Október je na VašeŠošovky (čoskoro Lentiamo) mesiacom zdravého zraku. Naučte sa od našich odborníkov, ako sa najlepšie starať o svoje oči a využite naše týždenné zľavy!

1951     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Zmena typu šošoviek

Bude končiť výroba kontaktných šošoviek Surevue?

Anonym
Otázka:

Používam kontaktné šošovky Johnson Surevue BC 8,8 DIA14,0 ľavé oko –4D pravé oko –2,5 D, dočítala som sa, že sa prestanú vyrábať, môžete mi poradiť akými šošovkami ich mám nahradiť?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Nie je mi známe, že by výroba a predaj kontaktných šošoviek Surevue mali byť v blízkej dobe ukončené. Pravda je, že tieto šošovky sú na trhu už viac ako 12 rokov a je možné, že dôjde k ich „modernizácii“. O tom však nemám od oficiálneho dovozcu správy. V prípade, že by ste aj napriek tomu chceli zmeniť Vaše kontaktné šošovky, je to potrebné konzultovať s kontaktológom, ktorý na základe zmerania Vašich parametrov a po oboznámení sa s Vašim zámerom ako chcete šošovky používať Vám odporučí vhodný typ.

Môžem zvoliť jednodenné kontaktné šošovky aj napriek tomu, že mi lekár predpísal mesačné kontaktné šošovky?

Anonym
Otázka:

Lekár mi predpísal kontaktné šošovky Frequency XC, mesačné. Pre mňa by však boli vhodnejšie jednodenné šošovky – zvolila som si vo Vašej ponuke 1 Day Acuvuve alebo 1 Day Acuvuve Moist – je to dobrá voľba?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Najlepšie bude ak sa objednáte ku kontaktológovi a požiadate ho o vyskúšanie jednodenných kontaktných šošoviek. Tak budete mať istotu, že Vám nové šošovky budú dokonale vyhovovať.

Môžem vymeniť nevyhovujúce Precision UV za Air Optix?

Anonym
Otázka:

Asi 4 roky nosím šošovky Precision UV, ale v poslednej dobe mi úplne nevyhovujú. Chcel by som sa spýtať, či si môžem s kľudným svedomím objednať šošovky Air Optix. Alebo nemusia bať pre mňa vhodné?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Či sú konkrétne kontaktné šošovky pre Vás vhodné alebo nie, nemožno posúdiť bez kontrolnej aplikácie. To platí vo všetkých prípadoch, keď sa chystáte zmeniť typ kontaktných šošoviek. Je potrebné nájsť príčinu toho, prečo Vám terajšie kontaktné šošovky nevyhovujú a podľa výsledkov postupovať ďalej.

Môžem začať nosiť kontinuálne kontaktné šošovky?

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať – vyhovovalo by mi nosiť kontinuálne kontaktné šošovky, mám namerané zakrivenie 8,6, ale diameter 14,2 – bohužiaľ nemôžem nájsť šošovky, které by spĺňali tieto parametre – najbližší je priemer 14,0 – myslíte, že by bolo možné ich použiť?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Aj pri zdanlivej maličkosti, akou sa zdá byť zmena typu kontaktných šošoviek, je nutná takzvaná preaplikácia. Čiže (okrem zaučenia ako manipulovať so šošovkami) rovnaký postup, ako pri Vašich prvých šošovkách. Prečo je to potrebné? Pri návšteve kontaktológa máte vždy možnosť sa poradiť o najlepšom variante, niekoľko variiantov priamo vyskúšať a predovšetkým mikroskopicky skontrolovať ako šošovka sedí na oku. Potom odchádzate s istotou, že ste si vybrali to najlepšie.

Prechod zo 14-dňových na mesačné šošovky

Anonym
Otázka:

Používám 14-dňové kontaktné šošovky Acuvue Advance s priemerom 14.0 a zakrivením 8.3. Chcela by som prejsť na mesačné šošovky. Myslíte, že by pre mňa boli obdobnou variantou D 55 Wilens, aj keď s mierne rozdielnymi parametrami – priemer 14.1 a zakrivenie 8.45?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Mierne odlišné parametre nemusia nutne znamenať nepoužiteľnosť kontaktných šošoviek. Avšak nepodnikajte túto zmenu bez kontroly u Vášho kontaktológa. Potom budete mať istotu, že ste si dobre vybrali.

