Lentiamo má narodeniny! Zľavy až 40 %

4,9/5 Hodnotenie

Prihlásenie

Všetko o kontaktných šošovkách

Ako spoznať, že je šošovka obrátená naruby

Vytlačený nápis na kontaktnej šošovke vám pomôže spoznať, či je naruby. Môžu to byť písmená alebo číslice, ktoré uľahčia manipuláciu so šošovkou a zabránia tomu, aby ste si šošovky nasadili obrátene. Pokiaľ si šošovku uložíte na prst a pozriete sa na ňu, napr. písmená 1–2–3 by ste mali vidieť v správnej polohe. Ak je šošovka naruby, nápis či číslice budú orientované naopak.

Materiál kontaktných šošoviek

V súčasnosti je väčšina kontaktných šošoviek vyrábaná z týchto materiálov:
  • Hydrogél – materiál s veľmi vysokým obsahom vody, vynikajúcou zmáčavosťou, pružný a komfortný. Čím viac vody hydrogélová šošovka obsahuje, tým lepšie, pretože voda tu slúži zároveň ako prenášač kyslíka. Nevýhodou je menšia pevnosť materiálu a nižšia priepustnosť pre kyslík ako u nových silikón-hydrogélových šošoviek.
  • Silikón-hydrogél – modernejší materiál, ktorý má vyššiu priepustnosť pre kyslík. Je kombináciou bobtnavých silikón-hydrogélov a kombinuje vlastnosti mäkkých i tvrdých kontaktných šošoviek. Výsledkom sú tvarovo stále kontaktné šošovky. Priepustnosť kyslíka nie je závislá od obsahu vody.
Vývoj materiálov kontaktných šošoviek je neustály proces a okrem výrobnej praktickosti je tiež dôležité zachovať ich mechanické a chemické vlastnosti, biologickú inertnosť, znášanlivosť, odolnosť voči ukladaniu usadenín, jednoduchú údržbu a transparentnosť (materiál by nemal byť ovplyvnený pH sĺz, svetlom, hydratáciou a dehydratáciou pri žmurkaní, atď).

Mäkké kontaktné šošovky

Základným materiálom pri výrobe šošoviek je tzv. HEMA. Tento metakrylát umožňuje zvýšenie obsahu vody, a teda aj priepustnosti pre kyslík z pôvodných 40 % na približne 80 %. V dnešnej dobe existuje nová generácia mäkkých kontaktných šošoviek, ktorá používasilikón-hydrogél. Tento materiál sa používa kvôli svojej vysokej priepustnosti pre kyslík na výrobu kontinuálnych šošoviek. Nevýhodou mäkkých kontaktných šošoviek je to, že sú náchylné na ukladanie usadenín. Moderné mäkké kontaktné šošovky vynašla skupina českých chemikov na čele s Ottom Wichterlem.

Silikón-hydrogél

Silikón-hydrogél je najnovší materiál na výrobu kontaktných šošoviek, ktorý má oveľa vyššiu priepustnosť pre kyslík oproti klasickému hydrogélu. Je to kombinácia hydrogélu a silikónu – fluorosilikónov, ktoré dokážu zvýšiť priepustnosť pre kyslík aj pri nízkom obsahu vody. Táto zlúčenina kombinuje vlastnosti mäkkých a tvrdých kontaktných šošoviek. Nevýhodou týchto šošoviek je nižšia zmáčavosť a náchylnosť na ukladanie usadenín.
Zmáčavosť je schopnosť materiálu kontaktných šošoviek splynúť so slzným filmom. Kontaktné šošovky zo silikónového kaučuku (hydrofóbny materiál) zriedka dosahujú dostatočnú zmáčavosť materiálu, čo je dôležité pre nasadenie kontaktných šošoviek na rohovku.

Obsah vody v kontaktných šošovkách

Obsah vody v kontaktnej šošovke je vyjadrený percentom pre konkrétny materiál. Optimálne množstvo je približne 60 %. Pre hydrogélové mäkké kontaktné šošovky je priehľadnosť média závislá na obsahu vody. Starnutie materiálu znižuje obsah vody a ovplyvňuje tak priepustnosť svetla v kontaktnej šošovke (v danom prípade má žltý alebo sivý odtieň). Takáto šošovka je nepoužiteľná. Ak mäkká kontaktná šošovka vyschne, je tým poškodená a je potrebné ju vymeniť za novú. Tabuľka s prehľadom obsahu vody a priepustnosti pre kyslík (Dk/t)

Priepustnosť pre kyslík

Priepustnosť kyslíka k rohovke sa označuje skratkou Dk (difúzny koeficient), kde „D“ označuje schopnosť molekuly plynu pohybovať sa v materiáli a „k“ je množstvo plynu, ktoré sa vojde do určitého objemu. Priepustnosť konkrétnych šošoviek je potom definovaná nasledovne: Hodnoty priepustnosti šošoviek sú nasledovné:
  • Nízka: menej ako 12 Barrer / cm
  • Stredná: 12 až 34 Barrer / cm
  • Vysoká: 35 až 100 Barrer / cm
Nízku Dk/t hodnotu šošoviek majú predovšetkým staršie modely alebo šošovky s vysokými dioptriami. Vysoká priepustnosť kyslíka je dosiahnutá v silikón – hydrogélových šošovkách.
Hodnota Dk určuje vlastnosti materiálu šošoviek. Kontaktológ by mal vziať do úvahy hrúbku šošovky a zároveň jej priepustnosť. Spoločne tieto parametre tvoria hodnotu Dk/t, nazývanú transmisibilita, ktorá charakterizuje šošovky.
Prečítajte si: Sú kontaktné šošovky s vyšším obsahom vody lepšie?

UV filter kontaktných šošoviek

UV filter v kontaktných šošovkách chráni rohovku pred poškodením ultrafialovými lúčmi. Ochrana však nie je rovnako kvalitná ako so slnečnými okuliarmi, pretože viečka a spojivky nie sú kontaktnými šošovkami chránené. Nemali by ste považovať kontaktné šošovky s UV filtrom za rovnakú ochranu, ako sú slnečné okuliare, pretože oko a očné okolie, šošovky dostatočne nezakrývajú. Prečítajte si tiež: Všetko, čo potrebujete vedieť o slnečných okuliaroch s ochranným UV filtrom (UV400 filter)

Zafarbenie šošoviek

Väčšina kontaktných šošoviek má obvykle jemné modré alebo zelené zafarbenie, aby boli lepšie viditeľné v puzdre a aby bola následná manipulácia s nimi jednoduchšia. Zafarbenie pre lepšiu viditeľnosť je sotva rozpoznateľné a nijako neovplyvní farbu očí. Ak vám kontaktná šošovka omylom spadne na zem, vyhoďte ju.

Zakrivenie

Zakrivenie (BC) je jeden z dôležitých parametrov pri voľbe vhodného typu kontaktných šošoviek a mal by čo najviac kopírovať zakrivenie rohovky oka.

Priemer

Priemer (DIA) je ďalší z dôležitých parametrov pri voľbe vhodného typu šošoviek. Prečítajte si tiež: Ako rozumieť predpisu na šošovky.

Stredová hrúbka

Súvisí s pojmom transmisibilita kontaktnej šošovky (Dk/t). Jej jednotka je Barrer/cm. Táto hodnota je výrobcami zvyčajne uvádzaná iba pre kontaktnú šošovku s dioptriou –3,00 D, za hodnotu t je uvádzaná stredová hrúbka, teda najtenšie miesto kontaktnej šošovky, čo môže byť pre kontaktológov niekedy zavádzajúce.

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.