1665     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Tórické šošovky

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku


Otázka: Dobrý deň keď mam hodnoty aké šošovky si mám zvoliť ? Ľavé oko : VOD+2D+1cylx60=1,0? Pravé oko : VOS+3D=+1cylx120=1,0? Jaeger 1,0s kor

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Vo Vašom prípade odporúčam nechať si očným lekárom alebo kontaktológom zmerať zrak pre nosenie kontaktných šošoviek. Špecialista zistí presné parametre šošoviek a odporučí Vám tiež konkrétnu značku tak, aby Vám vyhovovala. Poskytne Vám prípadne skúšobný pár aby ste zistili, či je pre Vás daná značka skutočne vhodná – vyhnete sa tak prípadným problémom spojeným s nosením nevhodne zvolených šošoviek. Na základe uvedených informácií žiaľ nedokážem na diaľku určiť, ktoré kontaktné šošovky a aké parametre by ste mali zvoliť, predpokladám, že sa Vami uvedené parametre vzťahujú na okuliare. Ďakujem za pochopenie.


Otázka: Dobrý deň chcela by som sa opýtať aké mám zvoliť šošovky kedže mam do diaľky na pravé oko +2, cylinder +1 a os 60 a na ľavé oko +3, cylinder +1 a os 120? Je potreba tórické alebo stačia sférické? Ďakujem vopred za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Veľmi ma to mrzí, predpokladám však, že zaslané parametre sú určené pre okuliare – v prípade tórických kontaktných šošoviek nie je možné zadať plusové hodnoty cylindra. Vo Vašom prípade odporúčam nechať si očným lekárom alebo kontaktológom zmerať zrak pre nosenie kontaktných šošoviek. Špecialista zistí presné parametre šošoviek a odporučí Vám tiež konkrétnu značku tak, aby Vám vyhovovala. Poskytne Vám prípadne skúšobný pár aby ste zistili, či je pre Vás daná značka skutočne vhodná – vyhnete sa tak prípadným problémom spojeným s nosením nevhodne zvolených šošoviek. Na základe uvedených informácií žiaľ nedokážem na diaľku určiť, ktoré kontaktné šošovky a aké parametre by ste mali zvoliť. Ďakujem za pochopenie.


Otázka: Dobrý deň, chcem sa opýtať aké šošovky (mám na mysli číslo dioptrie a tak) si môžem objednať? Očná lekárka mi namerala sferické diptrie pre pravé oko do diaľky –2,25, cylinder –0,75 a os 170. Pre ľavé do diaľky oko sférické dioptrie –2,25, cylinder –0,5 a os 10. Vopred veľmi pekne ďakujem, očná lekárka mi k tomu vôbec nič nepovedala. Doteraz som s cylindrom šošovky nemala. Neviem teda, aké si objednať. ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Podľa uvedenej informácie sa bude jednať o tórické kontaktné šošovky pre pravé oko,nedokážem Vám však povedať presnú značku, tú Vám mal na základe zmerania parametrov odporučiť práve očný lekár. V prípade ľavého oka sa bude zrejme jednať o nízky astigmatizmus, ktorý kontaktné šošovky neupravujú. Je nutná skutočne konzultácia so špecialistom kvôli parametrom pre kontaktné šošovky tórické, prípade zistenie dioptrie v prípade sférických šošoviek. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Otázka: Dobry den, chcela by som sa spytat, ake by som si mala kupit kontaktne sosovky ked mam takteto hodnoty. L: –3,25 , cyl: –0,75, os: 0 a P: –3,00, cyl: –0,5, os: 0 – mam si radsej kupit sfericke sosovky alebo toricke s osou 10° ? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. V prípade pravého oka sa jedná o nízky astigmatizmus, ktorý tórické kontaktné šošovky nekorigujú, nedokážem však povedať presné parametre, ktoré by Vám mohli vyhovovať. Vo Vašom prípade odporúčam nechať si očným lekárom alebo kontaktológom zmerať zrak pre nosenie sférických šošoviek v prípade pravého oka (ak sa jedná o parametre pre okuliare, je nutné nechať si zmerať zrak i pre hodnoty parametrov pre ľavé oko). Špecialista zistí presné parametre šošoviek a odporučí Vám tiež konkrétnu značku tak, aby Vám vyhovovala. Je nutné zistiť tiež hodnoty zakrivenia a priemeru tak, aby Vám šošovky z oka nevypadávali či Vás nerezali. Očný lekár či kontaktológ by Vám mal tiež poskytnúť skúšobný pár šošoviek, aby ste zistili, či je pre Vás daná značka skutočne vhodná. Ďakujem za pochopenie. Andrea


Hodnota cylindra pri kontaktných šošovkách

Otázka: Zaujímalo by ma, či nehrá (resp. akú hrá) rolu os pri cylindri. Lekárka mi povedala, že v mojom prípade by neboli potrebné tórické šošovky. Mám LO –5,00, cyliner 0,5 a os 0 a PO –4,00, cyliner 0,5 a os 180. To som aj niekde čítala (že do 0,75 cyl nie je nutná korekcia tórickými šošovkami). Aká veľká môže byť os cylindra? Je naozaj pravda, že po prvom nosení kontaktných šošoviek sa po mesiaci opakuje návšteva u kontaktológa? To platí len pre tórické alebo aj pre bežné šošovky? Lekárka mi o tom nehovorila (podotýkam, že som na aplikácii ešte nebola a zbieram iba informácie).

Odpoveď: Os iba určuje orientáciu cylindra, nemá žiadnu veľkosť v zmysle dpt hodnôt. Astigmatizmus menší ako 0,75 cyl nemožno korigovať kontaktnými šošovkami, pretože sa v týchto hodnotách kontaktné šošovky nevyrábajú. Kontrola po aplikácii by mala byť v rozmedzí niekoľkých dní až mesiaca. Potom každých 6 mesiacov. Termín pravidelných kontrol neovplyvňuje to, či máte šošovky tórické alebo sférické. Môže ho však ovplyvniť režim noseia kontaktných šošoviek – pri používaní šošoviek 1–2× do týždňa je možné po dohode s kontaktológom termín kontrol predĺžiť. Naopak pri nosení kontinuálnych šošoviek (nosenie bez vyberania na noc) je dobré skrátiť termíny pravidelných kontrol.


Tórická šošovka je vďaka veľkému priemeru veľmi viditeľná

Otázka: Nosím jednu šošovku tórickú, na druhom oku tórickú šošovku nepotrebujem. Optometrička mi odporučila Acuvue Advance for astigmatism a druhú šošovku Acuvue Advance. Obe však majú iný priemer. Môj problém spočíva v tom, že kvôli rozdielnemu priemeru mi je na jednom oku šošovka veľmi vidieť, na druhom oku vidieť nie je. Nenapadá Vás iná kombinácia, kedy v priemere šošoviek nie je taký rozdiel? Ľavé oko –1,25, cyl. –0,75 os 120, pravé oko 120.

Odpoveď: Tórické kontaktné šošovky majú väčší priemer ako sférické. Váš problém bude pravdepodobne rovnaký aj u iných možných kombinácií. No myslím si, že tento problém vnímate oveľa viac, než aký naozaj je, pretože prítomnosť kontaktnej šošovky na oku bez detailného pohľadu zistí málokto.


Kontaktné šošovky na šikmé osi pri astigmatizme

Otázka: Dnes som bola u očnej lekárky a tá mi povedala, že môžem mať šošovky, ale vraj mám astigmatizmus (iba na pravom oku), a tiež mi povedlala, že pre môj typ astigmatizmu nie sú šošovky, že mi dá normálne a uvidím ako s nimi budem vidieť. Mám dioptrie LO +3,OO a PO +4,75, cylinder 0,75 a os 70. Skutočne sa také šošovky nevyrábajú? Pripadá mi to zvláštne.

Odpoveď: Na „šikmé osi“ (Vašich 70°) zatiaľ jednodenné šošovky neexistujú. V prípade mesačných by sa však dalo vyberať. Napr. Frequency X-Cell Toric, Pure Vision Toric.


Čo pri kontakných šošovkách znamená parameter cylinder?

Otázka: Môžem sa spýtať, čo pri kontaktných šošovkách znamená parameter cylinder?

Odpoveď: Cylinder je zvláštna úprava šošovky (či kontaktnej, alebo na okuliaroch), ktorá slúži na korekciu astigmatizmu. Pojem astigmatizmus je objasnený na Torické šošovky.


Kontaktné šošovky na astigmatizmus a krátkozrakosť

Otázka: Dobrý deň, mám astigmatizmus a som krátkozraký. Ľavé oko 1 dioptria a to je cylinder a na pravom oku mám 7,75 dioptrií a z toho je cca 2,5 cylinder. Je možné kontaktné šošovky použiť aj na taký veľký rozdiel? Ako dlho vydržia kontaktné šošovky?

Odpoveď: Máte pomerne veľký rozdiel medzi hodnotami pravého a ľavého oka. Rozdiely nad 3 dpt sa väčšinou lepšie korigujú kontaktnými šošovkami ako okuliarmi. Navšívte prosím kontaktológa, ten Vám po vyšetrení očí odporučí najvhodnejšie riešenie.


Kontaktné šošovky na astigmatizmus

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď mám normálne hnedé oči a kúpim si napr. zelené šošovky, bude vidieť len zelená, alebo bude presvitať aj hnedá farba?

Odpoveď: Odpoveď nie je jednoznačná, pretože záleží na tom, aké farebné kontaktné šošovky zvolíte. Správne sa farba kontaktných šošoviek vyberá zároveň pri ich aplikácii u kontaktológa, kde si môžete vyskúšať viac variánt, kým si nejaké farebné šošovky definitívne kúpite.


Aký je výber kontaktných šošoviek pre astigmatikov? Šošovky pre astigmatikov cena?

Otázka: Potrebujem tórické kontaktné šošovky. Veľkosť dioptrie na pravom oku mám 0,25, cylinder –0,75, os 180. Dioptria na ľavom oku je 0,0, cylinder –0,75, os 180. Poraďte mi z čoho si môžem vybrať.

Odpoveď: Bohužiaľ na Vašu otázku odpoviem nepriamo. Vyberať kontaktné šošovky na internete, v pravom slova zmysle, sa nedá. Konkrétny typ kontaktných šošoviek musíte mať vopred odporučený od kontaktológa. Odporúčam Vám prečítať si správný postup pri zaobstarávaní kontaktných šošoviek. Samotné dioptrické hodnoty k výberu Vašich kontaktných šošoviek v žiadnom prípade nestačia.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

VISA MasterCard

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka

Podľa zákona o evidencii tržieb ČR je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu pokladničný doklad. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku najneskôr do 48 hodín.