Vaskularizácia rohovky a zmena šošoviek

Anonym
Otázka:

Nosila som kontaktné šošovky Surevue, so zakrivením 8.8. Chcela som prejsť na Air Optix Aqua, kvôli priepustnosti kyslíka (bola som upozornená na miernu vaskularizáciu rohovky, tak som si myslela, že by mi tieto šošovky pomohli zabrániť jej šíreniu). Bola som u očnej špecialistky a tá mi namiesto nich aplikovala Proclear Compatibles s tým, že Air Optix Aqua sú málo prispôsobivé, a vraj mám plochú rohovku, takže by mi nesadli. Čísla zakrivenia sú však u oboch 8.6, takže tomu nerozumiem. Myslíte si, že má cenu zájsť ešte do inej optiky a nechať sa premerať?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Odporúčal by som Vám najskôr zistiť príčinu vaskularizácie. Môže to byť nesprávne používanie, aj zle zvolené šošovky Surevue. Určite by bolo vhodné nechať si nezávisle posúdiť rozsah vaskularizácie. Pokiaľ by bol rozsah vaskularizácie skutočne iba mierny, odporúčam Vám aplikáciu úplne nových šošoviek. Dôležité je, aby kontaktné šošovky vyhovovali po všetkých stránkach (vysoký číselný údaj o priepustonosti kyslíka nie je najpodstatnejší) a aplikácia bola vykonaná starostlivo.

Môžem prejsť z Air Optix na Air Optix Aqua?

Anonym
Otázka:

Používám kontaktné šošovky O2 Air optix. V ponuke Vášho internetového obchodu sa objavil nástupca Air optix, chcel by som sa spýtať, či môžem prejsť na tieto šošovky alebo by mohol byť nejaký problém.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Air Optix Aqua sú vylepšené Air optix s rovnakými parametrami, preto nie je nutná preaplikácia. Vďaka Aqua zvlhčujúcemu systému majú Air Optix Aqua o 30% lepšiu zmáčavosť a sú odolnejšie proti lipidovým usadeninám.

Aké sú riziká pri prechode na iné šošovky?

Anonym
Otázka:

Nechala som si urobiť preaplikáciu kontaktných šošoviek – mala som záujem o šošovky od firmy Bausch Lomb s dlhšou dobou výmeny. Predtým som používala Acuvue2 so zakrivením 8,7 (to mi bolo aj pri preaplikácii namerané prístrojom). Teraz mi ako skúšobný pár dali šošovky Purevision, no ako som zistila, tieto šošovky sa vyrábajú iba so zakrivením 8,6. Preto sa zaujímam o tento problém.

Prosím, bolo by možné bližšie špecifikovať prípadné riziká? Ďalej by ma zaujímalo, aké vlastnosti, okrem zakrivenia, dioptrií, hodnoty DIA, doby výmeny, priepustnosti kyslíka a materiálu pri aplikácii zohľadňujete a hlavne na základe čoho. Prístrojom mi boli namerané isté hodnoty, ale optometrista mi nakoniec dal ako skúšobný pár šošovky s inými hodnotami, skontroloval, ako som si šošovky nasadila a to bolo celé.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bez problémov Vám môžu vyhovovať šošovky s odlišnými hodnotami zakrivenia i priemeru. No, to, či Vám budú vyhovovať, nemáte šancu sama spoznať. Je nutné, aby Vám optometrista prehliadol nasadenú šošovku mikroskopom a skontroloval jej „vôľu“, či je v stanovených medziach. Rozdiel hodnôt zakrivenia a priemeru býva kompenzovaný napr. inou tuhosťou materiálu, inou hrúbkou šošovky… A ešte k rizikám: Pri krátkodobom používaní pre Vás nevhodných šošoviek, je to prinajlepšom nekomfort. Horšie môže byť narušenie povrchu rohovky, infekcia a v spojitosti s nevhodnou údržbou šošoviek pri dlhodobom používaní môže dôjsť aj k nezvratným zmenám – ako je vaskularizácia rohovky (prerastanie ciev do rohovky a tým jej postupné znepriehľadnenie).

