2078     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Začíname so šošovkami

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


Výber kontaktných šošoviek

Otázka: Chcela by som sa spýtať či na jedno oko môžem nosiť šošovku inej značky ako nosim na druhom oku? je lepšie ked su šosovky v obidvoch ociach rovnakej znacky?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám na základe merania odporučí konkrétnu značku šošoviek pre každé oko tak, aby ste cez šošovky v kombinácii videli správne a vyhovovali Vám. Ďakujem za pochopenie.

Andrea, tím VašeŠošovky


Rozdíl v hodnotách dioptrie

Otázka: Dobrý deň Ľavé oko : –16, tupozrake, ťažká myopia, Prave oko: –3,75 Problém mám s ľavým okom. Vedeli by Ste mi odporučiť akú hodnotu šošovky skúsiť ( vidím zlepšenie až od –10) , Môj problém je či sú ľudia čo dokážu mať taký rozdiel v hodnotach šošovkach . Ďakujem

Odpoveď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. S výběrem čoček a jejich parametrů by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat. Avšak dle mého názoru lze nosit kontaktní čočky s větším rozdílem hodnot na obou očích. Lékář Vám nové čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět. Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva


Multifokálne šošovky

Otázka: Dobrý deň, prosím o radu pri nákupe multifokálnych šošoviek. Do diaľky mám nameranú hodnotu PO –2 a ĽO –1,75 do blízka PO –0,75 ĽO –0,5, aké šošovky si mám objednať? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Takto na diaľku žiaľ nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Správne parametre a konkrétnu adíciu pre šošovky tiež dokáže určiť iba kontaktológ alebo očný lekár na základe vyšetrenia a aplikácie multifokálnych šošoviek. Odporúčam preto návštevu špecialistu, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám konkrétnu značku a parametre šošoviek tak, aby ste boli spokojná. Ďakujem za pochopenie.


Výber šošoviek

Otázka: Dobry vecer. Rozmyslam nad nosenim kontaktnych sosoviek nakolko mi okuliare v praci dost vadia… mam glaukom aku znacku sosoviek by ste mi odporucali

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Takto na diaľku je však veľmi ťažké poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Určite odporúčame návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám konkrétnu značku šošoviek na základe individuálneho vyšetrenia.

Ďakujeme za pochopenie.


Začíname so šošovkami

Otázka: Dobrý deň. Objednala som si z vašej stránky kontaktné šošovky softlense 59. Šošovky som nikdy pred tým nenosila a keď som si ich nasadila proste som ich v oku cítila. Po hodine ma začala bolieť hlava a stále som kontaktné šošovky v očiach cítila. K tomu mi aj trochu sčervenalo prave oko. Neviem čím to mohlo byť… Je to len o zvyku? Že na kontaktné šošovky niesom zvyknutá? Alebo čím to môže byť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: ​Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Daná situácia ma skutočne mrzí. Pred prvým nákupom kontaktných šošoviek je však nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje konkrétnu značku a parametre kontaktných šošoviek vhodných práve pre Vás. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a podobne. Odporúčame preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná, aby Vám šošovky v oku správne sedeli a nespôsobovali nepohodlie pri nosení a Vami spomínané problémy. Mal by Vám tiež ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Neodporúčame naďalej nosiť šošovky, ktoré neboli naaplikované – vyhnete sa tak komplikáciám a tiež v najhoršom prípade poškodeniu zraku do budúcnosti. Ďakujem za pochopenie. Andrea, tím VašeŠošovky


Výber značky šošoviek

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ktorá značka kontaktných šošoviek je najlepšia. Či je jedno z ktorej strany sa kontaktná šošovka dáva do oka.
S pozdravom Kristína

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Nie je možné všeobecne povedať, že by niektorá značka šošoviek bola lepšia ako iná. Je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje konkrétnu značku šošoviek vhodnú práve pre Vás, prípadne Vám tiež poskytne skúšobný pár šošoviek. Indikátor rub-líc je gravúra (výbrus), na kontaktnej šošovke, určujúca rubovú a lícovú stranu. Môže sa jednať o čísla alebo písmená. Uľahčuje manipuláciu s kontaktnou šošovkou a zaručuje, že si kontaktnú šošovku nenasadíte do oka naruby. Napr. keď si položíte kontaktnú šošovku na prst a pozriete sa na ňu zo strany, mali by ste čísla 1–2–3 vidieť správne. Ak je šošovka obrátená, aj čísla 1–2–3 budete vidieť obrátene. Ak konkrétna značka indikátor nemá, rozoznáte rub a líc tak, že si položíte šošovku na bruško prsta a pozriete sa na ňu zboku. Pokiaľ má profil tvar hlbokého taniera s roztvárajúcim sa okrajom, je otočená naruby. Pokiaľ má profil tvar misky s okrajom ostro ukončeným, je šošovka správne.

Andrea, tím VašeŠošovky


Starostlivosť o šošovkyDobrý deň, pani Zelenová, ďakujeme za Vašu otázku. Voda z vodovodnej siete nesmie byť používania ani na oplachovanie šošoviek ani na oplachovanie puzdier na šošovky. Voda z kohútika môže obsahovať zárodky mnohých mikroorganizmov. N

Otázka: Dobry den chcela by som sa poradit, nosim kontakt. sosovky 4. Den a bola som si ich zaobstarat v optike, kde som asi prepocula ako sa cistia kontakt sosovky, alebo mi to pani nespomenula.(bolo to dost na rychlo lebo uz koncili) Od kamaratky som pocula ze ich normalne preplachne trosku vodou vzdy po vybrati z oka a potom este roztokom a nasledne ich da do puzdra kde je uz nachystany cerstvy roztok. A pytala som sa aj ako treba udrziavat puzdro a tiez som ho preplachovala vodou ale nasledne hned roztokom a az potom som tam nalilala roztok, teraz mam dilemu, pretoze som sa docitala ze sosovky sa nesmu dotknut vody. Ale niekde som zasa citala ze to nevadi. Robim to tak uz 4. Vecer, ak to nevadi tak budem rada, pretoze fakt chcem este vediet ako mi sosovky sadnu atd, aby som ich potom mohla objenat a takto by som ich musela hned vyhodit. Dakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Zelenová,

ďakujeme za Vašu otázku. Voda z vodovodnej siete nesmie byť používania ani na oplachovanie šošoviek ani na oplachovanie puzdier na šošovky. Voda z kohútika môže obsahovať zárodky mnohých mikroorganizmov. Niektoré z nich nám neškodia, ale iné môžu spôsobiť najrôznejšie ochorenia. Najnebezpečnejšie sú pre oči akantaméby, ktoré sa môžu vyskytovať v domácich rozvodoch vody. Ak sa dostanú do kontaktu s puzdrom či priamo so šošovkou, môžu spôsobiť zápal, ktorý môže v extrémnom prípade skončiť oslepnutím. Voda z vodovodu navyše obsahuje tiež minerály a chlór, ktoré v takto malom množstve síce neškodia očiam, šošovkám však áno. O ďalšom možnom používaní šošoviek po ich oplachovaní vodou sa informujte prosím u kontaktológa, ktorý šošovky naaplikoval, ich ďalšie používanie nemôžeme odporučiť. Puzdro je tiež nutné oplachovať viacúčelovým roztokom a pravidelne ho meniť za nové. Odporúčame návštevu špecialistu, ktorý by Vám mal ukázať presný postup, ako sa o šošovky správne starať. Zasielam Vám odkaz s podrobnejšími informáciami o príslušenste pre starostlivosť o kontaktné šošovky: https://www.vasesosovky.sk/…osovkam.html Ďakujem za pochopenie.


Výber kontaktných šošoviek

Otázka: Dobry den,

po merani na sosovky u lekara mam v zapise tieto parametre na KŠ –1.0 / –1.5 sph, diameter 8.6–8.7. Bolo mi povedane, ze –1.5 mam na pravom oku. Som trochu zneistena, lebo dioptrie na okuliaroch mam –1.0 na pravom oku a –1.25 na lavom. Je teda mozne, ze sosovku na pravom oku mam nosit –1.5 a na lavom –1.0? Dalsia otazka, ak mam diameter v uvedenom rozhrani, mozem nosit diameter 8.6, prip. daju sa kupit sosovky v uvedenom rozhrani?

Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Mihalovicova,

ďakujem za Vašu otázku. Zakrivenie a priemer (tiež naaplikovanú značku) je treba dodržiavať a o ich prípadnej zmene sa poradiť s kontaktológom alebo očným lekárom. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie v kombinácii s ostatnými parametrami, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Takto na diaľku Vám žiaľ nedokážem povedať, či by Vám zmena zakrivenia (hodnota BC , DIA je hodnota priemeru) vyhovovala, je skutočne nutná konzultácia so špecialistom, ten by Vám mal na základe vyšetrenia skutočne odporučiť konkrétnu značku šošoviek a tiež prípadne poskytnúť skúšobný pár. Podľa prepisu na okuliare nie je možné určiť parametre šošoviek, nedá sa všeobecne povedať, o aké hodnoty sa budú líšiť parametre pre okuliare a pre šošovky. Ďakujem za pochopenie.


Kontaktne sosovky

Otázka: Dobry den, na prvom oku mam cyl – 0,75 a 10stupnov os… je lepsie si vybrat os 0° alebo 20° ked nieje ina moznost? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je důležité, abyste dodržovala přesné hodnoty, které Vám naaplikoval Váš oční lékař nebo kontaktolog, protože je pravděpodobné, že by Vám čočky nemuseli s jinými parametry vyhovovat. Doporučuji se obrátit na očního lékaře. Hezký den, Katka.


Jaké vybrat kontaktní čočky?

Otázka: Dobry den, chcel by som si objednat sosovky len mam len zakazkovy list co som si kupoval okuliare, dalo by sa to s toho objednať?…mam tam napisane toto:
Sph. Cyl. Os ad
DD|P: =2.00 =0,75 105 CR+HC
|L: =2.00 =0.75 50 Chcel by som sa spytat na to ze podla coho to mam objednať? Kolkatky mam vlastne dioptrie? A mne povedala moja očna že je doježita aj ta OS ze to je nekake zakryvenie či čo…vopred dakujem za odpoved, dufam že odpoviete na moje blbe otazky dakujem

Odpoveď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Dle zaslaných parametrů usuzuji, že se jedná o parametry pro brýle. Parametry pro brýle a kontaktní čočky se ve většině případů liší. Proto rozhodně doporučuji navštívit Vašeho očního lékaře nebo kontaktologa, který by Vám provedl aplikaci značky čoček. Na potvrzení jsou viditelné dioptrie, cylindr, osa a adice, nicméně nejedná se o parametry vhodné k objednání kontaktních čoček. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva


Výber kontaktných šošoviek

Otázka: dobry den bol som u ocnej a chcem sa spytat ci sa da s tychto udajov urcit ake sosovky by som si mal kupit ?

/ 0,05 1,0 o.dx 14 517 v nat. s kor. IOT
/ 0,05 0,9č-1,0č o.sin 15 516

Fokometria: –4,0–0,25/2 / –4,25–0,25/153

PC perimetria neur. program: PO9 skotomov termpo., LO2 skotomy nasálne

Autorefraktometria o.dx –4,75–1,0/3
o.sin –5,0–0,5/144

dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Takto na diaľku žiaľ nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčame preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám konkrétnu značku kontaktných šošoviek tak, aby ste boli spokojný.

Ďakujem za pochopenie. Andrea


Výber kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, chcela som sa opýtať, aké šošovky by som si mala objednať ak mi lekárka dala takéto údaje? : PO: –1,75 –1,0 100° , LO: –1,25 –0,75 110°

Ďakujem vopred za odpoveď. Nevyznám sa v tom.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu správu. Podľa uvedených informácií predpokladám, že sa bude jednať o parametre na korekciu astigmatizmu. Neodkážem však určiť, či sa jedná o hodnoty pre kontaktné šošovky. Takto na diaľku nie je žiaľ možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer (ktoré nie sú uvedené), záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Ďakujeme za pochopenie.


Výber kontaktných šošoviek

Otázka: Existujú šošovky aj na silné dioptrie prosím?

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Konkrétnu značku kontaktných šošoviek by Vám mal na základe vyšetrenia odporučiť Váš očný lekár alebo kontaktológ (tiež je dôležité zakrivenie, priemer, obsah vody, materiál a priepustnosť pre kyslík). V pokročilom vyhľadávaní na našich stránkach je možné dohľadať kontaktné šošovky až do mínusových hodnôt dioptrií –20.00 a do plusových hodnôt dioptrií +20.00 https://www.vasesosovky.sk/…ametrov.html

Prajem Vám pekný deň.


Viditeľnosť kontaktných šošoviek

Otázka: Chcem sa opýtať či je možné zistiť že mám kontaktné šošovky voľným okom.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Ak sa týka nefarebných kontaktných šošoviek, v niektorých prípadoch predpokladám, že je možné voľným okom nasadené kontaktné šošovky vidieť napríklad na okrajoch dúhovky a podobne. Je to však veľmi individuálne, záleží na vzdialenosti, z ktorej sa na oko s nasadenou šošovkou dívate, na tom, či je šošovka sfarbená pre uľahčenie manipulácie a podobne. Viditeľnosť je ešte viac individuálna, pokiaľ sa jedná o farebné kontaktné šošovky. Nie je možné určiť viditeľnosť šošoviek v oku všeobecne. Ďakujem za pochopenie.


Výber kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, nosím okuliare a chcela by som občas nosiať aj kontaktrné šošovky. Som objednaná k svojej oftalmológičke… Len pre informáciu by ma zaujímalo či v prípade ked na pravé oko vidím bezchybne a len na lavom oku mám dioptrie – či by mi stačili kokt. šošovky na korekciu len lavého oka? Za odpoved Vám dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Kontaktné šošovky by malo byť možné nosiť iba na jednom oku, avšak presne Vám konkrétne parametre šošoviek dokáže odporučiť a naaplikovať iba špecialista – kontaktológ či očný lekár – na základe vyšetrenia. Ďakujem za pochopenie.


Výber správnych kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, začínam nosiť šošovky a zatiaľ len testujem skúšobné (pure vision) a chcem sa opýtať, čo presne znamenajú jednotlivé parametre aby som si ich mohla objednávať sama. VOD: 6/18č. scc –1,25 dsph –0,5 dcyl 0 st. 6/6 VOS: 6/18č. scc –1,0 aj – 1,25 dsph –0,5 dcyl 180 st. 6/6 Nemám jasno najmä v cylindroch. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Pre možnosť zistenia presných parametrov šošoviek mi prosím pošlite fotografiu blistra skúšobného páru na info@vasesosovky.sk, podľa zaslaných informácií žiaľ nedokážem presné parametre šošoviek určiť. Ďakujem za pochopenie.


Ako dlho môže byť šošovka v oku?

Otázka: Dobrý deň prajem,

začínam používať 30 dňové šošovky Acuvue Oasis with hydraclear plus, ako dlho môžem prosím Vás ponechať túto v oku?

Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Uvedené kontaktné šošovky Acuvue Oasys with Hydraclear plus sú podľa dostupných informácií dvojtýždenné šošovky (plánovaná výmena šošoviek po 2 týždňoch). Jednodenné kontaktné šošovky sú Acuvue Oasys 1 Day with HydraLuxe (30 šošoviek). Odporúčame riadiť sa radami Vášho očného lekára alebo kontaktológa, nedá sa jednoznačne určiť, ako dlho môžete mať počas dňa kontaktné šošovky nasadené. Všeobecne sa dá povedať, že ideálna doba vybratia šošoviek nastáva vtedy, keď s nasadenými šošovkami pociťujete nepohodlie. U každých šošoviek by Vám informáciu o možnej dobe nosenia počas dňa mal poskytnúť Váš očný lekár alebo kontaktológ. Ďakujem za pochopenie a prajem pekný deň. Andrea


Výber kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, chcela by som poradit. Zatial som ešte šošovky nenosila mam len polky len neviem ake zakrivenie si mam kupit ani nic neviem ohladom šošoviek. Dakujem za poradenie.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Veľmi ma to mrzí, avšak podľa predpisu na okuliare nie je možné zistiť parametre pre kontaktné šošovky. Podľa informácií o okuliaroch nie je napríklad možné zistiť, aké zakrivenie a priemer šošoviek by Vám vyhovoval. Parametre pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia. Takto na diaľku nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Ďakujem za pochopenie.


Acuvue Oasys alebo Air Optix?

Otázka: Dobrý deň pán Matl, môj kontaktológ mi znovu premeral oči a obdržala som skúšobný pár šošoviek od fy Johnson & Johnson Acuvue Oasys – bc 8,4 a dia 14,0 a druhý skúšobný pár od fy Ciba Vision Air Optix – bc 8,6 a dia 14,2. Ako je možné, že mi dal dvojo šošoviek s inými hodnotami bc i dia? Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Toto je veľmi často diskutovaná vec. Hodnoty zakrivenia a priemeru sa môžu pri šošovkách, ktoré Vám vyhovujú, líšiť. Býva to kompenzované inými rozdielmi, ktorých odlíšenie závisí od skúsenosti kontaktológa. Je teda možné, že zmienené šošovky Vám budú vyhovovať oboje. Avšak môže sa stať aj opačná vec, že iné 2 druhy šošoviek s rovnakými hodotami zakrivenia a priemeru Vám vyhovovať nebudú. To sú práve detaily, ktoré užívateľ nemôže rozpoznať bez pomoci kontaktológa.


Ako rozpoznať rub a líc kontaktnej šošovky?

Otázka: Mám teraz šošovky SiH 48. Ako na nich poznám rub a líc? Nerada by som niečo podcenila.

Odpoveď: Kontaktná šošovka - lícšošovky Biofinity (SiH48) bohužiaľ, nemajú indikátor. Ale nie je ťažké rozpoznať rub a líc. Položte si šošovku na bruško prsta a pozrite sa na ňu zboku. Pokiaľ má profil tvar hlbokého taniera s roztvárajúcim sa okrajom je otočená naruby. Pokiaľ má profil tvar misky s okrajom ostro ukončeným je šošovka správne na líci. Na obrázku vidíte správne orientovanú šošovku.


Je uvedený priebeh aplikácie šošoviek správny?

Otázka: Po žiadosti o kontaktné šošovky mi optik najskôr vybral z regálu kontaktné šošovky, – 2,25 dpt, BC 8,4; DIA 14,0 (dpt na okuliaroch mám –2,25). Naučil ma ako si ich mám nasadzovať a potom sa mi pozrel do očí cez nejaký prístroj (asi mikroskopicky kontroloval nasadenie). Je tento postup normálny? Predtým som prešiel niekoľko optík a všade mi povedali, že mi najprv zmerajú dioptrie, zakrivenie šošovky atď. Šošovky mi sedia, ale mám pocit, že mi pribudli červené žilky v belme.

Odpoveď: Vami uvedený postup nie je správny, starostlivo vykonaná aplikácia kontaktných šošoviek by mala trvať cca 60 minút, v prípade začiatočníka aj dlhšie. Odporúčam Vám vyhľadať iného kontaktológa a vopred sa informovať na postup aplikácie.


Kontaktológ a výber kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, uvažujem o nosení kontaktných šošoviek. Moja očná lekárka predáva len niekoľko druhov kontaktných šošoviek. Zaujímalo by ma, či si musím nájsť iného lekára, keby som chcela používať iný typ šošoviek ako tie, ktoré pani doktorka predáva. Na internete som našla dobré ohlasy na šošovky Soflens 59, no práve tie moja lekárka nepredáva. Môže mi ich iba odporučiť a ja si ich zakúpim inde? Alebo by bolo vhodnejšie zvoliť iného kontaktológa?

Odpoveď: Správný postup zaobstarávania kontaktných šošoviek si prosím, prečítajte tu – http://www.vasecocky.cz/…k-zacit.html#…. Ďalej by som odporúčal nájsť kontaktológa, ktorý aplikuje väčšinu existujúcich druhov kontaktných šošoviek. To, ako kontaktné šošovky vyhovujú užívateľom je veľmi individuálna záležitosť, preto sa nespoliehajte iba na dobré referencie z internetu a dajte na odporučenie kontaktológa.


Ako vybrať kontaktné šošovky?

Otázka: Dobrý deň. Pred niekoľkými rokmi som si zaobstarala kontaktné šošovky. Pretože šošovky nosím pomerne málo, vydržali mi viac rokov. Teraz, keď som si chcela zaobstarať nové, zistila som, že mám problém s výberom. Moje pôvodné šošovky sa už nevyrábajú (Hydron Actifresh 400) a so svojimi očnými parametrami, som si z ponuky nevybrala. Môžem Vás poprosiť o radu pri výbere? Zakrivenie mám 8,4 a priemer 14,3.

Odpoveď: Ak sa šošovky, ktoré ste používali nevrábajú, mali by ste navštíviť kontaktológa, ktorý Vám odporučí nové vhodné kontaktné šošovky. Správny výber kontaktných šošoviek sa nerobí iba podľa číselných údajov, ale predovšetkým podľa toho, ako kontaktná šošovka drží na rohovke oka, či nie je aplikácia tesná, alebo voľná. 2 rôzne typy kontaktných šošoviek rovnakých číselných parametrov, ale z iných materiálov sa môžu na rovnakom oku správať inak – jedna môže vyhovovať, iná nie. Preto je nutné používať iba ten typ šošoviek, ktoré máte odskúšané a schválené od kontaktológa.


Prečo je dôležité zmeranie oka kontaktológom?

Otázka: Chcel by som začať občas používať jednodenné kontaktné šošovky. Avšak príliš nechápem meranie oka kontaktológom, keď je potom pri objednávke iba jedna možnosť. Napr. pre CIBA DAILIES Comfort aj Progressives je možné objednať iba zakrivenie =8,6 a priemer=13,8.

Odpoveď: Vyšetrenie u kontaktológa je dôležité práve kvôli určeniu vhodnej značky a parametrov šošoviek práve pre Vás. Správny výber kontaktných šošoviek sa nevykonáva iba podľa číselných údajov, ale predovšetkým podľa toho, ako kontaktná šošovka drží na rohovke oka, či nie je aplikácia tesná, alebo voľná. 2 rôzne typy kontaktných šošoviek s rovnakými číselnými parametrami, ale z rôznych materiálov sa môžu na rovnakom oku správať inak – jedna môže vyhovovať, druhá nie. Preto je nutné používať iba typ šošoviek, ktoré máte odskúšané a schválené kontaktológom.


Hodnota cylindra pri kontaktných šošovkách

Otázka: Na PO mám dioptriu +5.0, cylinder 0.5 a os 90 stupňov. To isté mám aj na ĽO a zaujíma ma, či existujú kontaktné šošovky s podobnými parametrami. Plus ešte trpím astigmatizmom. Hlavne sa nikde na internete nemôžem dočítať, aké dôležité sú tie cylindre.

Odpoveď: V prípadoch malého astigmatizmu (do 0,5 cylindra) sa koriguje tzv. sférickým ekvivalentom, hodnota dpt sa po „odobratí“ cylindra mierne upraví. Viedenie bez cylindrickej korekcie bude trošku rozostrené. Kontaktné šošovky na korekciu astigmatizmu(tó­rické) sú k dispozici až v hodnotách od 0,75 vyššie.


Kontaktné šošovky a hodnoty cylindra

Otázka: Dobrý deň, rád by som si kúpil denné kontaktné šošovky, ale môj problém je, že mám na oboch očiach cylinder 1,0 a také šošovky sa asi nevyrábajú. Ako budem vidieť s cylindrom 0,75? (dioptrie mám –2,5/-3,0 a os 10/170).

Odpoveď: Jednodenné kontaktné šošovky s cylindrickou korekciou sú práve s cyl. =0,75 v osiach 0° a 90°. To, čo Vám bude skresľovať videnie nebude ani tak chýbajúca 1/4 cylindra, ale skôr os pootočená o 10°. Avšak tento problém vyriešite návštevou kontaktológa.


Bifokálne kontaktné šošovky pre deti

Otázka: Môj 9-ročný syn nosí okuliare od 1,5 roka – škúli a má dioptrie. Teraz má bifokálne (Na diaľku PO +4,5,cylinder 0,5, os 40° LO 4,5, cylinder 0,25, os 160; na blízko PO 6,0, cylinder 0,5, os 40° LO 6, 0 , cylinder 0,25, os 160°).

Keďže hrá futbal, nesmie počas tréningu ani zápasu nosiť okuliare. Mali by sme záujem o kontaktné šošovky. Ale je alergik – niekedy sa mu alergia prejaví opúchaním a sčervenaním očí, aj keď posledné 2 roky sa neprejavila (liečime sa na alergológii).

Chcela by som pre neho jednodenné kontaktné šošovky (nosil by ich len keď by hral futbal), no je vôbec možné s jeho očnou chybou a alergiou nosiť kontaktné šošovky? Ak áno, dajú sa kontaktné šošovky prispôsobiť chybám jeho očí alebo len niektorým – že by boli napr. len na diaľku? Môže nosiť kontaktné šošovky ak berie lieky na alergiu (inhalačné lieky Budiair, Ventolin a lieky Aerius alebo Xyzal).

Odpoveď: V tomto prípade plnohodnotnú korekciu kontaktnými šošovkami nemožno vykonať. Pravdepodobne by bolo možné korigoavať zrak čiastočne, ale touto cestou Vám to nemôžem s istotou sľúbiť. Záleží na posúdení kontaktológa. Alergia čiastočne používanie kontaktných šošoviek obmedzuje a v prípade prejavenia alergickej reakcie na očiach, nemožno šošovky používať.


Veková hranica na nosenie kontaktných šošoviek

Otázka: Od kedy môžem nosiť kontaktné šošovky? A keď by som si kúpila jednodenné šošovky, (dá sa povedať na jedno použitie), či by som ich mohla nosiť dlhšie ako jeden deň. Keď sa o ne budem starať.

Odpoveď: Zrejme máte na mysli vekovú hranicu, od ktorej môžete používať kontaktné šošovky – táto hranica nie je pevne stanovená, záleží od posúdenia očného lekára alebo optimetristu. K druhej časti Vašej otázky, týkajúcej sa opakovaného používania jednodenných kontaktných šošoviek – jednodenné šošovky sú určené k jednorazovému použitiu. Pokiaľ chcete kontaktné šošovky na opakované použitie, zaobstarajte si mesačné, prípadne 14-dňové. Avšak v každom prípade začnite návštevou očného lekára alebo optimetristu.


Môžem nosiť kontaktnú šošovku, keď vidím zle iba na jedno oko?

Otázka: Vidím jedným okom dobre a druhým trochu horšie. Obvodná lekárka mi odporučila na riadenie auta okuliare. Chcela by som sa spýtať, či je možné nosiť iba jednu kontaktnú šošovku.

Odpoveď: Rozdielne korekcie na pravom a ľavom oku bývajú obvyklé. Aj v prípade, že by ste potrebovali korekciu len na jedno oko, môžete voliť medzi okuliarmi a kontaktnou šošovkou.


Ako mám postupovať pri prechode na novší model kontaktných šošoviek?

Otázka: Dobrý deň, už niekoľko rokov nosím kontaktné šošovky Optima FW (zakrivenie 8,7). Teraz by som ich rada vymenila. Uvažovala som o Soflens 59, ale môj lekár mi tento prechod nedoporučil. Vraj sa jedná o silnejšie šošovky a nemusela by som ich znášať. Vraj by radšej skúsil Proclear. Keďže si chcem šošovky objednať cez internet a neviem podľa čoho mám určiť, aké šošovky sú pre mňa vhodné, obraciam sa na Vás a prosím o radu. Ďalej by som sa chcela spýtať, aký máte názor na all-day šošovky, nie je to škodlivé? Alebo sú lepšie ako tie, čo sa na noc vyberajú?

Odpoveď: Cez internet sa skutočne nedá určiť, ktoré šošovky budú pre Vás tie pravé. Navštívte, prosím, Vášho lekára a on Vám určite odporučí vhodný typ. Vami zmieňovanými „all-day šošovkami“ máte asi na mysli kontinuálne šošovky, ktoré nie je potrebné na noc vyberať a možno ich nosiť 30 dní a 29 nocí nepretržite.

Takéto šošovky možno tiež používať, ale opäť Vás musím odkázať na konzultáciu s Vaším lekárom – kontaktológom. Rozhodne Vám neodporúčam kupovať si iné ako vyskúšané šošovky.


Môžem si kúpiť kontaktné šošovky cez internet, ak nepoznám presné údaje týkajúce sa zakrivenia atď?

Otázka: Chcela by som si kúpiť kontaktné šošovky Surevue cez internet, mala som len skúšobný set z očnej optiky a neviem, aké mám vyplniť údaje čo sa týka zakrivenia atď.

Odpoveď: Pri kontaktných šošovkách Surevue môžu nastať dve možnosti: V prípade, že máte dioptrické hodnoty v + hodnotách (ďalekozrakosť), je k dispozícii len zakrivenie 9,1. Potom stačí zadať len dioptrie. V prípade hodnôt so znakom – (krátkozrakosť), sú voliteľné hodnoty 8,4 a 8,8. Takže je potrebné poznať správnu hodnotu. Pokiaľ nemáte v hodnotách dioptrií alebo zakrivení jasno, prosím obráťte sa na Vášho kontaktológa.


Môžem si objednať kontaktné šošovky cez internet, keď nepoznám priemer šošovky?

Otázka: So šošovkami len začínam, dostala som recept na prvé šošovky, ale chcela by som si ich kúpiť cez internet, pretože ma to vyjde o dosť lacnejšie. Viem aký druh šošoviek mi bol predpísaný, ale neviem aký mám mať priemer, pretože to na tom recepte nie je napísané. A mám malý cyliner na oku a tak neviem, či to má na to nejaký vplyv.

Odpoveď: Ohľadom priemeru šošoviek, ktoré máte predpísané – každý konkrétny typ kontaktných šošoviek má danú jednu hodnotu priemeru (DIA), takže si ich môžete objednať aj bez znalosti tejto hodnoty, stačí poznať presný obchodný názov Vašich kontaktných šošoviek. K druhej časti Vašej otázky, týkajúcej sa cylindra, sa vyjadriť nemôžem, musel by som poznať viac podrobností o Vašich kontaktných šošovkách, ktoré máte predpísané.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka

Ray Ban Reseller

Meller

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.