1 679     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Tórické šošovky

Odpoveď na Vašu otázku dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky sme umiestnili v časti Časté otázky.

Pridať otázku

Hodnota cylindra pri kontaktných šošovkách

Otázka: Zaujímalo by ma, či nehrá (resp. akú hrá) rolu os pri cylindri. Lekárka mi povedala, že v mojom prípade by neboli potrebné tórické šošovky. Mám LO –5,00, cyliner 0,5 a os 0 a PO –4,00, cyliner 0,5 a os 180. To som aj niekde čítala (že do 0,75 cyl nie je nutná korekcia tórickými šošovkami). Aká veľká môže byť os cylindra? Je naozaj pravda, že po prvom nosení kontaktných šošoviek sa po mesiaci opakuje návšteva u kontaktológa? To platí len pre tórické alebo aj pre bežné šošovky? Lekárka mi o tom nehovorila (podotýkam, že som na aplikácii ešte nebola a zbieram iba informácie).

Odpoveď: Os iba určuje orientáciu cylindra, nemá žiadnu veľkosť v zmysle dpt hodnôt. Astigmatizmus menší ako 0,75 cyl nemožno korigovať kontaktnými šošovkami, pretože sa v týchto hodnotách kontaktné šošovky nevyrábajú. Kontrola po aplikácii by mala byť v rozmedzí niekoľkých dní až mesiaca. Potom každých 6 mesiacov. Termín pravidelných kontrol neovplyvňuje to, či máte šošovky tórické alebo sférické. Môže ho však ovplyvniť režim noseia kontaktných šošoviek – pri používaní šošoviek 1–2× do týždňa je možné po dohode s kontaktológom termín kontrol predĺžiť. Naopak pri nosení kontinuálnych šošoviek (nosenie bez vyberania na noc) je dobré skrátiť termíny pravidelných kontrol.

Tórická šošovka je vďaka veľkému priemeru veľmi viditeľná

Otázka: Nosím jednu šošovku tórickú, na druhom oku tórickú šošovku nepotrebujem. Optometrička mi odporučila Acuvue Advance for astigmatism a druhú šošovku Acuvue Advance. Obe však majú iný priemer. Môj problém spočíva v tom, že kvôli rozdielnemu priemeru mi je na jednom oku šošovka veľmi vidieť, na druhom oku vidieť nie je. Nenapadá Vás iná kombinácia, kedy v priemere šošoviek nie je taký rozdiel? Ľavé oko –1,25, cyl. –0,75 os 120, pravé oko 120.

Odpoveď: Tórické kontaktné šošovky majú väčší priemer ako sférické. Váš problém bude pravdepodobne rovnaký aj u iných možných kombinácií. No myslím si, že tento problém vnímate oveľa viac, než aký naozaj je, pretože prítomnosť kontaktnej šošovky na oku bez detailného pohľadu zistí málokto.

Kontaktné šošovky na šikmé osi pri astigmatizme

Otázka: Dnes som bola u očnej lekárky a tá mi povedala, že môžem mať šošovky, ale vraj mám astigmatizmus (iba na pravom oku), a tiež mi povedlala, že pre môj typ astigmatizmu nie sú šošovky, že mi dá normálne a uvidím ako s nimi budem vidieť. Mám dioptrie LO +3,OO a PO +4,75, cylinder 0,75 a os 70. Skutočne sa také šošovky nevyrábajú? Pripadá mi to zvláštne.

Odpoveď: Na „šikmé osi“ (Vašich 70°) zatiaľ jednodenné šošovky neexistujú. V prípade mesačných by sa však dalo vyberať. Napr. Frequency X-Cell Toric, Pure Vision Toric.

Čo pri kontakných šošovkách znamená parameter cylinder?

Otázka: Môžem sa spýtať, čo pri kontaktných šošovkách znamená parameter cylinder?

Odpoveď: Cylinder je zvláštna úprava šošovky (či kontaktnej, alebo na okuliaroch), ktorá slúži na korekciu astigmatizmu. Pojem astigmatizmus je objasnený na Torické šošovky.

Kontaktné šošovky na astigmatizmus a krátkozrakosť

Otázka: Dobrý deň, mám astigmatizmus a som krátkozraký. Ľavé oko 1 dioptria a to je cylinder a na pravom oku mám 7,75 dioptrií a z toho je cca 2,5 cylinder. Je možné kontaktné šošovky použiť aj na taký veľký rozdiel? Ako dlho vydržia kontaktné šošovky?

Odpoveď: Máte pomerne veľký rozdiel medzi hodnotami pravého a ľavého oka. Rozdiely nad 3 dpt sa väčšinou lepšie korigujú kontaktnými šošovkami ako okuliarmi. Navšívte prosím kontaktológa, ten Vám po vyšetrení očí odporučí najvhodnejšie riešenie.

Kontaktné šošovky na astigmatizmus

Otázka: Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď mám normálne hnedé oči a kúpim si napr. zelené šošovky, bude vidieť len zelená, alebo bude presvitať aj hnedá farba?

Odpoveď: Odpoveď nie je jednoznačná, pretože záleží na tom, aké farebné kontaktné šošovky zvolíte. Správne sa farba kontaktných šošoviek vyberá zároveň pri ich aplikácii u kontaktológa, kde si môžete vyskúšať viac variánt, kým si nejaké farebné šošovky definitívne kúpite.

Aký je výber kontaktných šošoviek pre astigmatikov? Šošovky pre astigmatikov cena?

Otázka: Potrebujem tórické kontaktné šošovky. Veľkosť dioptrie na pravom oku mám 0,25, cylinder –0,75, os 180. Dioptria na ľavom oku je 0,0, cylinder –0,75, os 180. Poraďte mi z čoho si môžem vybrať.

Odpoveď: Bohužiaľ na Vašu otázku odpoviem nepriamo. Vyberať kontaktné šošovky na internete, v pravom slova zmysle, sa nedá. Konkrétny typ kontaktných šošoviek musíte mať vopred odporučený od kontaktológa. Odporúčam Vám prečítať si správný postup pri zaobstarávaní kontaktných šošoviek. Samotné dioptrické hodnoty k výberu Vašich kontaktných šošoviek v žiadnom prípade nestačia.

Nenechajte si ujsť novinky zo sveta
usmievavých šošoviek!

VISA MasterCard

PayPal

ISIC

Sphere card

Overené zákazníkmi Heuréka