Switch Premier a Biofinity

Anonym
Otázka:

Dnes mi môj očný lekár aplikoval šošovky SWITCH PREMIER. Niekde na internete som sa dočitala, že sú to šošovky vyrobené pre Fokus Optik, a že je na trhu rovnaká alternatíva iba v inom obale. Myslím, že sú to šošovky Biofinity. Parametre vyzerajú rovnaké aj podiel vody a to ostatné tiež sedí. Len cena je podstatne nižšia. Tie moje stoja 1200,– Prosím môžete mi túto správu nejako potvrdiť či vyvrátiť? Nerada by som zbytočne utrácala peniaze u Fokusu, keď je aj iná možnosť.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Kontaktné šošovky Switch Premier a kontaktné šošovky Biofinity sú naozaj jedny a tie isté. Ak si objednáte kontaktné šošovky Biofinity, určite neurobíte chybu.

Problém pri prechode zo Soflens 59 na PureVision

Anonym
Otázka:

Asi 5 rokov nosím rôzne kontaktné šošovky. Vždy som na iné šošovky prechádzal s pomocou kontaktológa, lenže pred týždňom som si prvýkrát zaobstaral šošovky na kontinuálne nosenie PureVision, ale mám pocit, že sú omnoho tvrdšie ako moje bývalé SofLens 59. Spal som v nich asi 3 noci, ale nedokážem si predstaviť, že v nich budem spať mesiac. Neviete prečo sú tieto šošovky tvrdšie? Vidím s nimi aj rozmazanejšie.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Podobný problém mávajú aj ľudia, ktorí predtým nosili veľmi rozšířené kontaktné šošovky Soflens 66. Vlastnosti šošoviek PureVision sú jednoducho odlišné, čo by však Váš kontaktológ mal vedieť. Väčšine (nie však všetkým) našich predchádzajúcich užívateľov Soflens vyhovujú XC60, alebo Frequency 55. Môžete tieto šošovky konzultovať s Vaším kontaktológom.

Značka kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň. Používala som mesačné šošovky, vyskúšala som viacej značiek ale vždy ma po pár hodinách začnú rezať/byť nepohodlné. Nenosím ich často a preto chcem prejsť na denné šošovky. Vo Fokuse som pred pár mesiacmi obdržala 2 páry skúšobných. Jeden mi veľmi vyhovuje, ale neviem prísť na to, aký je jeho ekvivalent – Fokusácka privátna značka Switch je strašne drahá a viem, že rovnaké šošovky v inom obale sa predávajú za polovičnú cenu. Problém je, že neviem ktoré to sú. Pozerala som všelikde, ale nikde nie je možnosť vyhľadať šošovky podľa zakrivenia a priemeru. Tie, čo by som chcela sú zo silikón hydrogélu a majú zakrivenie 8.6, priemer 14.1. Viete mi prosím poradiť o aké šošovky sa jedná? Ani MyDay ani Proclear 1, o ktorých sa v diskusiách hovorí, že sú náhradou za Switch, takéto parametre nemajú. Máte niečo také na sklade? Ďakujem pekne!

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. V prípade značky Switch sa jedná o privátnu značku optiky šošoviek od výrobcu CooperVision. Pre zistenie originálnej značky odporúčame obrátiť sa na svojho očného lekára alebo kontaktológa, prípadne mi skúste, prosím, na info@vasesosovky.sk zaslať fotografiu blistrov zo skúšobného páru, podľa parametrov šošoviek sa môžem pokúsiť originálnu značku dohľadať.

Pri každej zmene značky či periódy výmeny šošoviek by Vám mal konkrétne jednodenné šošovky odporučiť a naaplikovať špecialista. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a podobne. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Zakrivenie kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň. Dlhú dobu som nosila šošovky ACUVUE Oasys –3,75 so zakrivením 8.4, no po nedávnom vyšetrení potrebujem šošovky –4,5. Chcela by som sa teda spýtať, či sa zakrivenie tiež mení, alebo ostáva rovnaké. Na vyšetrení mi bolo povedané, že je to jedno s akým zakrivením si šošovky objednám.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Zakrivenie vhodné práve pre Vás musí na základe vyšetrenia určiť Váš očný lekár alebo kontaktológ. Okrem parametrov ako je zakrivenie (je dôležité, nesprávne zvolené zakrivenie môže spôsobovať rezanie šošoviek v oku a podobne) a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak ste boli doteraz spokojná s kontaktnými šošovkami Acuvue Oasys, a zmenila sa Vám iba dioptria, je pravdepodobné, že ich môžete naďalej používať, pre potvrdenie však odporúčame obrátiť sa na očného lekára alebo kontaktológa, na diaľku nie je možné vhodnú značku šošoviek práve pre Vás určiť. Ďakujem za pochopenie.

chcem sa spýtať, či by som si mohla vložiť do oka kontaktnú šošovku so zakrivením 8,60, ak nosím kontaktné šošovky so zakrivením 8,40.

Nikoleta D.
Otázka:

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či by som si mohla vložiť do oka kontaktnú šošovku so zakrivením 8,60, ak nosím kontaktné šošovky so zakrivením 8,40.

Ďakujem za Vašu odpoveď.

S pozdravom,

Dunajovcová

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Zakřivení je třeba dodržovat a o jeho případné změně se poradit s kontaktologem (očním lékařem). Zakřivení je důležité, jelikož určuje plochost oka a tedy je nutné přesné jeho dodržení, aby čočka správně k oku přilnula. Pokud zvolíte nesprávné zakřivení, čočka se může v oku posouvat a následně až nepříjemně řezat. Kontaktní čočka se správným zakřivením vám perfektně sedí. Volnější čočku můžete vymrknout, těsnější čočka z oka vypadává a jde hůře nasadit. Takto na dálku je tedy těžké určit, zda Vám jiné zakřivení bude vyhovovat. Děkuji za pochopení.

Zmena značky šošoviek

Eva G.
Otázka:

Dobrý deň.Chcem sa spýtať,ktoré šošovky sú podobné šošovkám Air Optix Night Day.Používam túto značku.Ale sú dosť drahé.Chcela by som lacnejšie.Ale neviem,ktoré majú podobné vlastnosti.Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Pri každej zmene značky kontaktných šošoviek je nutné výber konzultovať so svojím očným lekárom alebo kontaktológom, aby ste predišli prípadným komplikáciám do budúcnosti. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a kombinácii všetkých týchto vlastností. Odporúčame preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár rôznych značiek a parametrov, na základe ktorého sa budete vedieť rozhodnúť pre značku, ktorá Vám vyhovuje najviac.

Takto na diaľku žiaľ nie je možné konkrétnu značku šošoviek odporučiť. Ďakujem za pochopenie.

Andrea, tím VašeŠošovky

Frequency 55

Dagmar M.
Otázka:

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, aké šošovky by ste mi odporučili ako náhradu za šošovky Frequency 55 (methafilcon A), BC 8.6, DIA 14.2, ktoré som nosila niekoľko rokov.

Výrobca ich však prestal vyrábať a ja som už vyskúšala kopu iných šošoviek, ktoré mi moc nevyhovovali. Napr. Biomedics 55 evolution asphere (oculfilcon D) sa rýchlo trhajú, po 5–6 hodinách nosenia cítiť, že ich treba vybrať von z oka, colfilcon A od coopervision škrabú v oku. Ešte som mala avaira aquaform comfort science (anfilcon), ale tie tiež neboli dobré.

Viete mi, prosím, poradiť nejaké iné šošovky, ktoré by mi mohli vyhovovať namiesto pôvodných frequency 55? Plus musím uviesť, že veľa času dňa strávim za PC.

Ďakujem za odpoveď, pekný deň, Mihoková.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. S výberom novej vhodnej značky šošoviek by Vám najlepšie poradil Váš očný lekár či kontaktológ. Takto na diaľku bohužiaľ nie je možné odhadnúť, ktoré šošovky by Vám mohli najviac vyhovovať.

Lekár Vám nové šošovky naaplikuje a poskytne skúšobný pár. Vyhnete sa tak riziku, že si zakúpite šošovky, ktoré Vám nebudú vyhovovať. Okrem parametrov ako je zakrivenie, priemer a dioptrie záleží aj na ostatných vlastnostiach šošovky ako je napríklad materiál, obsah vody alebo priepustnosť pre kyslík. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Zmena značky šošoviek

Oliver Š.
Otázka:

Dobrý den. Chcem sa opýtať či môžem prejsť zo šošoviek Air Optix Aqua (zakrivenie: 8,6 a priemer: 14,20) na šošovky Biofinity CooperVision (zakrivenie: 8,6 a priemer: 14,00)? Vadila by veľmi tá odchýlka 0,20 na tom priemere? Ďakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Zakrivenie a priemer (tiež naaplikovanú značku špecialistom) je nutné dodržiavať a o ich prípadnej zmene sa odporúčame poradiť s kontaktológom alebo očným lekárom. Ten by mal na základe vyšetrenia najprv poskytnúť skúšobný pár konkrétnej značky šošoviek, na základe ktorého dokážete zistiť, ako Vám napríklad zmena priemeru vyhovuje. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a kombinácii týchto vlastností. Takto na diaľku žiaľ nie je možné zistiť, či by Vám zmena priemeru – a teda aj značky šošoviek – vyhovovala. Nevhodne zvolené parametre šošoviek môžu spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Zmena značky šošoviek

Veronika B.
Otázka:

Dobrý deň, chcem sa spýtat. Mám sosovky ktore maju zakrivenie 8,60 a priemer 14.00 je moc velky problem keby si objednám šošovky s priemerom 14,20? dakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Pri každej zmene značky kontaktných šošoviek je nutná návšteva Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám odporučí vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste s nimi boli spokojná. Veľmi záleží na kombinácii všetkých vlastností šošoviek. Napríklad nevhodne zvolený priemer kontaktných šošoviek môže spôsobovať nepohodlie pri nosení, ich vypadávanie z oší, rezanie v očiach a podobne. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné zhodnotiť, či by Vám uvedená zmena priemeru a teda zrejme aj značky šošoviek vyhovovala. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Zmena značky šošoviek

Barbora K.
Otázka:

Dobrý deň.

Poradili by ste mi prosím ? Používam dvojtýždňové šošovky zo zakrivením 8,30 a chcela by som si zakúpiť denné šošovky. Ibaže vo vašej ponuke som nenašla žiadne jednodenné šošovky s takýmto zakrivením ? Preto sa chcem opýtať, či sa jednodňové šošovky s takýmto zakriením nevyrábajú alebo ich len vy nepredávate.

Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Značiek jednodenných kontaktných šošoviek je skutočne veľa, pri každej zmene značky kontaktných šošoviek odporúčame návštevu Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje vhodné kontaktné šošovky tak, aby Vám vyhovovali a boli ste s nimi skutočne spokojná.

​Okrem parametrov ako je zakrivenie (je dôležité, nesprávne zvolené zakrivenie môže spôsobovať rezanie šošoviek v oku, vypaddávanie šošoviek, nepohodlie pri nosení a podobne) a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Vhodné parametre šošoviek, konkrétnu značku či periódu výmeny práve pre Vás dokáže na základe individuálneho vyšetrenia určiť iba Váš očný lekár alebo kontaktológ. Na diaľku žiaľ nie je možné odporučiť Vám, aká značka jednodenných kontaktných šošoviek by bola pre Vás skutočne vhodná, všeobecná alternatíva napr. k dvojtýždenným daná výrobcami nie je. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Tórické kontaktné šošovky

Tatiana K.
Otázka:

Dobrý deň, už niekoľko rokov používam kontaktné šošovky Acuvue Oasys for Astigmatism Dioptria +5.00; Zakrivenie 8.60; Cylinder –2.25; Os 180°; Priemer 14.50 (ľavé oko) a Dioptria +5.00; Zakrivenie 8.60; Cylinder –1.75; Os 180°; Priemer 14.50 (pravé oko). Avšak už niekoľko mesiacov cítim, že mi tieto šošovky nesedia, bolia ma z nich oči a niekedy sa mi zahmlievajú. Preto by som rada vyskúšala inú značku, no pri iných značkách sa mení aj priemer a zakrivenie (na 8.70 a 14.20). Viete mi prosím Vás odporučiť šošovky, ktoré by vyhovovali daným parametrom? Ďakujem. S pozdravom Tatiana

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Značiek tórických kontaktných šošoviek je skutočne veľa, pri každej zmene značky kontaktných šošoviek odporúčame návštevu Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje vhodné kontaktné šošovky tak, aby Vám vyhovovali a boli ste s nimi skutočne spokojná.

