Prihlásenie

Pýtate sa nás: Ako dlho môžem nosiť jedny šošovky?

Ak by sme niekedy zostavovali hitparádu z vašich otázok, do prvej desiatky by sa celkom určite dostal ten, ktorý sme položili v názve dnešného článku:

Ako dlho môžem nosiť jedny šošovky?

Každý hovorí niečo iné…

… a ja už sa v tom vážne nevyznám. Šošovky nosím iba pri šoférovaní a šoférujem len cez víkend. Chápem dobre, že keď si zakúpiť štrnásťdňové šošovky a budem ich nosiť raz do týždňa, vydržia mi celý rok?

Čo je viac? Doba trvanlivosti alebo doba, počas ktorej šošovky skutočne používate? A je správne. Akonáhle raz šošovky vyberiete z blistra, starnú, a to aj vtedy, keď ich práve nemáte na očiach a sú uložené v roztoku.

Trochu prenášať samozrejme môžete

Všeobecne je prijímaný fakt, že pri občasnom nosení šošoviek je možné jednonásobne „pretiahnut“ dobu ich plánovanej výmeny (napríklad, keď nosíte dvojtýždňové šošovky obdeň, môžete ich používať až jeden mesiac).

Pozrime sa na to z druhej strany – s každým dňom navyše hrozí riziko, že si so šošovkou, na ktorej sa tvorí stále viac usadenín, zanesiete do očí infekciu alebo nejaké iné nepríjemné ochorenie. Napríklad taká gigantopapilárna konjuktivitída nie je v skutočnosti vôbec príjemná.

Šetríte na šošovkách? Šetríte na lieky…

… ktoré jedného dňa budete celkom určite potrebovať. Pol roka, rok, možno aj dlhšie žiadne problémy, no a potom odrazu oči vypovedia službu. Zápaly spojoviek, deformity rohovky, trvalé poškodenie zraku. Stojí to za to? Odpovieme spoločne s vami – nestojí. Oči máme skutočne len jedny a každý problém, ktorý ich stretne, zasiahne do nášho života ako neriadená strela.

Ako dlho nosíte jedny šošovky vy?

Dodržiavate plán výmeny? Nosíte dvojtýždenné šošovky skutočne 14 dní a mesačné mesiac? Alebo vždy trošku prenášate, už len preto, že niekedy zabudnete objednať ďalšie balenie „a tých pár dní to so starými šošovkami proste vydržíte?“ Popíšte nám svoju skúsenosť do komentárov.

Ďakujeme!

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa so svojími priateľmi.

Komentáre

 • Martina D.

  Dobrý deň. Mesačné šošovky nosím len krátko. V Máji mám svadbu čiže šošovky budem mať od rána. Chcem sa spýtať či ich môžem mať na očiach aj dlhšie ako je to odporúčané, pokiaľ mi nebudú vadiť, alebo prípadne či sa dajú potom v priebehu dňa vymeniť za iné napr. jednodňové. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   šošovky s mesačnou periódou výmeny ráno nasadíte a večer vložíte do puzdra s roztokom. Je veľmi individuálne, kedy je nutné šošovky z oka vybrať, záleží na individuálnom pocite (keď napr. prestanú byť v oku pohodlné a pod.; existujú tiež napr. kontinuálne šošovky, ktoré sa na noc vyberať nemusia – tento režim nosenia a konkrétnu vhodnú značku však musí odporučiť lekár na základe vyšetrenia). Ak Vám lekár odporučí jednodenné šošovky, výmena počas dňa by nemala robiť problém, je však ťažké posúdiť to všeobecne takto na diaľku. O konkrétnych možnostiach nosenia a výmeny šošoviek vo Vašom prípade je nutné sa poradiť s očným lekárom alebo kontaktológom, ktorý šošovky naaplikoval. Andrea

   Odpovedať
 • Vanessa Š.

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na jednodňové kontaktné šošovky (nedioptrické). Je fakt nutné ich po jednom dni vyhodiť?

  Odpovedať
 • Andrea

  Prajem krásny deň. Nosím mesačné šošovky po prvý-krát v živote a prvý týždeň som ich nenosila, lebo som bola trochu vydesená či ich budem schopná aj vybrať z oka, ale našťastie som nabrala odvahu. Môžem teda tieto mesačné šošovky, ktoré som prvý týždeň nepoužila použiť o týždeň naviac než jeden mesiac od ich otvorenia? A prosím ako spoznám, že už teda je čas sa s nimi rozlúčiť a vyhodiť ich do koša a dať nové? - len skrátka ich mám nosiť mesiac a po uplynutí časového rozpätia vyhodiť? Ďakujem vopred za odpoveď Andrea

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   mesačné kontaktné šošovky by mali byť používané práve jeden mesiac. Znamená to, že od otvorenia blistru s jednou šošovkou by ste šošovku mali používať pri správnej starostlivosti mesiac. Celé balenie šošoviek je potrebné využiť pred skončením expiračnej doby balenia. Prenášať šošovky neodporúčame, možnosti nosenia kontaktných šošoviek dlhšie, ako je určené od výrobcu Vám môže na základe individuálneho vyšetrenia odporučiť iba špecialista, ktorý kontaktné šošovky naaplikoval. Andrea

   Odpovedať
 • Gabriela T.

  Dobrý deň, nosím mesačné šošovky a poctivo si do kalendára píšem, kedy som si ich dala, pretože sa bojím zápalu spojiviek alebo niečoho horšieho. Mením ich teda "do mesiaca a do dňa" :)

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   ďakujeme za Váš príspevok. Prenášať šošovky skutočne neodporúčame z dôvodu rizika infekcie a s tým súvisiacimi ťažkosťami, ktoré môžu viesť ku komplikáciám so zrakom v budúcnosti.Tiež je vhodné pravidelne absolvovať pravidelné kontroly u svojho očného lekára či kontaktológa. Prajem Vám pekný deň. Andrea

   Odpovedať
 • Marie L.

  Dobry den, sam ocny lekar mi povedal, ze pokial ma sosovky v oku nedrazdia a su ciste, ked som sa nepohybovala v prasnom alebo zafajcenom priestore, ich mozem prenasat raz tolko na kolko su urcene. Robim tak uz viac ako desat rokov (bez zmeny zraku) a teraz sa chystam na operaciu.

  Odpovedať
  • Ivana Barsová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   ďakujeme za Váš komentár. Prenášať šošovky neodporúčame z dôvodu rizika infekcie a s tým súvisiacimi ťažkosťami, ktoré môžu viesť až k poškodeniu zraku.

   Prajeme Vám pekný deň.

   Odpovedať
 • Zuzana C.

  Ja nosím mesačné šošovky tak 1x za týždeň, ako dlho ich môžem nosiť?

  Odpovedať
  • Zuzana Morvayová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   mesačné šošovky sú určené na 30 použití, avšak v prípade, že nosíte šošovky iba 1× do týždňa, jeden pár šošoviek nie je vhodné nosiť 30 týždňov. Presnú dĺžku nosenia odhadnúť v takom prípade neviem. Šošovka po vybratí z blistra prirodzene starne. Keď je stará, stvrdne, nedrží tvar a prejavuje aj iné známky staroby, vtedy je potrebné ju vyhodiť. Ak nosíte šošovky iba 1× do týždňa, bolo by pre Vás vhodnejšie používať jednodenné šošovky. Takúto šošovku ráno do oka nasadíte a večer ju vyhodíte a o týždeň nasadíte opäť novú šošovku.

   Odpovedať
 • Mirka

  Ja nosím mesačné kontaktne šošovky každý druhy deň niekedy iba jeden krát za tri dni a nemám ich cely deň v oku takže ich môžem vymeniť pod dvoch mesiacoch?

  Odpovedať
  • Zuzana Morvayová VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   v prípade, že mesačné šošovky nosíte každý druhý deň, jeden pár šošoviek by Vám mal vydržať 2 mesiace.

   Odpovedať

Ďalšie 4 komentáre

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty