2020     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Začíname so šošovkami

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


Otázka: Chcem sa opýtať či je možné zistiť že mám kontaktné šošovky voľným okom.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Ak sa týka nefarebných kontaktných šošoviek, v niektorých prípadoch predpokladám, že je možné voľným okom nasadené kontaktné šošovky vidieť napríklad na okrajoch dúhovky a podobne. Je to však veľmi individuálne, záleží na vzdialenosti, z ktorej sa na oko s nasadenou šošovkou dívate, na tom, či je šošovka sfarbená pre uľahčenie manipulácie a podobne. Viditeľnosť je ešte viac individuálna, pokiaľ sa jedná o farebné kontaktné šošovky. Nie je možné určiť viditeľnosť šošoviek v oku všeobecne. Ďakujem za pochopenie.


Otázka: Dobrý deň, nosím okuliare a chcela by som občas nosiať aj kontaktrné šošovky. Som objednaná k svojej oftalmológičke… Len pre informáciu by ma zaujímalo či v prípade ked na pravé oko vidím bezchybne a len na lavom oku mám dioptrie – či by mi stačili kokt. šošovky na korekciu len lavého oka? Za odpoved Vám dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Kontaktné šošovky by malo byť možné nosiť iba na jednom oku, avšak presne Vám konkrétne parametre šošoviek dokáže odporučiť a naaplikovať iba špecialista – kontaktológ či očný lekár – na základe vyšetrenia. Ďakujem za pochopenie.


Otázka: Dobrý deň, začínam nosiť šošovky a zatiaľ len testujem skúšobné (pure vision) a chcem sa opýtať, čo presne znamenajú jednotlivé parametre aby som si ich mohla objednávať sama. VOD: 6/18č. scc –1,25 dsph –0,5 dcyl 0 st. 6/6 VOS: 6/18č. scc –1,0 aj – 1,25 dsph –0,5 dcyl 180 st. 6/6 Nemám jasno najmä v cylindroch. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Pre možnosť zistenia presných parametrov šošoviek mi prosím pošlite fotografiu blistra skúšobného páru na info@vasesosovky.sk, podľa zaslaných informácií žiaľ nedokážem presné parametre šošoviek určiť. Ďakujem za pochopenie.


Otázka: Dobrý deň prajem,

začínam používať 30 dňové šošovky Acuvue Oasis with hydraclear plus, ako dlho môžem prosím Vás ponechať túto v oku?

Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Uvedené kontaktné šošovky Acuvue Oasys sú podľa dostupných informácií dvojtýždenné šošovky (plánovaná výmena šošoviek po 2 týždňoch). Odporúčame riadiť sa radami Vášho očného lekára alebo kontaktológa, nedá sa jednoznačne určiť, ako dlho môžete mať počas dňa kontaktné šošovky nasadené. Všeobecne sa dá povedať, že ideálna doba vybratia šošoviek nastáva vtedy, keď s nasadenými šošovkami pociťujete nepohodlie. U každých šošoviek by Vám informáciu o možnej dobe nosenia počas dňa mal poskytnúť Váš očný lekár alebo kontaktológ. Ďakujem za pochopenie a prajem pekný deň. Andrea


Otázka: Dobrý deň, chcela by som poradit. Zatial som ešte šošovky nenosila mam len polky len neviem ake zakrivenie si mam kupit ani nic neviem ohladom šošoviek. Dakujem za poradenie.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Veľmi ma to mrzí, avšak podľa predpisu na okuliare nie je možné zistiť parametre pre kontaktné šošovky. Podľa informácií o okuliaroch nie je napríklad možné zistiť, aké zakrivenie a priemer šošoviek by Vám vyhovoval. Parametre pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia. Takto na diaľku nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od šošoviek si následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Ďakujem za pochopenie.


Acuvue Oasys alebo Air Optix?

Otázka: Dobrý deň pán Matl, môj kontaktológ mi znovu premeral oči a obdržala som skúšobný pár šošoviek od fy Johnson & Johnson Acuvue Oasys – bc 8,4 a dia 14,0 a druhý skúšobný pár od fy Ciba Vision Air Optix – bc 8,6 a dia 14,2. Ako je možné, že mi dal dvojo šošoviek s inými hodnotami bc i dia? Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Toto je veľmi často diskutovaná vec. Hodnoty zakrivenia a priemeru sa môžu pri šošovkách, ktoré Vám vyhovujú, líšiť. Býva to kompenzované inými rozdielmi, ktorých odlíšenie závisí od skúsenosti kontaktológa. Je teda možné, že zmienené šošovky Vám budú vyhovovať oboje. Avšak môže sa stať aj opačná vec, že iné 2 druhy šošoviek s rovnakými hodotami zakrivenia a priemeru Vám vyhovovať nebudú. To sú práve detaily, ktoré užívateľ nemôže rozpoznať bez pomoci kontaktológa.


Ako rozpoznať rub a líc kontaktnej šošovky?

Otázka: Mám teraz šošovky SiH 48. Ako na nich poznám rub a líc? Nerada by som niečo podcenila.

Odpoveď: Kontaktná šošovka - lícšošovky Biofinity (SiH48) bohužiaľ, nemajú indikátor. Ale nie je ťažké rozpoznať rub a líc. Položte si šošovku na bruško prsta a pozrite sa na ňu zboku. Pokiaľ má profil tvar hlbokého taniera s roztvárajúcim sa okrajom je otočená naruby. Pokiaľ má profil tvar misky s okrajom ostro ukončeným je šošovka správne na líci. Na obrázku vidíte správne orientovanú šošovku.


Je uvedený priebeh aplikácie šošoviek správny?

Otázka: Po žiadosti o kontaktné šošovky mi optik najskôr vybral z regálu kontaktné šošovky, – 2,25 dpt, BC 8,4; DIA 14,0 (dpt na okuliaroch mám –2,25). Naučil ma ako si ich mám nasadzovať a potom sa mi pozrel do očí cez nejaký prístroj (asi mikroskopicky kontroloval nasadenie). Je tento postup normálny? Predtým som prešiel niekoľko optík a všade mi povedali, že mi najprv zmerajú dioptrie, zakrivenie šošovky atď. Šošovky mi sedia, ale mám pocit, že mi pribudli červené žilky v belme.

Odpoveď: Vami uvedený postup nie je správny, starostlivo vykonaná aplikácia kontaktných šošoviek by mala trvať cca 60 minút, v prípade začiatočníka aj dlhšie. Odporúčam Vám vyhľadať iného kontaktológa a vopred sa informovať na postup aplikácie.


Kontaktológ a výber kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň, uvažujem o nosení kontaktných šošoviek. Moja očná lekárka predáva len niekoľko druhov kontaktných šošoviek. Zaujímalo by ma, či si musím nájsť iného lekára, keby som chcela používať iný typ šošoviek ako tie, ktoré pani doktorka predáva. Na internete som našla dobré ohlasy na šošovky Soflens 59, no práve tie moja lekárka nepredáva. Môže mi ich iba odporučiť a ja si ich zakúpim inde? Alebo by bolo vhodnejšie zvoliť iného kontaktológa?

Odpoveď: Správný postup zaobstarávania kontaktných šošoviek si prosím, prečítajte tu – http://www.vasecocky.cz/…k-zacit.html#…. Ďalej by som odporúčal nájsť kontaktológa, ktorý aplikuje väčšinu existujúcich druhov kontaktných šošoviek. To, ako kontaktné šošovky vyhovujú užívateľom je veľmi individuálna záležitosť, preto sa nespoliehajte iba na dobré referencie z internetu a dajte na odporučenie kontaktológa.


Ako vybrať kontaktné šošovky?

Otázka: Dobrý deň. Pred niekoľkými rokmi som si zaobstarala kontaktné šošovky. Pretože šošovky nosím pomerne málo, vydržali mi viac rokov. Teraz, keď som si chcela zaobstarať nové, zistila som, že mám problém s výberom. Moje pôvodné šošovky sa už nevyrábajú (Hydron Actifresh 400) a so svojimi očnými parametrami, som si z ponuky nevybrala. Môžem Vás poprosiť o radu pri výbere? Zakrivenie mám 8,4 a priemer 14,3.

Odpoveď: Ak sa šošovky, ktoré ste používali nevrábajú, mali by ste navštíviť kontaktológa, ktorý Vám odporučí nové vhodné kontaktné šošovky. Správny výber kontaktných šošoviek sa nerobí iba podľa číselných údajov, ale predovšetkým podľa toho, ako kontaktná šošovka drží na rohovke oka, či nie je aplikácia tesná, alebo voľná. 2 rôzne typy kontaktných šošoviek rovnakých číselných parametrov, ale z iných materiálov sa môžu na rovnakom oku správať inak – jedna môže vyhovovať, iná nie. Preto je nutné používať iba ten typ šošoviek, ktoré máte odskúšané a schválené od kontaktológa.


Prečo je dôležité zmeranie oka kontaktológom?

Otázka: Chcel by som začať občas používať jednodenné kontaktné šošovky. Avšak príliš nechápem meranie oka kontaktológom, keď je potom pri objednávke iba jedna možnosť. Napr. pre CIBA DAILIES Comfort aj Progressives je možné objednať iba zakrivenie =8,6 a priemer=13,8.

Odpoveď: Vyšetrenie u kontaktológa je dôležité práve kvôli určeniu vhodnej značky a parametrov šošoviek práve pre Vás. Správny výber kontaktných šošoviek sa nevykonáva iba podľa číselných údajov, ale predovšetkým podľa toho, ako kontaktná šošovka drží na rohovke oka, či nie je aplikácia tesná, alebo voľná. 2 rôzne typy kontaktných šošoviek s rovnakými číselnými parametrami, ale z rôznych materiálov sa môžu na rovnakom oku správať inak – jedna môže vyhovovať, druhá nie. Preto je nutné používať iba typ šošoviek, ktoré máte odskúšané a schválené kontaktológom.


Hodnota cylindra pri kontaktných šošovkách

Otázka: Na PO mám dioptriu +5.0, cylinder 0.5 a os 90 stupňov. To isté mám aj na ĽO a zaujíma ma, či existujú kontaktné šošovky s podobnými parametrami. Plus ešte trpím astigmatizmom. Hlavne sa nikde na internete nemôžem dočítať, aké dôležité sú tie cylindre.

Odpoveď: V prípadoch malého astigmatizmu (do 0,5 cylindra) sa koriguje tzv. sférickým ekvivalentom, hodnota dpt sa po „odobratí“ cylindra mierne upraví. Viedenie bez cylindrickej korekcie bude trošku rozostrené. Kontaktné šošovky na korekciu astigmatizmu(tó­rické) sú k dispozici až v hodnotách od 0,75 vyššie.


Kontaktné šošovky a hodnoty cylindra

Otázka: Dobrý deň, rád by som si kúpil denné kontaktné šošovky, ale môj problém je, že mám na oboch očiach cylinder 1,0 a také šošovky sa asi nevyrábajú. Ako budem vidieť s cylindrom 0,75? (dioptrie mám –2,5/-3,0 a os 10/170).

Odpoveď: Jednodenné kontaktné šošovky s cylindrickou korekciou sú práve s cyl. =0,75 v osiach 0° a 90°. To, čo Vám bude skresľovať videnie nebude ani tak chýbajúca 1/4 cylindra, ale skôr os pootočená o 10°. Avšak tento problém vyriešite návštevou kontaktológa.


Bifokálne kontaktné šošovky pre deti

Otázka: Môj 9-ročný syn nosí okuliare od 1,5 roka – škúli a má dioptrie. Teraz má bifokálne (Na diaľku PO +4,5,cylinder 0,5, os 40° LO 4,5, cylinder 0,25, os 160; na blízko PO 6,0, cylinder 0,5, os 40° LO 6, 0 , cylinder 0,25, os 160°).

Keďže hrá futbal, nesmie počas tréningu ani zápasu nosiť okuliare. Mali by sme záujem o kontaktné šošovky. Ale je alergik – niekedy sa mu alergia prejaví opúchaním a sčervenaním očí, aj keď posledné 2 roky sa neprejavila (liečime sa na alergológii).

Chcela by som pre neho jednodenné kontaktné šošovky (nosil by ich len keď by hral futbal), no je vôbec možné s jeho očnou chybou a alergiou nosiť kontaktné šošovky? Ak áno, dajú sa kontaktné šošovky prispôsobiť chybám jeho očí alebo len niektorým – že by boli napr. len na diaľku? Môže nosiť kontaktné šošovky ak berie lieky na alergiu (inhalačné lieky Budiair, Ventolin a lieky Aerius alebo Xyzal).

Odpoveď: V tomto prípade plnohodnotnú korekciu kontaktnými šošovkami nemožno vykonať. Pravdepodobne by bolo možné korigoavať zrak čiastočne, ale touto cestou Vám to nemôžem s istotou sľúbiť. Záleží na posúdení kontaktológa. Alergia čiastočne používanie kontaktných šošoviek obmedzuje a v prípade prejavenia alergickej reakcie na očiach, nemožno šošovky používať.


Veková hranica na nosenie kontaktných šošoviek

Otázka: Od kedy môžem nosiť kontaktné šošovky? A keď by som si kúpila jednodenné šošovky, (dá sa povedať na jedno použitie), či by som ich mohla nosiť dlhšie ako jeden deň. Keď sa o ne budem starať.

Odpoveď: Zrejme máte na mysli vekovú hranicu, od ktorej môžete používať kontaktné šošovky – táto hranica nie je pevne stanovená, záleží od posúdenia očného lekára alebo optimetristu. K druhej časti Vašej otázky, týkajúcej sa opakovaného používania jednodenných kontaktných šošoviek – jednodenné šošovky sú určené k jednorazovému použitiu. Pokiaľ chcete kontaktné šošovky na opakované použitie, zaobstarajte si mesačné, prípadne 14-dňové. Avšak v každom prípade začnite návštevou očného lekára alebo optimetristu.


Môžem nosiť kontaktnú šošovku, keď vidím zle iba na jedno oko?

Otázka: Vidím jedným okom dobre a druhým trochu horšie. Obvodná lekárka mi odporučila na riadenie auta okuliare. Chcela by som sa spýtať, či je možné nosiť iba jednu kontaktnú šošovku.

Odpoveď: Rozdielne korekcie na pravom a ľavom oku bývajú obvyklé. Aj v prípade, že by ste potrebovali korekciu len na jedno oko, môžete voliť medzi okuliarmi a kontaktnou šošovkou.


Ako mám postupovať pri prechode na novší model kontaktných šošoviek?

Otázka: Dobrý deň, už niekoľko rokov nosím kontaktné šošovky Optima FW (zakrivenie 8,7). Teraz by som ich rada vymenila. Uvažovala som o Soflens 59, ale môj lekár mi tento prechod nedoporučil. Vraj sa jedná o silnejšie šošovky a nemusela by som ich znášať. Vraj by radšej skúsil Proclear. Keďže si chcem šošovky objednať cez internet a neviem podľa čoho mám určiť, aké šošovky sú pre mňa vhodné, obraciam sa na Vás a prosím o radu. Ďalej by som sa chcela spýtať, aký máte názor na all-day šošovky, nie je to škodlivé? Alebo sú lepšie ako tie, čo sa na noc vyberajú?

Odpoveď: Cez internet sa skutočne nedá určiť, ktoré šošovky budú pre Vás tie pravé. Navštívte, prosím, Vášho lekára a on Vám určite odporučí vhodný typ. Vami zmieňovanými „all-day šošovkami“ máte asi na mysli kontinuálne šošovky, ktoré nie je potrebné na noc vyberať a možno ich nosiť 30 dní a 29 nocí nepretržite.

Takéto šošovky možno tiež používať, ale opäť Vás musím odkázať na konzultáciu s Vaším lekárom – kontaktológom. Rozhodne Vám neodporúčam kupovať si iné ako vyskúšané šošovky.


Môžem si kúpiť kontaktné šošovky cez internet, ak nepoznám presné údaje týkajúce sa zakrivenia atď?

Otázka: Chcela by som si kúpiť kontaktné šošovky Surevue cez internet, mala som len skúšobný set z očnej optiky a neviem, aké mám vyplniť údaje čo sa týka zakrivenia atď.

Odpoveď: Pri kontaktných šošovkách Surevue môžu nastať dve možnosti: V prípade, že máte dioptrické hodnoty v + hodnotách (ďalekozrakosť), je k dispozícii len zakrivenie 9,1. Potom stačí zadať len dioptrie. V prípade hodnôt so znakom – (krátkozrakosť), sú voliteľné hodnoty 8,4 a 8,8. Takže je potrebné poznať správnu hodnotu. Pokiaľ nemáte v hodnotách dioptrií alebo zakrivení jasno, prosím obráťte sa na Vášho kontaktológa.


Môžem si objednať kontaktné šošovky cez internet, keď nepoznám priemer šošovky?

Otázka: So šošovkami len začínam, dostala som recept na prvé šošovky, ale chcela by som si ich kúpiť cez internet, pretože ma to vyjde o dosť lacnejšie. Viem aký druh šošoviek mi bol predpísaný, ale neviem aký mám mať priemer, pretože to na tom recepte nie je napísané. A mám malý cyliner na oku a tak neviem, či to má na to nejaký vplyv.

Odpoveď: Ohľadom priemeru šošoviek, ktoré máte predpísané – každý konkrétny typ kontaktných šošoviek má danú jednu hodnotu priemeru (DIA), takže si ich môžete objednať aj bez znalosti tejto hodnoty, stačí poznať presný obchodný názov Vašich kontaktných šošoviek. K druhej časti Vašej otázky, týkajúcej sa cylindra, sa vyjadriť nemôžem, musel by som poznať viac podrobností o Vašich kontaktných šošovkách, ktoré máte predpísané.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka

Ray Ban Reseller

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.