Okrem parametrov ako je zakrivenie (je dôležité, nesprávne zvolené zakrivenie môže spôsobovať rezanie šošoviek v oku, vypadávanie šošoviek, nepohodlie pri nosení a podobne) a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a kombinácii všetkých týchto vlastností. Vhodné parametre šošoviek, konkrétnu značku či periódu výmeny práve pre Vás dokáže na základe individuálneho vyšetrenia určiť iba Váš očný lekár alebo kontaktológ. Na diaľku žiaľ nie je možné odporučiť Vám, aká iná značka kontaktných šošoviek by bola pre Vás skutočne vhodná, je nutné inú značku najprv vyskúšať na skúšobnom páre, ktorý Vám poskytne špecialista. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Priemer kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobry den, prosím Vás, mám otázku napriemer týchto šošoviek: 14,3. Zvykla som nosiť: Acuvue Oasys, Moist, True Eye. Všetky sú od 14.00 až 14.2. Je 14.3 veľký rozdiel? Spomeniem, že mám slabý astigmatizmus, no nie taký aby som si musela kupovať šošovky pre astigmatikov. Neviem, či to má nejaký súvis s priemerom. Dakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Pri každej zmene značky kontaktných šošoviek je nutná návšteva Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám odporučí vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste s nimi boli spokojná. Veľmi záleží na kombinácii všetkých vlastností šošoviek. Napríklad nevhodne zvolený priemer kontaktných šošoviek môže spôsobovať nepohodlie pri nosení, ich vypadávanie z očí, rezanie v očiach a podobne. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné zhodnotiť, či by Vám uvedená zmena priemeru, a teda zrejme aj značky šošoviek vyhovovala. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Priemer kontaktných šošoviek

Michal Č.
Otázka:

Ahoj…nosil som roky šošovky(Frequency 55) s priemerom 14,2 bez absolutnych problemov.Žial šošovky sa prestali vyrabat a ja si musím teraz vybrat nejaku vhodnu alternatívu.Do oka mi padli Bioinfinity.Tie majú priemer 14.Je to problém zamenit 14,2 za 14 ?Dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Veľmi ma to mrzí, výroba šošoviek Frequency 55 bola skutočne ukončená, v ponuke už bohužiaľ teda nebudú. Po konzultácii s očným lekárom je možné prejsť na inú značku šošoviek od rovnakého výrobcu, napr. Frequency 55 Aspheric, Avaira Vitality alebo Biofinity. Vzhľadom na rozdielne parametre šošoviek je však nutné preaplikáciu značky konzultovať s očným lekárom alebo kontaktológom, výrobca žiaľ neponúka priamu náhradu pôvodnej značky šošoviek.

Air Optix kontaktné šošovky

Lucia M.
Otázka:

Dobry den, doteraz som použivala sosovky AirOptix NightAndDay a rada by som prešla na nové AirOptix Plus HydraGlyde. Viete mi prosim poradit aky je v nich rozdiel a či sa daju zameniť? Citala som, ze aj v HydraGlyde sosovkach sa môže spať. Ďakujem za ochotu.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Pri každej zmene značky šošoviek odporúčame absolvovať preaplikáciu u očného lekára alebo kontaktológa. Kontinuálne kontaktné šošovky Air Optix Night & Day Aqua majú iný priemer ako šošovky Air Optix Plus Hydraglyde – nevhodne zvolené parametre môžu spôsobovať nepohodlie pri nosení a podobne. Air Optix Plus Hydraglyde nie sú primárne určené na kontinuálne nosenie – ak to odporučí očný lekár či kontaktológ, je možné ich nosiť v režime predĺženého nosenia až 6 dní.

Výber značky kontaktných šošoviek

Barbora R.
Otázka:

Dobrý deň,

používala som asi pred 2,5 rokom šošovky Switch premier Comfilcon A…potom prišlo tehotensvo a materská, takže som ich používať prestala. Teraz som bola u očného lekára a mám na skúšku šošovky inej značky a s iným zakrivením…to je ok, len by som sa chcela vrátiť k povôdnej značke lebo mi lepšie sedeli v oku. Akurát ich neviem nikde nájsť, respektíve som si nie istá, či zmenili obal…

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Predpokladám, že ide o privátnu značku optiky. Pre uistenie sa o správnosti značky bude nutné kontaktovať špecialistu, ktorý kontaktné šošovky naaplikoval.

Iné zakrivenie šošoviek

Jakub Š.
Otázka:

Lekár mi pred rokom predpísal šošovky so zakrivením 8.6 Doteraz so mal vždy zakrivenie 8.6. Chcem sa spýtať aký je rozdiel, a na čo vplýva to zakryvenie, pretože si chcem objednať šošovky so zakryvením 8.4 tak či môžem a čo to môže spôsobiť

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Pri každej zmene značky a parametrov šošoviek je nutné vhodný výber konzultovať s očným lekárom či kontaktológom. Zakrivenie, priemer a naaplikovanú značku je nutné dodržiavať, ak vyberiete nevhodnú značku šošoviek napr. s iným zakrivením, je možné, že Vám bude spôsobovať nekomfort pri nosení, v oku budú šošovky s iným zakrivením rezať, vypadávať a podobne.

Zmena zakrivenia

Robert S.
Otázka:

Mozem použit kontakne šošovky zakrivenie 8.4 namiesto 8.6 dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Naaplikovanú značku a parametre šošoviek je nutné dodržiavať, o prípadnej zmene odporúčame poradiť sa s očným lekárom či kontaktológom. Zakrivenie a priemer máte odporučené tak, aby vyhovovali šošovky Vašim očiam, nevhodne zvolené parametre (teda zakrivenie, priemer či iná značka ako vyskúšaná) môžu spôsobovať rezanie šošoviek v očiach, ich vypadávanie a podobne.

Výber šošoviek

Angela M.
Otázka:

Dobrý deň!

Nosím okuliare a aj kontaktné šošovky.

Doteraz som nosila TopVue Premium BC 8.60 a DIA 14.2. Bola som s nimi spokojná, oči neštípali, šošovky nevypadali. Predtým som ale mala silnejšie dioptrie pravé oko –1.25 a ľavé oko –1.00 a na základe odporúčania kontaktológa som mala šošovky rovnakej veľkosti –1.25 pre obe oči.

Podľa nedávneho merania mám oči: pravé oko –1.00, ľavé oko –0.75. Aké silné dioptrie by som mala objednať? Také, aké mi namerala p. doktroka, teda iné pre pravé a ľavé oko? ALebo rovnaké pre obe?

Ďakujem za odpoveď! Angela

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Kontaktné šošovky TopVue nemáme v ponuke. Po absolvovaní vyšetrenia pre nosenie šošoviek u očného lekára či priamo kontaktológa v optike by ste mali najprv obdržať skúšobný pár konkrétnej značky šošoviek, na základe toho zistíte, ako Vám dioptrie vyhovujú. Takto na diaľku to bohužiaľ neposúdim, záleží na Vašom subjektívnom pocite: s ktorými dioptriami a kombináciou vidíte lepšie, či Vás časom napr. nebolí hlava, oči a podobne. Ďakujem za pochopenie.

Zmena šošoviek

Helena K.
Otázka:

Dobrý chcela som sa spýtať mala som raz nekontaktné šošovky jednorazové a teraz mám mesačne nekontaktné ako postupovať keď ich chcem nosiť alebo ako sa mám o nich starať

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Štandardne by mali byť mesačné kontaktné šošovky používané práve jeden mesiac. Znamená to, že od otvorenia blistru s jednou šošovkou by ste šošovku mali používať pri správnej starostlivosti 30 dní (ráno nasadíte, večer vložíte do puzdra s roztokom). Celé balenie šošoviek je potrebné využiť pred skončením expiračnej doby balenia. Presné inštrukcie by Vám poskytnúť Váš špecialista.

Iná perióda výmeny šošoviek

Ivana T.
Otázka:

Dobrý deň, používam šošovky Optima FW štvrťročné, zakrivenie 8.40, priemer 14.00, ktoré mi aplikoval očný lekár. Keby chcem zmeniť dobu nosenia na mesačné, viete mi odporúčiť, ktoré šošovky by boli vhodné? Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Značiek mesačných kontaktných šošoviek je skutočne veľa, preto pri každej zmene značky a periódy výmeny kontaktných šošoviek odporúčame návštevu Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám naaplikuje vhodné kontaktné šošovky tak, aby pri nosení nespôsobovali nepohodlie a boli ste s nimi skutočne spokojná. Alternatíva mesačných šošoviek napríklad k štvrťročným či dvojtýždenným bohužiaľ všeobecne daná nie je.

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku