Prihlásenie

Čo je presbyopia?

Existuje mnoho zrakových vád, ktoré môžu ovplyvniť náš každodenný život, keďže sme nútení používať korekčné pomôcky ako napríklad okuliare alebo kontaktné šošovky. Medzi najznámejšie očné vady patrí krátkozrakosť (myopia), ďalekozrakosť (hypermetropia), astigmatizmus a vetchozrakosť (presbyopia). Práve presbyopiu môžeme nazvať prirodzenou zmenou videnia, ktorá sa objavuje s pribúdajúcim ve­kom.

Čo je presbyopia?

Presbyopia, alebo starším názvom tiež „vetchozrakosť“ je vada zraku, ktorá sa objavuje u každého človeka vo vyššom veku. Je vlastne prirodzeným dôsledkom starnutia organizmu. Vzniká približne okolo 40 roku života v dôsledku straty pružnosti oka, a tým vznikajú problémy zaostriť na blízke objekty napríklad pri čítaní.

Príznaky

Medzi prvé príznaky presbyopie patrí naťahovanie rúk pri čítaní textu a snaha o oddialenie predmetov. Ďalšími ukazateľmi môžu byť závraty, bolesti hlavy, zvýšená únava pri čítaní alebo iných aktivitách, pri ktorých je nunté sústrediť sa na predmety z krátkej vzdialenosti.

Možnosti liečby

Po návšteve očného lekára môže byť liečba zahájená používaním kontaktných šošoviek alebo okuliarov. Pokiaľ zvolíte kontaktné šošovky, najviac vám budú vyhovovať bifokálne či multifokálne šošovky alebo špeciálny spôsob zrakovej korekcie – monovision

Presbyopia sa môže objaviť spoločne s ostatnými zrakovými vadami, ako je myopia, hypermetropia alebo astigmatizmus, v kombinácii s myopiou sa však objavuje zriedkavo (ak trpíte krátkozrakosťou, je menšia šanca, že vás postihne i presbyopia). Ako sme už spomenuli, presbyopii sa nie je možné vyhnúť, avšak môžeme prispieť k zmierneniu jej príznakov. Ale o tom až v budúcom článku na blogu.

Viac informácií nájdete na našich sociálnych sieťach – Facebook, Twitter a ďalšie.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa so svojími priateľmi.

Komentáre

Žiadna otázka...

Údaje označené * sú povinné.

Prečítajte si tiež…

Cenovo výhodné balíčky! 5 najobľúbenejších balíčkov šošoviek a roztokov so zľavou

Šošovky a roztok v komplete za lepšiu cenu? Máme. Päť s najlepším zákazníckym hodnotením predstavíme v tomto článku.

Celý článok

Sprievodca najpredávanejšími slnečnými okuliarmi

Ray-Ban, Emporio, Armani, Oakley, Gucci. Ktoré značkové slnečné okuliare ste si najviac obľúbili v roku 2017?

Celý článok

Ray-Ban - ako spoznať originálne okuliare?

Ako spoznám, že kupujem originálne slnečné okuliare značky Ray-Ban?

Celý článok

TOP10 najpredávanejších kontaktných šošoviek

Aké kontaktné šošovky ste si najviac obľúbili v roku 2017? Pripravili sme pre vás rebríček desiatich najpredávanejších šošoviek minulého roka.

Celý článok