojná. Ďakujem za pochopenie.

Rozdíl v hodnotách dioptrie

Denis B.
Otázka:

Dobrý deň Ľavé oko : –16, tupozrake, ťažká myopia, Prave oko: –3,75 Problém mám s ľavým okom. Vedeli by Ste mi odporučiť akú hodnotu šošovky skúsiť ( vidím zlepšenie až od –10) , Môj problém je či sú ľudia čo dokážu mať taký rozdiel v hodnotach šošovkach . Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. S výběrem čoček a jejich parametrů by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat. Avšak dle mého názoru lze nosit kontaktní čočky s větším rozdílem hodnot na obou očích. Lékář Vám nové čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět. Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva

Výber kontaktných šošoviek

Kristina O.
Otázka:

Chcela by som sa spýtať či na jedno oko môžem nosiť šošovku inej značky ako nosim na druhom oku? je lepšie ked su šosovky v obidvoch ociach rovnakej znacky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám na základe merania odporučí konkrétnu značku šošoviek pre každé oko tak, aby ste cez šošovky v kombinácii videli správne a vyhovovali Vám. Ďakujem za pochopenie.

Andrea, tím VašeŠošovky

Okuliare a kontaktné šošovky

Silvia T.
Otázka:

Dobrý deň.Chcem sa spýtať či sú dioptrické hodnoty totožné s okuliarmi.Mam +5,5 dioptrie.Dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Hodnoty parametrov pre okuliare bývajú podľa skúseností iné ako pre kontaktné šošovky, je preto nutné absolvovať vyšetrenie u kontaktológa. Nie je možné všeobecne povedať, o akú hodnotu sa budú parametre pre okuliare a šošovky líšiť, tiež je nutné zmerať vhodné zakrivenie a priemer, aby Vám šošovky nespôsobovali nepohodlie pri nosení aj vzhľadom ku kombinácii ostatných vlastností, ako materiál šošoviek, priepustnosť pre kyslík, obsah vody a podobne.

Ďakujem za pochopenie. Andrea, tím VašeŠošovky

Začíname s kontaktnými šošovkami

Samuel
Otázka:

Dobrý deň musím mať na šošovky povolenie od očného lekára? Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Pred prvým nákupom kontaktných šošoviek je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodnú značku šošoviek tak, aby ste boli spokojný. Špecialista by Vám mal ukázať, ako šošovky správne nasadzovať a vyberať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám si od šošoviek následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom sú šošovky uložené, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Andrea, tím VašeŠošovky

dioptria na šošovky plati aj na okuliare ?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opytať dioptria na šošovky plati aj na okuliare ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Hodnoty na kontaktní čočky se liší od hodnot na dioptrické brýle. Doporučuji navštívit očního lékaře či kontaktologa, aby Vám naaplikoval danou značku a změřil veškeré potřebné údaje. Katka

Chcela by som vedieť, či sa dvojmesačné šošovky nosia po dobu 2 mesiacov?

Kika
Otázka:

Dobrý deň, Chcela by som vedieť, či sa dvojmesačné šošovky nosia po dobu 2 mesiacov, s tým že ich každý večer vyberiem z očí von?? Ak ich nenosím každý deň, tak roztok musím aj tak každý deň vymeniť?? Pri kúpe roztoku je vždy problené puzdro??? Za odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom Kristína.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Dvouměsíční čočky bohužel nemáme. Máme k dispozici pouze čočky měsíční, čtvrtletní a jedodenní. Pokud byste zvolila měsíční čočky po 6 kusech v balení a jestliže máte stejné hodnoty dioptrií na obou očí, tak jeden pár čoček je určen na měsíční výměnu. Roztok se pravidelně vyměňuje při vyjmutí čoček z blistru. Nabízíme roztok s pouzdrem i bez pouzdra. Veškeré informace jsou vždy uvedené v popisu produktu. Ohledně periody výměny čoček a vhodném roztoku doporučuji se poradit s Vaším očním lékařem. Krásný den, Katka.

Problémy pri nosení šošoviek

Natália P.
Otázka:

Dobrý deň nosím kontaktné šošovky 2 mesiace(mam mesačné šošovky) .. Po týchto dvoch mesiacoch sa mi stáva, že vždy keď si dam šošovku do ľavého oka začnema štípať zo 2 min a potom to prestane to isté aj v pravom.. Oko ma počas dňa, keď mám šošovku v ľavom oku aj pobolieva, ale to najmä večer bolesť trvá cca 5 minút potom to prestane.. z čoho to môže byť a prečo ma to štípe? .. Vopred za odpoveď veľmi pekne ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Mesačné kontaktné šošovky je možné nosiť pri správnej starostlivosti práve jeden mesiac od otvorenia blistru s novou šošovkou, následne je nutné šošovku vymeniť za novú. Takto na diaľku žiaľ nie je možné zistiť príčinu uvedených ťažkostí, určite odporúčame tento problém konzultovať so špecialistom, ktorý Vám danú značku kontaktných šošoviek naaplikoval.

Ďakujem za pochopenie. Andrea, tím VašeŠošovky

Začíname so šošovkami

Jessica F.
Otázka:

Dobrý deň, mám problém s mojimi šošovkami. Dnes mi došli a nedokážem si ich nasadiť na oko. Nedokážem dostatočne odtiahnuť viečko, ale doktorka mi tvrdila že šošovky nosiť môžem. Šošovka pri vkladaní nedrží tvar a otáča sa na prste na zlú stranu.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Daná situácia ma mrzí, zasielam Vám odkaz na blog spolu s inštruktážnymi videami, ktoré by Vám mohli pomôcť pri vyberaní a nasadzovaní šošoviek, je to však individuálne. https://www.vasesosovky.sk/…sosovky.html

Počas aplikácie značky šošoviek u špecialistu by Vám mal očný lekár alebo kontaktológ postup pri nasadzovaní a vyberaní konkrétnych šošoviek opísať a prípadne názorne ukázať. Ďakujem za pochopenie a prajem Vám pekný deň.

Andrea, tím VašeŠošovky

Rezani šošoviek

Simona R.
Otázka:

Dobrý deň, objednala som si od Vás dioptrické kontaktné šošovky farebné,dnes som si ich prvý krát nasadila a dosť ma akoby „rezali“ oči,neviete mi prosím povedať čím by to mohlo byť?Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. U barevných čoček je důležité mít správně naměřené hodnoty jako je zakřivení a průměr. Zakřivení kontaktních čoček odpovídá „zakřivení oka“ a mělo by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky, které vám změří oční lékař. Pokud zvolíte čočky se špatným zakřivením, může se stát, že Vám čočka bude špatně sedět. Může Vás dřít nebo naopak Vám bude na oku „plavat“. Také to může být nevyhovujícím materiálem kontaktních čoček. Pokud byste si přála čočky reklamovat, prosím zašlete mi email na adresu reklamacia@vasesosovky.sk. Krásný den, Káťa.

Začíname s kontaktnými šošovkami

Natália B.
Otázka:

Dobrý deň.. Nosím už od 7 triedy okuliare,žiaľ mám ich vysoké jedno oko 6,5 a druhe 7 … Prešlo 8 rokov a stále sa mi nemania.. Chcem sa spýtať,že či sú šošovnky aj na takéto dioptrie..za odpoveď ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. V našom e-shope máme veľa rôznych značiek kontaktných šošoviek s rozpätím dioptrií od –20.00 do +20.00. Pred prvým nákupom kontaktných šošoviek je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa. Špecialista by Vám mal ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať, na základe vyšetrenia by Vám mal poskytnúť skúšobný pár šošoviek. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Prajem Vám pekný deň. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Anna F.
Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa opýtať od koľkých rokov sa môžu nosiť kontaktné šošovky ? Mala som 1,5 a stále sa mi zhoršoval zrak až doteraz . Teraz mám 3 a myslím si že potrebujem silnejšie mám iba 12 rokov . Keď si kúpim šošovky zrak sa mi bude zhoršovať takisto? A mohla by som ísť na niejaku operáciu ?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Najnižší možný vek pre nosenie kontaktných šošoviek nie je všeobecne určený. Zásadné je, či sa dokáže dieťa o šošovky starať samostatne. Zo skúseností aplikačných stredísk vyplýva, že starostlivosť o šošovky zvládajú už osemročné deti. Každé dieťa je ale iné, dôležitý je individuálny prístup. Ohľadom stavu zraku a možnosti operácie je nutné informovať sa u očného lekára alebo kontaktológa, vo veku 12 rokov s týmto pomôžu rodičia alebo zodpovedné dospelé osoby. Prajem pekný deň. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Ivana P.
Otázka:

Chcela by som sa informovať,od kedy je možné nosiť šošovky? Syn má +5 dioptrie.. a aktivne sa venuje plavaniu,akvatlonu a triatlonu. Keď vyjde z vody sa rýchlo obuva a dava si prilbu. Má športové okuliare a stráca veľa času pri ich nasadzovaní.. za to sme začali zvažovať sosovky,ale také ktoré su vhodné na šport, a cca 5 minút vo vode s plav.okuliarmi. ďakujem za odpoveď a rady.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Najnižší možný vek pre nosenie kontaktných šošoviek nie je všeobecne určený. Zásadné je, či sa dokáže dieťa o šošovky starať samostatne a či je nosenie šošoviek konkrétne pre Vášho syna vhodné. Odporúčame návštevu očného lekára či kontaktológa, ktorý na základe vyšetrenia odporučí vhodnú značku šošoviek a prípadne tiež poskytne skúšobný pár. Prajem Vám pekný deň. Andrea

môžem nosiť farebné šošovky aj keď nikdy som so zrákom problém nemala?

Alenka Š.
Otázka:

Dobrý, môžem nosiť farebné šošovky aj keď nikdy som so zrákom problém nemala?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V naší nabídce máme také k dispozici nedioptrické barevné čočky, avšak doporučujeme kontaktologa navštívit, aby Vám změřil hodnotu průměru a zakřivení, aby Vám čočka perfektně k oku přilnula. Krásný den,

Začíname s kontaktnými šošovkami

Nikola M.
Otázka:

Dobrý deň keď mám dioptrie 5+ a chcem si objednať šošovky majú sa objednávať 6+? Alebo to ostáva ako pri okuliaroch ďakujem :)

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Podľa predpisu na okuliare bohužiaľ nie je možné odporučiť vhodnú značku kontaktných šošoviek a ich parametre vhodné práve pre Vás. Je nutná aplikácia konkrétnej značky a parametrov šošoviek na základe vyšetrenia u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria zrak konkrétne pre šošovky, odporučí Vám vhodnú značku kontaktných šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár.

Hodnoty parametrov pre okuliare bývajú podľa skúseností iné ako pre kontaktné šošovky, je preto vyšetrenie u kontaktológa nutné, aby ste cez šošovky správne videli.

Ďakujem za pochopenie. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Zuzana P.
Otázka:

Dobry deň, viete mi prosím poradiť. Bola som na vyšetrení a výsledok mam napísaný veľmi nejasne, AR:PO: – 1,0 Dsph – 1,25Dcyl os 174.LO:-1,37Dsph – 1,0Dcyl os 3. Ešte tam mam uvedené VOD a VOS s vl.kor 5/5 pri oboch a IOT:16,1/13,4mmHg. Už Dr som spomínala ze v budúcnosti budem chcieť šošovky ale neriešili sme to vtedy, a keď som sa ozvala teraz tak ma objednala na neskorý dátum, a ja by som chcela na začiatok júla už šošovky na dovolenku. Ďakujem za skorú odpoveď Z.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Predpokladám však, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare (nenachádza sa tu informácia o zakrivení, priemere – sú dôležité, určujú to, ako šošovka priľne k oku a veľkosť šošovky) či prípadne značke šošoviek, tiež hodnoty pre os, ktoré sa v správe nachádzajú, nie je možné u šošoviek zadať. ​ Je nutná aplikácia konkrétnej značky šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku a prípadne poskytne skúšobný pár podľa Vašich preferencií. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné parametre a značku šošoviek vhodnú práve pre Vás odporučiť, parametre pre okuliare a šošovky sa zvyčajne líšia.

Ďakujem za pochopenie. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Zuzana T.
Otázka:

Dobrý deň chcem sa opýtať len teraz som začala použivať šošovky a chcem si objednať ďalšie len ti ktoré som si našla majú iné zakrivenie 8.6 a to moje je 8.7 je to veľky problém ak by som si ich objednala? Videla by som cez nich ako s tými čo použivam teraz? Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Zakrivenie a priemer (tiež naaplikovanú značku špecialistom) je nutné dodržiavať a o ich prípadnej zmene je nutné poradiť sa s kontaktológom alebo očným lekárom. Ten by mal na základe vyšetrenia najprv poskytnúť skúšobný pár konkrétnej značky šošoviek, po ktorého vyskúšaní dokážete zistiť, ako Vám uvedené zakrivenie vyhovuje. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie či priemer, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a kombinácii týchto vlastností. Takto na diaľku žiaľ nie je možné zistiť, či by Vám zmena zakrivenia – a teda značky šošoviek – vyhovovala, bohužiaľ skúšobné páry či jednotlivé kusy šošoviek nemáme k dispozícii. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Zuzana T.
Otázka:

Dobrý deň chcem sa opýtať len teraz som začala použivať šošovky a chcem si objednať ďalšie len ti ktoré som si našla majú iné zakrivenie 8.6 a to moje je 8.7 je to veľky problém ak by som si ich objednala? Videla by som cez nich ako s tými čo použivam teraz? Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Zakrivenie a priemer (tiež naaplikovanú značku špecialistom) je nutné dodržiavať a o ich prípadnej zmene je nutné poradiť sa s kontaktológom alebo očným lekárom. Ten by mal na základe vyšetrenia najprv poskytnúť skúšobný pár konkrétnej značky šošoviek, po ktorého vyskúšaní dokážete zistiť, ako Vám uvedené zakrivenie vyhovuje. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie či priemer, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a kombinácii týchto vlastností. Takto na diaľku žiaľ nie je možné zistiť, či by Vám zmena zakrivenia – a teda značky šošoviek – vyhovovala, bohužiaľ skúšobné páry či jednotlivé kusy šošoviek nemáme k dispozícii. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Alex
Otázka:

Ľavé oko mám dioptriu –3.75 a pravé –4,5 . Sú pre mňa vhodné kontaktné šošovky aj keď mám 15 rokov?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

pred prvým nákupom kontaktných šošoviek je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, iba ten dokáže zmerať zrak a posúdiť vhodnosť nosenia kontaktných šošoviek vzhľadom k veku a tiež zhodnotením individuálneho zdravotného stavu. Poskytne Vám skúšobný pár šošoviek, na základe ktorého zistíte, či Vám konkrétne šošovky skutočne vyhovujú. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Podľa predpisu na okuliare nie je možné konkrétnu značku a parametre šošoviek odporučiť, kontaktné šošovky pre deti a mladistvých do 15 rokov môžu byť vydávané len na predpis – kupujúci vyhlasuje, že tovar, zakúpený v našom e-shope bude používaný výlučne osobami staršími ako 15 rokov. Ďakujeme za pochopenie. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Mária K.
Otázka:

Dobry den. Chcem si objednat svoje prve sosovky cez internet, ale neviem co su vlastne dioptrie a ake ich mam takze potrebujem poradit co napisat do objednavky, toto mam na papieri od ocnej ktora mi predpisuje dioptrie: ARK –1,25 –0,25 a –1,5 –0,25. Dakujem velmi pekne.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Takto na diaľku je veľmi ťažké poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet.

Výber vhodných šošoviek

Silvia S.
Otázka:

Dobrý den. Ako si objednať šošovky, keď mám cilindre. Mala som na skúšku +2.00 DIA14.00, a D+ 2.00. Ďakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bohužiaľ podľa priložených informácií nie je možné zistiť parametre kontaktných šošoviek (chýba tu napr. hodnota zakrivenia, priemeru atď). Očný lekár alebo kontaktológ by Vám mal na základe vyšetrenia odporučiť konkrétnu vhodnú značku šošoviek a parametre tak, aby Vám nespôsobovali nepohodlie pri nosení a videli ste s nimi dobre. Ak Vám naaplikované šošovky vyhovovali, pošlite mi prosím e-mailom napríklad fotografiu blistrov zo skúšobného páru s parametrami šošoviek, obratom Vás budem kontaktovať.

Určenie parametrov šošoviek

Mária V.
Otázka:

Ako mam vediet co znamenaju tieto hodnoty? S minus2,75, S minut 2,0, C plus 0,75, C minus0,75.....ako s tymito udajmi objednat sosovky? Co su dioptrie , co zakrivenie atd?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bohužiaľ pre určenie konkrétnej značky a parametrov šošoviek nie sú tieto informácie dostačujúce, predpokladám, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare. Zakrivenie, priemer a konkrétnu značku šošoviek Vám musí na základe vyšetrenia odporučiť očný lekár alebo kontaktológ, prípadne by Vám mal tiež najprv poskytnúť skúšobný pár konkrétnych šošoviek.

Určenie parametrov šošoviek

Eliška K.
Otázka:

Dobrý večer. Chcela by som sa spýtať, či sa dajú nejako zladiť parametre šošoviek aby som videla čo najostrejšie? Môj lekár mi povedal že pre mňa sa šošovky nevyrábajú. Moje parametre sú pre pravé oko –2,5 cylinder –3,0 os 170° a ľavé oko –1,75 cylinder –2,25 os 15°. Ďakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bohužiaľ cylinder –3.00 a os 15° nie sú typické hodnoty pre šošovky (pravdepodobne sú určené pre okuliare, hodnoty pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia). Očný lekár alebo kontaktológ by Vám mal na základe vyšetrenia odporučiť tiež vhodnú značku na základe zakrivenia, priemeru, materiálu a kombinácii všetkých vlastností šošoviek, najprv by ste mali šošovky vyskúšať na skúšobnom páre od špecialistu.

Je možné, aby šošovky vypadli bez povšimnutia?

Leo
Otázka:

Dobrý deň. Dal som si prvýkrát šošovky a všetko bolo poriadku. Keď som došiel z práce oči boly cele červené a keď som ich chcel vybrať nič som nenašiel. Je možné aby vypadli bez povšimnutia? Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bohužiaľ takto na diaľku to nie je možné posúdiť, odporúčame bezodkladnú konzultáciu s očným lekárom, predídete tak prípadným komplikáciám do budúcnosti.

Šošovky pre citlivé oči

Darina B.
Otázka:

Dobrý deň,

mám dosť citlivé oči, bola som u kontaktológa a ten mi dal šošovky od coopervision bioginity (inú značku v optike však ani nepredávali). Pri nosení z nich nemám dobrý pocit, v jednom oku ma šošovka reže a po pár hodinách nosenia ma bolieva za oboma očami. Chcem sa spýtať sú tieto šošovky naozaj vhodné pre citlivé oči alebo prípadne aké iné by ste mi odporučili? Ďakujem pekne.

S pozdravom Brezinová

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Podrobnejšie informácie o šošovkách Biofinity nájdete na stránke https://www.vasesosovky.sk/biofinity.html .

Takto na diaľku žiaľ nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Vhodný výber je skutočne nutné konzultovať so špecialistom, prípadne i navštíviť iného optometristu či kontaktológa v optike. Je možné, že Vám nevyhovuje niektorý parameter (zakrivenie, priemer) či vlastnosť šošoviek (obsah vody, priepustnosť pre kyslík, materiál a podobne).

Hodnoty parametrov pre multifokálne šošovky

Jana N.
Otázka:

Dobry den, nosim sosovky uz dlhsie, ale doteraz som si kupovala iba na citanie, avsak potrebujem uz multifokalne, aby som ich mohla vyuzivat aj na dialku … momentalne mam dioptrie na dialku +1,5 a do blizka +3,5 .. adiciu 2 .. ake hodnoty si vybrat pri objednavani sosoviek ?

dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Veľmi ma to mrzí, avšak podľa uvedených informácií nie je možné určiť hodnoty parametrov pre multifokálne kontaktné šošovky. Je nutná aplikácia šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár. Mal by tiež určiť hodnotu adície, ktorú v prípade multifokálnych šošoviek potrebujete.

Pocit nepohodlia pri nosení šošoviek

Renáta Š.
Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa spýtala. Dnes mám po prvýkrát šošovky. Od nasadenia mám neustále pocit, že cítim okraj šošovky v oku. Optometristka mi povedala, že to nie je taký problém a skôr sila zvyku. Skontrolovala aj nasadenie šošoviek. Myslela som, že šošovky po nasadení vôbec nie je v oku cítiť.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Je to veľmi individuálne, ak nosíte šošovky prvýkrát, je pravdepodobné, že si oko na ne musí zvyknúť. Ak by však pocit nepohodlia pretrvával viac dní, konzultujte prosím situáciu s očným lekárom, ktorý značku a parametre šošoviek odporučil, je možné, že bude nutné uvažovať o zmene značky či parametrov. Takto na diaľku to však žiaľ nie je možné posúdiť.

Aplikácia šošoviek

Zuzana S.
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je vôbec možné v mojom prípade nosiť šošovky,keďže moje dioptrie sú nízke 0.25 a 0.5 Za odpoveď ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

konkrétnu vhodnú značku, parametre a či je pre Vás nosenie šošoviek vhodné dokáže na základe vyšetrenia zhodnotiť iba očný lekár alebo kontaktológ, bohužiaľ takto na diaľku to nie je možné.

Vhodný výber šošoviek

Karolína K.
Otázka:

Dobrý deň. Neviete mi poradiť aké šošovky mi predpísala doktorka?

  • 2,0DS

0DS +0,50Dcyl 110 Si to nejaké multifokalne alebo bifokálne?

Ďakujem za odpoved

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Podľa uvedených hodnôt parametrov predpkladám, že ide o údaje pre okuliare. Podľa nich žiaľ nie je možné určiť, aké kontaktné šošovky potrebujete, odporúčame konzultovať vhodný výber na základe vyšetrenia priamo s kontaktológom, ktorý Vám odporučí vhodnú značku a parametre šošoviek a zmeria tiež zakrivenie a priemer, vhodné práve pre Vás.

Výber šošoviek

Anna B.
Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa opýtať či by bola možnosť objednania skúšobných šošoviek acuvue oasys transition. Nakoľko s nimi nemám ešte skúsenosti. Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Skúšobné páry či jednotlivé kusy šošoviek bohužiaľ nemáme k dispozícii, ponúkame iba originálne balenia kontaktných šošoviek. Skúšobný pár šošoviek by Vám mal na základe vyšetrenia poskytnúť očný lekár alebo kontaktológ. Pri každej zmene značky šošoviek odporúčame konzultáciu so špecialistom.

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku