2077     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Zmena typu šošoviek

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


chcem sa spýtať, či by som si mohla vložiť do oka kontaktnú šošovku so zakrivením 8,60, ak nosím kontaktné šošovky so zakrivením 8,40.

Otázka: Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či by som si mohla vložiť do oka kontaktnú šošovku so zakrivením 8,60, ak nosím kontaktné šošovky so zakrivením 8,40.

Ďakujem za Vašu odpoveď.

S pozdravom,

Dunajovcová

Odpoveď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Zakřivení je třeba dodržovat a o jeho případné změně se poradit s kontaktologem (očním lékařem). Zakřivení je důležité, jelikož určuje plochost oka a tedy je nutné přesné jeho dodržení, aby čočka správně k oku přilnula. Pokud zvolíte nesprávné zakřivení, čočka se může v oku posouvat a následně až nepříjemně řezat. Kontaktní čočka se správným zakřivením vám perfektně sedí. Volnější čočku můžete vymrknout, těsnější čočka z oka vypadává a jde hůře nasadit. Takto na dálku je tedy těžké určit, zda Vám jiné zakřivení bude vyhovovat. Děkuji za pochopení.


Zakrivenie kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň. Dlhú dobu som nosila šošovky ACUVUE Oasys –3,75 so zakrivením 8.4, no po nedávnom vyšetrení potrebujem šošovky –4,5. Chcela by som sa teda spýtať, či sa zakrivenie tiež mení, alebo ostáva rovnaké. Na vyšetrení mi bolo povedané, že je to jedno s akým zakrivením si šošovky objednám.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Zakrivenie vhodné práve pre Vás musí na základe vyšetrenia určiť Váš očný lekár alebo kontaktológ. Okrem parametrov ako je zakrivenie (je dôležité, nesprávne zvolené zakrivenie môže spôsobovať rezanie šošoviek v oku a podobne) a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak ste boli doteraz spokojná s kontaktnými šošovkami Acuvue Oasys, a zmenila sa Vám iba dioptria, je pravdepodobné, že ich môžete naďalej používať, pre potvrdenie však odporúčame obrátiť sa na očného lekára alebo kontaktológa, na diaľku nie je možné vhodnú značku šošoviek práve pre Vás určiť. Ďakujem za pochopenie.


Značka kontaktných šošoviek

Otázka: Dobrý deň. Používala som mesačné šošovky, vyskúšala som viacej značiek ale vždy ma po pár hodinách začnú rezať/byť nepohodlné. Nenosím ich často a preto chcem prejsť na denné šošovky. Vo Fokuse som pred pár mesiacmi obdržala 2 páry skúšobných. Jeden mi veľmi vyhovuje, ale neviem prísť na to, aký je jeho ekvivalent – Fokusácka privátna značka Switch je strašne drahá a viem, že rovnaké šošovky v inom obale sa predávajú za polovičnú cenu. Problém je, že neviem ktoré to sú. Pozerala som všelikde, ale nikde nie je možnosť vyhľadať šošovky podľa zakrivenia a priemeru. Tie, čo by som chcela sú zo silikón hydrogélu a majú zakrivenie 8.6, priemer 14.1. Viete mi prosím poradiť o aké šošovky sa jedná? Ani MyDay ani Proclear 1, o ktorých sa v diskusiách hovorí, že sú náhradou za Switch, takéto parametre nemajú. Máte niečo také na sklade? Ďakujem pekne!

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. V prípade značky Switch sa jedná o privátnu značku optiky šošoviek od výrobcu CooperVision. Pre zistenie originálnej značky odporúčame obrátiť sa na svojho očného lekára alebo kontaktológa, prípadne mi skúste, prosím, na info@vasesosovky.sk zaslať fotografiu blistrov zo skúšobného páru, podľa parametrov šošoviek sa môžem pokúsiť originálnu značku dohľadať.

Pri každej zmene značky či periódy výmeny šošoviek by Vám mal konkrétne jednodenné šošovky odporučiť a naaplikovať špecialista. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a podobne. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Problém pri prechode zo Soflens 59 na PureVision

Otázka: Asi 5 rokov nosím rôzne kontaktné šošovky. Vždy som na iné šošovky prechádzal s pomocou kontaktológa, lenže pred týždňom som si prvýkrát zaobstaral šošovky na kontinuálne nosenie PureVision, ale mám pocit, že sú omnoho tvrdšie ako moje bývalé SofLens 59. Spal som v nich asi 3 noci, ale nedokážem si predstaviť, že v nich budem spať mesiac. Neviete prečo sú tieto šošovky tvrdšie? Vidím s nimi aj rozmazanejšie.

Odpoveď: Podobný problém mávajú aj ľudia, ktorí predtým nosili veľmi rozšířené kontaktné šošovky Soflens 66. Vlastnosti šošoviek PureVision sú jednoducho odlišné, čo by však Váš kontaktológ mal vedieť. Väčšine (nie však všetkým) našich predchádzajúcich užívateľov Soflens vyhovujú XC60, alebo Frequency 55. Môžete tieto šošovky konzultovať s Vaším kontaktológom.


Switch Premier a Biofinity

Otázka: Dnes mi môj očný lekár aplikoval šošovky SWITCH PREMIER. Niekde na internete som sa dočitala, že sú to šošovky vyrobené pre Fokus Optik, a že je na trhu rovnaká alternatíva iba v inom obale. Myslím, že sú to šošovky Biofinity. Parametre vyzerajú rovnaké aj podiel vody a to ostatné tiež sedí. Len cena je podstatne nižšia. Tie moje stoja 1200,– Prosím môžete mi túto správu nejako potvrdiť či vyvrátiť? Nerada by som zbytočne utrácala peniaze u Fokusu, keď je aj iná možnosť.

Odpoveď: Kontaktné šošovky Switch Premier a kontaktné šošovky Biofinity sú naozaj jedny a tie isté. Ak si objednáte kontaktné šošovky Biofinity, určite neurobíte chybu.


Aké sú riziká pri prechode na iné šošovky?

Otázka: Nechala som si urobiť preaplikáciu kontaktných šošoviek – mala som záujem o šošovky od firmy Bausch Lomb s dlhšou dobou výmeny. Predtým som používala Acuvue2 so zakrivením 8,7 (to mi bolo aj pri preaplikácii namerané prístrojom). Teraz mi ako skúšobný pár dali šošovky Purevision, no ako som zistila, tieto šošovky sa vyrábajú iba so zakrivením 8,6. Preto sa zaujímam o tento problém.

Prosím, bolo by možné bližšie špecifikovať prípadné riziká? Ďalej by ma zaujímalo, aké vlastnosti, okrem zakrivenia, dioptrií, hodnoty DIA, doby výmeny, priepustnosti kyslíka a materiálu pri aplikácii zohľadňujete a hlavne na základe čoho. Prístrojom mi boli namerané isté hodnoty, ale optometrista mi nakoniec dal ako skúšobný pár šošovky s inými hodnotami, skontroloval, ako som si šošovky nasadila a to bolo celé.

Odpoveď: Bez problémov Vám môžu vyhovovať šošovky s odlišnými hodnotami zakrivenia i priemeru. No, to, či Vám budú vyhovovať, nemáte šancu sama spoznať. Je nutné, aby Vám optometrista prehliadol nasadenú šošovku mikroskopom a skontroloval jej „vôľu“, či je v stanovených medziach. Rozdiel hodnôt zakrivenia a priemeru býva kompenzovaný napr. inou tuhosťou materiálu, inou hrúbkou šošovky… A ešte k rizikám: Pri krátkodobom používaní pre Vás nevhodných šošoviek, je to prinajlepšom nekomfort. Horšie môže byť narušenie povrchu rohovky, infekcia a v spojitosti s nevhodnou údržbou šošoviek pri dlhodobom používaní môže dôjsť aj k nezvratným zmenám – ako je vaskularizácia rohovky (prerastanie ciev do rohovky a tým jej postupné znepriehľadnenie).


Môžem prejsť z Air Optix na Air Optix Aqua?

Otázka: Používám kontaktné šošovky O2 Air optix. V ponuke Vášho internetového obchodu sa objavil nástupca Air optix, chcel by som sa spýtať, či môžem prejsť na tieto šošovky alebo by mohol byť nejaký problém.

Odpoveď: Air Optix Aqua sú vylepšené Air optix s rovnakými parametrami, preto nie je nutná preaplikácia. Vďaka Aqua zvlhčujúcemu systému majú Air Optix Aqua o 30% lepšiu zmáčavosť a sú odolnejšie proti lipidovým usadeninám.


Vaskularizácia rohovky a zmena šošoviek

Otázka: Nosila som kontaktné šošovky Surevue, so zakrivením 8.8. Chcela som prejsť na Air Optix Aqua, kvôli priepustnosti kyslíka (bola som upozornená na miernu vaskularizáciu rohovky, tak som si myslela, že by mi tieto šošovky pomohli zabrániť jej šíreniu). Bola som u očnej špecialistky a tá mi namiesto nich aplikovala Proclear Compatibles s tým, že Air Optix Aqua sú málo prispôsobivé, a vraj mám plochú rohovku, takže by mi nesadli. Čísla zakrivenia sú však u oboch 8.6, takže tomu nerozumiem. Myslíte si, že má cenu zájsť ešte do inej optiky a nechať sa premerať?

Odpoveď: Odporúčal by som Vám najskôr zistiť príčinu vaskularizácie. Môže to byť nesprávne používanie, aj zle zvolené šošovky Surevue. Určite by bolo vhodné nechať si nezávisle posúdiť rozsah vaskularizácie. Pokiaľ by bol rozsah vaskularizácie skutočne iba mierny, odporúčam Vám aplikáciu úplne nových šošoviek. Dôležité je, aby kontaktné šošovky vyhovovali po všetkých stránkach (vysoký číselný údaj o priepustonosti kyslíka nie je najpodstatnejší) a aplikácia bola vykonaná starostlivo.


Prechod zo 14-dňových na mesačné šošovky

Otázka: Používám 14-dňové kontaktné šošovky Acuvue Advance s priemerom 14.0 a zakrivením 8.3. Chcela by som prejsť na mesačné šošovky. Myslíte, že by pre mňa boli obdobnou variantou D 55 Wilens, aj keď s mierne rozdielnymi parametrami – priemer 14.1 a zakrivenie 8.45?

Odpoveď: Mierne odlišné parametre nemusia nutne znamenať nepoužiteľnosť kontaktných šošoviek. Avšak nepodnikajte túto zmenu bez kontroly u Vášho kontaktológa. Potom budete mať istotu, že ste si dobre vybrali.


Môžem vymeniť nevyhovujúce Precision UV za Air Optix?

Otázka: Asi 4 roky nosím šošovky Precision UV, ale v poslednej dobe mi úplne nevyhovujú. Chcel by som sa spýtať, či si môžem s kľudným svedomím objednať šošovky Air Optix. Alebo nemusia bať pre mňa vhodné?

Odpoveď: Či sú konkrétne kontaktné šošovky pre Vás vhodné alebo nie, nemožno posúdiť bez kontrolnej aplikácie. To platí vo všetkých prípadoch, keď sa chystáte zmeniť typ kontaktných šošoviek. Je potrebné nájsť príčinu toho, prečo Vám terajšie kontaktné šošovky nevyhovujú a podľa výsledkov postupovať ďalej.


Môžem zvoliť jednodenné kontaktné šošovky aj napriek tomu, že mi lekár predpísal mesačné kontaktné šošovky?

Otázka: Lekár mi predpísal kontaktné šošovky Frequency XC, mesačné. Pre mňa by však boli vhodnejšie jednodenné šošovky – zvolila som si vo Vašej ponuke 1 Day Acuvuve alebo 1 Day Acuvuve Moist – je to dobrá voľba?

Odpoveď: Najlepšie bude ak sa objednáte ku kontaktológovi a požiadate ho o vyskúšanie jednodenných kontaktných šošoviek. Tak budete mať istotu, že Vám nové šošovky budú dokonale vyhovovať.


Bude končiť výroba kontaktných šošoviek Surevue?

Otázka: Používam kontaktné šošovky Johnson Surevue BC 8,8 DIA14,0 ľavé oko –4D pravé oko –2,5 D, dočítala som sa, že sa prestanú vyrábať, môžete mi poradiť akými šošovkami ich mám nahradiť?

Odpoveď: Nie je mi známe, že by výroba a predaj kontaktných šošoviek Surevue mali byť v blízkej dobe ukončené. Pravda je, že tieto šošovky sú na trhu už viac ako 12 rokov a je možné, že dôjde k ich „modernizácii“. O tom však nemám od oficiálneho dovozcu správy. V prípade, že by ste aj napriek tomu chceli zmeniť Vaše kontaktné šošovky, je to potrebné konzultovať s kontaktológom, ktorý na základe zmerania Vašich parametrov a po oboznámení sa s Vašim zámerom ako chcete šošovky používať Vám odporučí vhodný typ.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka

Ray Ban Reseller

Meller

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.