Víkend skvelých zliav - zľava až 25 % na vybrané produkty!

Prihlásenie

Obsah vody v šošovkách: čím viac, tým lepšie? Áno i nie

Obsah vody. Jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere kontaktných šošoviek. Voda šošovku zvlhčuje, robí ju jemnejšou a pohodlnejšou na nosenie. Takmer by sme povedali, že čím viac vody v šošovke, tým lepšie. Ale… má to háčik.

Kde je problém?

V pomere voda/priepustnosť pre vzdušný kyslík. Čím viac vody šošovky obsahujú, tým horšie nimi kyslík prechádza k rohovke, ktorej povrch je na vzdušnom kyslíku závislý. Pokiaľ sa k rohovke nedostane, dôjde k vaskularizácii (nenávratnému poškodeniu).

A ak je to naopak?

Čím je vody v šošovkách menej, tým nepohodlnejšie sa v nich cítite. Predovšetkým na konci dňa sa môže stať, že šošovky v očiach začnú páliť či rezať. Chýba im voda, ktorá sa v priebehu dňa zo šošovky stráca.

Ako sa šošovky podľa obsahu vody rozdeľujú?

Podľa toho, koľko vody obsahujú, šošovky delíme do troch skupín. Čo skupina, to trochu odlišné vlastnosti šošoviek. Viete, do akej patria šošovky, ktoré používate vy?
 • Nízky obsah vody (do 45 %) – moderné silikón-hydrogélové šošovky, pre použitie v šošovkách na kontinuálne nosenie. Majú takmer 100 % priepustnosť pre kyslík.
 • Stredný obsah vody (do 60 %) – hydrogélové šošovky s obsahom vody, ktorý vyhovuje najväčšiemu počtu nositeľov.
 • Vysoký obsah vody (do 90 %) – hydrogélové šošovky pre citlivejšie oči. Vhodné na prevenciu syndrómu suchých očí.

Zaujíma Vás táto téma? Napíšte nám svoju otázku do komentára. Radi Vám odpovieme!

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa so svojími priateľmi.

Komentáre

 • Peter

  Dobry den Ktora spolocnost vyraba sosovky pre -11 + cylinder Nasiel som iba jenu spolocnost ale au atraane drahe okolo 70€ Vela spolocnosi vyraba do max -10 + cylinder Dakujem

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   očný lekár alebo kontaktológ Vám musí na základe vyšetrenia odporučiť konkrétnu značku šošoviek a tiež vhodnú kombináciu parametrov, bohužiaľ takto na diaľku to nie je možné. Záleží na všetkých vlastnostiach šošoviek, ako je zakrivenie, priemer, materiál a podobne. Ďakujem za pochopenie. Andrea

   Odpovedať
 • Martin

  Neodporuje si to ? do 45% sú akože vhodné na kontinuálne nosenie a pritom sa hore píše , že obsah vody ju robí pohodlnejšiu na nosenie , tak potom "bežné" šošovky s obsahom napr. 55% by mali byť pohodlnejšie na nosenie ale čo som videl väčšinou 55 sú také ktoré sa musia vyberať na noc atď. Tie ktoré sa nemusia majú menej ako 50 čo by ich teda malo robiť menej pohodlnými.

  Odpovedať
  • Andrea Glitta VašeŠošovky.sk

   Dobrý deň,

   ďakujem za Vašu otázku. Aké pohodlné bude nosenie konkrétnej značky šošoviek záleží na kombinácii všetkých parametrov – obsahu vody spolu s priepustnosťou pre kyslík, materiále šošoviek a podobne. Kontaktné šošovky na kontinuálne nosenie majú zväčša nižší obsah vody, avšak vyššiu priepustnosť pre kyslík – čo je dôležité, ak sa šošovky na noc nevyberajú. Je to však individuálne, a to, ako Vám konkrétna značka šošoviek bude vyhovovať, dokážete zistiť iba na základe vyšetrenia u špecialistu a prípadne vyskúšaní skúšobného páru šošoviek. Ďakujem za pochopenie. Andrea

   Odpovedať

Údaje označené * sú povinné.

Najviac predávané produkty