Október je na VašeŠošovky (čoskoro Lentiamo) mesiacom zdravého zraku. Naučte sa od našich odborníkov, ako sa najlepšie starať o svoje oči a využite naše týždenné zľavy!

1951     výdajných miest v okolí

Prihlásenie

Časté otázky: Tórické šošovky

Aký je výber kontaktných šošoviek pre astigmatikov? Šošovky pre astigmatikov cena?

Anonym
Otázka:

Potrebujem tórické kontaktné šošovky. Veľkosť dioptrie na pravom oku mám 0,25, cylinder –0,75, os 180. Dioptria na ľavom oku je 0,0, cylinder –0,75, os 180. Poraďte mi z čoho si môžem vybrať.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Bohužiaľ na Vašu otázku odpoviem nepriamo. Vyberať kontaktné šošovky na internete, v pravom slova zmysle, sa nedá. Konkrétny typ kontaktných šošoviek musíte mať vopred odporučený od kontaktológa. Odporúčam Vám prečítať si správný postup pri zaobstarávaní kontaktných šošoviek. Samotné dioptrické hodnoty k výberu Vašich kontaktných šošoviek v žiadnom prípade nestačia.

Kontaktné šošovky na astigmatizmus

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď mám normálne hnedé oči a kúpim si napr. zelené šošovky, bude vidieť len zelená, alebo bude presvitať aj hnedá farba?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Odpoveď nie je jednoznačná, pretože záleží na tom, aké farebné kontaktné šošovky zvolíte. Správne sa farba kontaktných šošoviek vyberá zároveň pri ich aplikácii u kontaktológa, kde si môžete vyskúšať viac variantov, kým si nejaké farebné šošovky definitívne kúpite.

Kontaktné šošovky na astigmatizmus a krátkozrakosť

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, mám astigmatizmus a som krátkozraký. Ľavé oko 1 dioptria a to je cylinder a na pravom oku mám 7,75 dioptrií a z toho je cca 2,5 cylinder. Je možné kontaktné šošovky použiť aj na taký veľký rozdiel? Ako dlho vydržia kontaktné šošovky?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Máte pomerne veľký rozdiel medzi hodnotami pravého a ľavého oka. Rozdiely nad 3 dpt sa väčšinou lepšie korigujú kontaktnými šošovkami ako okuliarmi. Navšívte prosím kontaktológa, ten Vám po vyšetrení očí odporučí najvhodnejšie riešenie.

Čo pri kontakných šošovkách znamená parameter cylinder?

Anonym
Otázka:

Môžem sa spýtať, čo pri kontaktných šošovkách znamená parameter cylinder?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Cylinder je zvláštna úprava šošovky (či kontaktnej, alebo na okuliaroch), ktorá slúži na korekciu astigmatizmu. Pojem astigmatizmus je objasnený na Torické šošovky.

Kontaktné šošovky na šikmé osi pri astigmatizme

Anonym
Otázka:

Dnes som bola u očnej lekárky a tá mi povedala, že môžem mať šošovky, ale vraj mám astigmatizmus (iba na pravom oku), a tiež mi povedlala, že pre môj typ astigmatizmu nie sú šošovky, že mi dá normálne a uvidím ako s nimi budem vidieť. Mám dioptrie LO +3,OO a PO +4,75, cylinder 0,75 a os 70. Skutočne sa také šošovky nevyrábajú? Pripadá mi to zvláštne.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Na „šikmé osi“ (Vašich 70°) zatiaľ jednodenné šošovky neexistujú. V prípade mesačných by sa však dalo vyberať. Napr. Frequency X-Cell Toric, Pure Vision Toric.

Tórická šošovka je vďaka veľkému priemeru veľmi viditeľná

Anonym
Otázka:

Nosím jednu šošovku tórickú, na druhom oku tórickú šošovku nepotrebujem. Optometrička mi odporučila Acuvue Advance for astigmatism a druhú šošovku Acuvue Advance. Obe však majú iný priemer. Môj problém spočíva v tom, že kvôli rozdielnemu priemeru mi je na jednom oku šošovka veľmi vidieť, na druhom oku vidieť nie je. Nenapadá Vás iná kombinácia, kedy v priemere šošoviek nie je taký rozdiel? Ľavé oko –1,25, cyl. –0,75 os 120, pravé oko 120.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Tórické kontaktné šošovky majú väčší priemer ako sférické. Váš problém bude pravdepodobne rovnaký aj u iných možných kombinácií. No myslím si, že tento problém vnímate oveľa viac, než aký naozaj je, pretože prítomnosť kontaktnej šošovky na oku bez detailného pohľadu zistí málokto.

Hodnota cylindra pri kontaktných šošovkách

Anonym
Otázka:

Zaujímalo by ma, či nehrá (resp. akú hrá) rolu os pri cylindri. Lekárka mi povedala, že v mojom prípade by neboli potrebné tórické šošovky. Mám LO –5,00, cyliner 0,5 a os 0 a PO –4,00, cyliner 0,5 a os 180. To som aj niekde čítala (že do 0,75 cyl nie je nutná korekcia tórickými šošovkami). Aká veľká môže byť os cylindra? Je naozaj pravda, že po prvom nosení kontaktných šošoviek sa po mesiaci opakuje návšteva u kontaktológa? To platí len pre tórické alebo aj pre bežné šošovky? Lekárka mi o tom nehovorila (podotýkam, že som na aplikácii ešte nebola a zbieram iba informácie).

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Os iba určuje orientáciu cylindra, nemá žiadnu veľkosť v zmysle dpt hodnôt. Astigmatizmus menší ako 0,75 cyl nemožno korigovať kontaktnými šošovkami, pretože sa v týchto hodnotách kontaktné šošovky nevyrábajú. Kontrola po aplikácii by mala byť v rozmedzí niekoľkých dní až mesiaca. Potom každých 6 mesiacov. Termín pravidelných kontrol neovplyvňuje to, či máte šošovky tórické alebo sférické. Môže ho však ovplyvniť režim noseia kontaktných šošoviek – pri používaní šošoviek 1–2× do týždňa je možné po dohode s kontaktológom termín kontrol predĺžiť. Naopak pri nosení kontinuálnych šošoviek (nosenie bez vyberania na noc) je dobré skrátiť termíny pravidelných kontrol.

Výber správnych kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobry den, chcela by som sa spytat, ake by som si mala kupit kontaktne sosovky ked mam takteto hodnoty. L: –3,25 , cyl: –0,75, os: 0 a P: –3,00, cyl: –0,5, os: 0 – mam si radsej kupit sfericke sosovky alebo toricke s osou 10° ? Dakujem za odpoved.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. V prípade pravého oka sa jedná o nízky astigmatizmus, ktorý tórické kontaktné šošovky nekorigujú, nedokážem však povedať presné parametre, ktoré by Vám mohli vyhovovať. Vo Vašom prípade odporúčam nechať si očným lekárom alebo kontaktológom zmerať zrak pre nosenie sférických šošoviek v prípade pravého oka (ak sa jedná o parametre pre okuliare, je nutné nechať si zmerať zrak i pre hodnoty parametrov pre ľavé oko). Špecialista zistí presné parametre šošoviek a odporučí Vám tiež konkrétnu značku tak, aby Vám vyhovovala. Je nutné zistiť tiež hodnoty zakrivenia a priemeru tak, aby Vám šošovky z oka nevypadávali či Vás nerezali. Očný lekár či kontaktológ by Vám mal tiež poskytnúť skúšobný pár šošoviek, aby ste zistili, či je pre Vás daná značka skutočne vhodná. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Výber kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, chcem sa opýtať aké šošovky (mám na mysli číslo dioptrie a tak) si môžem objednať? Očná lekárka mi namerala sferické diptrie pre pravé oko do diaľky –2,25, cylinder –0,75 a os 170. Pre ľavé do diaľky oko sférické dioptrie –2,25, cylinder –0,5 a os 10. Vopred veľmi pekne ďakujem, očná lekárka mi k tomu vôbec nič nepovedala. Doteraz som s cylindrom šošovky nemala. Neviem teda, aké si objednať. ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Podľa uvedenej informácie sa bude jednať o tórické kontaktné šošovky pre pravé oko,nedokážem Vám však povedať presnú značku, tú Vám mal na základe zmerania parametrov odporučiť práve očný lekár. V prípade ľavého oka sa bude zrejme jednať o nízky astigmatizmus, ktorý kontaktné šošovky neupravujú. Je nutná skutočne konzultácia so špecialistom kvôli parametrom pre kontaktné šošovky tórické, prípade zistenie dioptrie v prípade sférických šošoviek. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Anonym
Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa opýtať aké mám zvoliť šošovky kedže mam do diaľky na pravé oko +2, cylinder +1 a os 60 a na ľavé oko +3, cylinder +1 a os 120? Je potreba tórické alebo stačia sférické? Ďakujem vopred za odpoveď

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Veľmi ma to mrzí, predpokladám však, že zaslané parametre sú určené pre okuliare – v prípade tórických kontaktných šošoviek nie je možné zadať plusové hodnoty cylindra. Vo Vašom prípade odporúčam nechať si očným lekárom alebo kontaktológom zmerať zrak pre nosenie kontaktných šošoviek. Špecialista zistí presné parametre šošoviek a odporučí Vám tiež konkrétnu značku tak, aby Vám vyhovovala. Poskytne Vám prípadne skúšobný pár aby ste zistili, či je pre Vás daná značka skutočne vhodná – vyhnete sa tak prípadným problémom spojeným s nosením nevhodne zvolených šošoviek. Na základe uvedených informácií žiaľ nedokážem na diaľku určiť, ktoré kontaktné šošovky a aké parametre by ste mali zvoliť. Ďakujem za pochopenie.

Výber kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň keď mam hodnoty aké šošovky si mám zvoliť ? Ľavé oko : VOD+2D+1cylx60=1,0? Pravé oko : VOS+3D=+1cylx120=1,0? Jaeger 1,0s kor

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Vo Vašom prípade odporúčam nechať si očným lekárom alebo kontaktológom zmerať zrak pre nosenie kontaktných šošoviek. Špecialista zistí presné parametre šošoviek a odporučí Vám tiež konkrétnu značku tak, aby Vám vyhovovala. Poskytne Vám prípadne skúšobný pár aby ste zistili, či je pre Vás daná značka skutočne vhodná – vyhnete sa tak prípadným problémom spojeným s nosením nevhodne zvolených šošoviek. Na základe uvedených informácií žiaľ nedokážem na diaľku určiť, ktoré kontaktné šošovky a aké parametre by ste mali zvoliť, predpokladám, že sa Vami uvedené parametre vzťahujú na okuliare. Ďakujem za pochopenie.

Výber správnych kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň prajem,

chcela by som sa spýtať, či by ste mi mohli poradiť, aké kontaktné šošovky by som si mala kúpiť – roky som si u vás objednávala šošovky značky Acuvue Oasys for astigmatism na pravé oko a na ľavé Acuvue Oasys with hydraclear. Po poslednej návšteve u očného lekára mám upravené dioptrie takto: Pravé oko – sférické dioptrie –2,25, cylinder dioptria –0,5 os 180 a Ľavé oko – sférické dioptrie –3,0, cylinder dioptria –1.0 a os 180. Mám problém v ponuke nájsť taký cylinder dioptria –0,5 a –1, všetky začínajú od -O,75. Za odpoveď vám veľmi pekne ďakujem a prajem pekný deň.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Nízky astigmatizmus – do hodnoty – 0.5 pre šošovky – tórické šošovky skutočne nekorigujú, aplikujú sa zväčša klasické sférické kontaktné šošovky. Predpokladám, že uvedené hodnoty nie sú určené pre kontaktné šošovky, cylinder v prípade tórickych šošoviek sa vyrába od hodnoty –0,75 zvyšujúcich sa po 0,5 (to znamená –0,75; –1,25; –1,75; –2,25 a pod.) Vo Vašom prípade je teda nutná aplikácia konkrétnych šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku kontaktných šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Výber správnych kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň moja otázka znie. Používam kontakte šošovky značky ACUVUE for astigmatism s dioptriami –1,50 cylinder –2.75 a osou 170 a na druhé oko –3,00 cylinder –1,25 os 170. Šošovky mi už nevyhovujú pre ich krátkodobosť. Na trhu som našla Cooper Vision Proclear Toric XR kde ale pri dioptrií –3,00 a cylinder –1.25 mi nechce povoliť os 170. Vraj to nie je možné. Sú na trhú ešte nejaké iné šošovky pre tento druh dioptrie alebo je možné os posunúť nižšie ? Ďakujem za odpoveď

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Pri každej zmene značky kontaktných šošoviek odporúčame navštíviť Vášho očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám odporučí vhodné kontaktné šošovky tak, aby Vám vyhovovali. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná.

Takto na diaľku žiaľ nie je možné určiť, ktorá značka šošoviek by bola pre Vás vyhovujúca. Parameter OS neodporúčame meniť bez porady s očným lekáro alebo kontaktológom. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Parametre kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, na pravom oku mám –0,5 –2,25 a 10 :D len otázka je ze neviem, ktoré z toho je co: co je dioptria, zakrivenie, cylinder a os…na ľavom mám –2,25 a 170…mohli by ste mi poradiť prosím, ze co je co :) ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Uvedené informácie nie sú pre určenie napr. zakrivenia, priemeru a značky šošoviek dostatočné. Ak je to možné, pošlite mi, prosím, na e-mail info@vasesosovky.sk fotografiu blistru skúšobného páru šošoviek alebo potvrdenie o aplikácii od špecialistu. Na základe upresnených informácií by som mala vedieť hodnoty a prípadne značku šošoviek určiť. Podľa zaslaných hodnôt si netrúfnem odhadnúť parametre šošoviek, ak sa jedná o výsledok vyšetrenia zraku pre nosenie kontaktných šošoviek. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Výber kontaktných šošoviek

Anonym
Otázka:

Dobrý deň, mám dioptriu na jednom oku –1,5 a na druhom –1 a 0,5 cylinder. Môžem si kontaktné šošovky kúpiť aj bez cylindra, či je tam potrebný aj keď je v takej nízkej hodnote? Ďakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Nízky astigmatizmus – do hodnoty cylindru – 0.5 pre šošovky – tórické šošovky skutočne nekorigujú, aplikujú sa zväčša klasické sférické kontaktné šošovky. Dioptriu ani presnú značku Vám však žiaľ nedokážem povedať. Vo Vašom prípade je teda nutná aplikácia konkrétnych šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku kontaktných šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Tórické kontaktné šošovky

Tomáš Š.
Otázka:

Zdravim, Po vysetreni u ocnej doktorky mam lekarsky nalez: AR: –0,25–1,0ax 94 –1,0–1,00ax 59 VOD 5/15–1,0dc ax 90 5/5 VOS 5/15–0,75–0,75ax 70 5/5 1× skus. KS VOD: –0,75ds 5/7,5 VOS: –0,75ds 5/5

Doteraz som nosil okuliare, uz to bude dva roky. KS som chcel koli snowbordovaniu, ale po vyskusani skusobnych jednorazovych sosoviek zvazujem, ze ich budem nosit denne.

Viete mi podla tochto doporucit vhodne KS?

Dakujem za odpoved. Tomas.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň, pán Štefánek,

ďakujem za Vašu správu. Veľmi ma to mrzí, avšak podľa priložených informácií nie je možné určiť hodnoty parametrov pre kontaktné šošovky, tiež žiaľ nie je možné odporučiť konkrétnu značku šošoviek, vhodných práve pre Vás. Pred nákupom šošoviek je nutná ich aplikácia u kontaktológa alebo očného lekára. Ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku kontaktných šošoviek podľa Vašich preferencií a prípadne poskytne skúšobný pár tak, aby ste si boli istý, že cez šošovky uvidíte dobre a bude Vám konkrétna značka vyhovovať aj vzhľadom k materiálu a ostatným vlastnostiam šošoviek.

Ďakujem za pochopenie.

Tórické šošovky

Maria
Otázka:

Dobry deň, chcem sa spýtať začala som nosiť KŠ značky Air optix astigmatism od firmy Alcon s údajmi pre prave oko PWR –50 cyl-75 os 80, BC 8.7 Dia 14.5 ľavé: PWR –0.00 cyl –75 os 90 BC 8.7 Dia 14.5, no šošovky sú dobre necítim ich, nerezu ma,vonku s nimi vidím dobre ale problém mám keď prídem niekam do vnútra, domáce osvetlenie atď. Obraz ako keby sa mi zahmlieval, nezaostroval,aj pri práci na PC. Použila som aj kvapky no nič nepomohlo ani ihneď po nakvapkaní, chcem sa vlastne opýtať môže ísť o zle určené hodnoty, alebo nevhodné šošovky? Mám skúsiť inú značku s tými istými parametrami? Alebo šošovky pre mňa ani nebudú vhodné vôbec? Na prvom vyšetrení a aplikácií som bola u očnej doktorky. Ďakujem za radu a odpoveď

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné určiť príčinu uvedených ťažkostí, odporúčame Vami opísané problémy určite konzultovať so špecialistom, ktorý pôvodnú značku šošoviek naaplikoval. Pri každej zmene značky šošoviek je konzultácia s kontaktológom či očným lekárom tiež nutná, výber šošoviek a ich vhodnosť práve pre Vás je ovplyvnená kombináciou ostatných vlastností šošoviek. Ďakujem za pochopenie.

Tórické kontaktné šošovky

Nikola Š.
Otázka:

Dobry den . Potrebovala by som pomoc s vyberom sosoviek .

PO: –2,5 Ds= –0,25Dcyl 109 Ľo: –2,5 Ds = –0,5Dcyl 72

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Predpokladám však, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare (nenachádza sa tu informácia o zakrivení, priemere – sú dôležité, určujú to, ako šošovka priľne k oku a veľkosť šošovky – či prípadne značke šošoviek, tiež hodnoty pre cylinder a os nie je možné u šošoviek zadať). Je nutná aplikácia šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku kontaktných šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár.

Hodnoty parametrov pre okuliare bývajú podľa skúseností iné ako pre napr. tórické kontaktné šošovky, je preto vyšetrenie u kontaktológa nutné, aby ste cez šošovky správne videli. Takto na diaľku žiaľ nie je možné konkrétnu značku šošoviek odporučiť.

Ďakujem za pochopenie.

Začíname s kontaktnými šošovkami

Anita F.
Otázka:

Dobry den chcela by som sa spytat ci je normalne ze lekar pri vysetreni mi vypisal na prave oko +5,0 +1,25 ax80 a lave oko +6,0 +1,75 ax 96 a bola som si dat vypisat sosovky kde premerali iba zakrivenie oka a dali mi vyrobit sosovky na prave oko +3,50 +1,25 axe 170 a lave oko +4,00 +1,70 axe 10 tak mou otazkou teda je ci je normalne ze sosovky mam o 2 cele dioptrie menej lebo mi vraveli ze tak vysoka dioptria v pluskach sa nevyraba. este dodam ze ked si sosovky nasadim mam pocit ze tiez nevidim dobre. myslite ze tie sosovky su dobre vyrobene ? ci mi spravili zle ? dakujem velmi krasne za vasu odpoved

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Hodnoty parametrov pre okuliare bývajú podľa skúseností iné ako pre napr. tórické kontaktné šošovky, je preto v tomto prípade vyšetrenie u kontaktológa nutné, aby ste cez šošovky správne videli. Takto na diaľku žiaľ nie je možné konkrétnu značku či parametre šošoviek odporučiť. Zasielam Vám odkaz na tórické šošovky, ktoré máme v ponuke: https://www.vasesosovky.sk/…ametrov.html?… Tu máte možnosť vyhľadávania šošoviek podľa požadovaných dioptrií a podobne.

Je nutné uvedené ťažkosti konzultovať so špecialistom, ktorý značku šošoviek naaplikoval – zrejme bude nutné opätovné zmeranie parametrov práve pre šošovky, očný lekár či kontaktológ by Vám mall poskytnúť tiež skúšobný pár šošoviek. Ďakujem za pochopenie.

Andrea, tím VašeŠošovky

Začíname s kontaktnými šošovkami

Marta B.
Otázka:

Dobrý deň,

ak mám –0,5 a 90 stupňov na obe oči, a chcem si dať šošovky, je možné aby mi to nahradili na obe oči –0,75? Vraj sa to tým vyrovnáva, alebo odporúčate zachovať predpis od doktora, so šošovkami doposiaľ nemám vôbec skúsenosť, preto sa radšej pýtam. Ďakujem.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Predpokladám však, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare (hodnotu pre cylinder –0.50 – nízky astigmatizmus – nie je možné u šošoviek zadať, tórické šošovky ho nekorigujú). Je nutná aplikácia konkrétnej značky šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ktorý Vám odporučí na základe vyšetrenia vhodnú značku kontaktných šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár podľa Vašich preferencií. Bez konzultácie so špecialistom meniť parametre šošoviek neodporúčame, je nutné vyskúšať vhodnú kombináciu na skúšobnom páre – iba tak zistíte, či cez šošovky vidíte perfektne, v očiach Vás nerežú, nevypadávajú a podobne.

Ďakujem za pochopenie. Andrea

Os tórických šošoviek

Dušan K.
Otázka:

Dobry den,

chcel by som sa opytat ak mi lekar predpisal toricke sosovky, na ktorych su rozdielne parametre konkretene os, p. 180 ľ:0 , je to vlastne to iste alebo si mam objednat sosovky podla presne uvedenych parametrov ?

Dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

​Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Os 180° je totožná s hodnotou 0°, v prípade, že sa naaplikované parametre nelíšia napr. hodnotou cylindra, dioptrie a podobne, jedná sa o rovnaké parametre šošoviek pre obe oči. Andrea

Hodnoty tórických šošoviek

Miroslava G.
Otázka:

dobry den, vedeli by ste mi prosim poradit ake toricke sosovky si mam objednat, jedna sa mi o spravne zadanie parametrov. Moje dioptrie su: Pravé oko: Sph +0,75, Cyl –1,25, Os 180st., PD 60 Ľavé oko: Sph +0,75, Cyl –1,50, Os 180 st., PD 60

Skúšala som zadať parametre vo vasom eshope, ale nanesla som moznost vybrat Cyl –1,50, a tiez neviem ktora hodnota je zakrivenie.

vopred dakujem za pomoc MG

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Takto na diaľku žiaľ nie je možné poradiť Vám, ktorá konkrétna značka šošoviek by pre Vás mohla byť najvhodnejšia. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Nesprávne zvolené hodnoty zakrivenia či priemeru by Vám mohli spôsobovať rezanie šošoviek v očiach, ich vypadávanie a podobne, tiež je dôležité dbať na kombináciu ostatných vlastností šošoviek.

Hodnota cylindra –1.50 nie je pre šošovky zvyčajná, obvykle sa udáva pre okuliare.

V prípade, že ste absolvovali aplikáciu šošoviek o kontaktológa, mal by Vám poskytnúť skúšobný pár šošoviek – iba tak viete zistiť, či Vám daná značka skutočne vyhovuje a nespôsobuje nepohodlie pri nosení. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Výber kontaktných šošoviek

Alena J.
Otázka:

Dobry den mam zaujem o sosovky znacky johnson ale neviem si poradit s vyberom. Prave oko sph –0,50; cyl –1,25 ax 110; lave oko sph –1,25; cyl –0,25; ax 40. Dakujem za odpoved a odporucanie

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné konkrétnu značku tórických či sférických šošoviek odporučiť. Očný lekár alebo kontaktológ by Vám mal na základe vyšetrenia naaplikovať vhodnú značku šošoviek práve pre Vás a prípadne Vám tiež poskytnúť skúšobný pár – tak zistíte, či Vám vybraná značka skutočne vyhovuje. V našom e-shope máme od výrobcu Johnson & Johnson v ponuke niekoľko značiek tórických kontaktných šošoviek: https://www.vasesosovky.sk/…johnson.html Hodnotu pre cylinder –0.25 nie je možné u kontaktných šošoviek zadať, odporúčame konzultáciu so špecialistom. Ďakujem za pochopenie.

Tórické šošovky

Viktoria B.
Otázka:

Dobrý, mám na prave oko 1,25 cyl. 1,0 180stupnov a ľavé 4,75 cyl. 1,0 0stupnov do dialky, chcela by som si objednat sosovky ale neviem podla coho sa tu vyberaju (sosovky mam od lekarky, teraz by som si chcela objednat)

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku. Naaplikovanú značku od špecialistu je nutné dodržiavať, nie je žiaľ možné takto na diaľku odporučiť konkrétnu značku tórických šošoviek vhodnú práve pre Vás. Ak máte k dispozícii napr. blister zo skúšobného páru šošoviek alebo názov značky a parametre poznačené v potvrdení o aplikácii šošoviek, prosím pošlite mi ich fotografiu na info@vasesosovky.sk, obratom sa názov naaplikovanej značky šošoviek pokúsim dohľadať. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Linda
Otázka:

Mam dioptrie: Ľ.O. +4,25, Cyl.-1,5, Os 180 P.O. +4,5, Cyl. –2,0, Os 170 Chcela by som vyskusat kontaktne sosovky,aké si mam vybrat? Dakujem

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Takto na diaľku žiaľ nie je možné poradiť Vám, ktoré šošovky by pre Vás mohli byť najvhodnejšie. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer (ktoré nie sú v súhrne informácií uvedené), záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík a koombinácii týchto vlastností. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčame preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná. Mal by Vám ukázať, ako šošovky správne aplikovať, poradí Vám tiež, ako sa o šošovky správne starať. Odporúčame Vám od skúšobných šošoviek následne odložiť krabičku, alebo blister, v ktorom je šošovka uložená, aby ste ich vedeli v budúcnosti objednávať aj cez internet. Ďakujeme za pochopenie. Andrea

Tórické kontaktné šošovky

Tatiana
Otázka:

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, aké šošovky by som si mala objednať pri hodnotách : PO: dioptria: plan; cyl: –1,0; os: 178° , ĽO: dioptria: plan; cyl: –1,0; os: 2°. Za vašu odpoveď vopred ďakujem. Tatiana

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Predpokladám však, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare (nenachádza sa tu informácia o zakrivení, priemere – sú dôležité, určujú to, ako šošovka priľne k oku a veľkosť šošovky – či prípadne naaplikovanej značke šošoviek, tiež hodnoty pre cylinder a os v oboch prípadoch nie je možné u šošoviek zadať). Je nutné absolvovať vyšetrenie u kontaktológa alebo očného lekára, ktorý Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku a parametre kontaktných šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár podľa Vašich preferencií.

Hodnoty parametrov pre okuliare bývajú podľa skúseností iné ako pre napr. tórické kontaktné šošovky, je preto vyšetrenie u kontaktológa nutné, aby ste cez šošovky správne videli. Takto na diaľku žiaľ nie je možné konkrétnu značku a parametre šošoviek odporučiť.

Ďakujem za pochopenie. Andrea

Problémy pri nosení šošoviek

Bibiána Š.
Otázka:

Dobrý deň. Lekárka mi namerala šošovky na PO pwr+2,5, cyl –0,75, add +1,5, ĽO pwr +2,0, add +1,5.dominantné oko mám pravé. Predpísaná šošovka mi oku vadí, zatiaľ čo ľavé je bez problémov. Môžem si objednať šošovky do pravého oka bez cylindra, lebo som čítala, že cylinder do – 0,75 je zanedbateľný. Keď si vložím ľavú šošovku do pravého oka ani neviem, že ju tam mám, nič mi nevadí, len je slabá. Ďakujem za odpoveď.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Naaplikované parametre a značku od očného lekára alebo kontaktológa je nutné dodržiavať a prípadnú zmenu odporúčame konzultovať so špecialistom, u ktorého ste aplikáciu šošoviek absolvovali. Vyhnete sa tak prípadným komplikáciám do budúcnosti, v najhoršom prípade poškodeniu zraku. Takto na diaľku žiaľ nie je možné posúdiť vhodnosť uvedenej zmeny – či uvidíte s inými parametrami tak, ako je potrebné a podobne. Ďakujem za pochopenie.

Tórické kontaktné šošovky

Marianna F.
Otázka:

Dobrý deň chcela by som sa spýtať, že pri objednávaní šošoviek mám zadať hodnotu sferických dioptrií, či dioptrií cylindra? PO sf. dio –5.0, cyl. –1.25, os 0; LO sf. dio –5.0, cyl. –2.25, os 180;

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

uvedené hodnoty by sa mali vzťahovať na konkrétnu značku tórických kontaktných šošoviek, ktoré Vám naaplikoval špecialista. Dioptria by mala byť podľa zaslaných informácií pre pravé oko –5.00, hodnota cylindra –1.25, os 0°, pre ľavé oko by mala byť dioptria –5.00, hodnota cylindra –2.25 a os 180°. Andrea

Začíname s kontaktnými šošovkami

Ľubica Z.
Otázka:

Dobrý deň! Chcela by som začať nosiť šošovky. Na pravom oku mám mať dioptriu –4,0 s cylindrom –0,5 a osou 85° . dala by sa tórická šošovka vymeniť za sférickú? Ak áno aký by mal byť jej rozmer?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Predpokladám však, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare – cylinder s hodnotou –0.50 koriguje nízky astigmatizmus v prípade okuliarov, šošovky korigujú až astigmatizmus vyššieho stupňa. Tiež os 85° zvyčajne nie je možné u šošoviek zadať. Je nutná aplikácia konkrétnej značky šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku a prípadne poskytne skúšobný pár podľa Vašich preferencií tak, aby ste so šošovkami videli skutočne dobre. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné parametre a značku šošoviek odporučiť, parametre pre okuliare a šošovky sa zvyčajne líšia. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Tórické kontaktné šošovky

Maia R.
Otázka:

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť, či pri výbere astigmatick. šošoviek je hodnota osi rovnaká, ako v prípade osi čo sa týka dioptric. okuliarov? Lebo viem, že pri dioptriách je určitá odchýlka, tak či si treba dať pozor aj pri osi. Ďakujem pekne.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Podľa predpisu na okuliare bohužiaľ nie je možné odporučiť značku a parametre šošoviek vhodné práve pre Vás. Je nutná aplikácia konkrétnej značky a parametrov šošoviek na základe vyšetrenia u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám vhodnú značku kontaktných šošoviek a prípadne poskytne skúšobný pár.

Hodnoty parametrov pre okuliare bývajú podľa skúseností iné ako pre napr. tórické kontaktné šošovky, je preto vyšetrenie u kontaktológa nutné, aby ste cez šošovky správne videli. Takto na diaľku žiaľ nie je možné hodnoty parametrov pre šošovky odhadnúť. Ďakujem za pochopenie. Andrea

Astigmatizmus

Peter K.
Otázka:

Dobry den, mam plusove dioptrie s cylindrom, astigmatizmus. Mozem nosit kontaktne sosovky? Pani doktorka mi povedala ze ano, ale mi ich musi preratat na minusove hodnoty a nebudem s nimi spokojny.

Dakujem za odpoved, Ostavam s pozdravom

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Jestliže máte plusové dioptrie (problém s viděním do blízka), tak můžete nosit torické čočky ke korekci astigmatismu. Doporučuji návštěvu očního lékaře či kontaktologa, který se specializuje na kontaktní čočky, aby Vám naměřil hodnoty.

Parametre tórických šošoviek

Lucia P.
Otázka:

Dobry den, chcela by som poradit pri vybere sosoviek. Mam dioptriu –1,5 a cyl. –0,25/175°, ale s takymto nizkym cylindrom sa sosovky nevyrabaju (alebo som ziadne nenasla), co v takomto pripade?

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Predpokladám, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare – cylinder s hodnotou –0.25 koriguje nízky astigmatizmus v prípade okuliarov, šošovky korigujú až astigmatizmus vyššieho stupňa, tiež os 175° nie je štandardná hodnota pre šošovky. Je nutná aplikácia konkrétnej značky šošoviek u kontaktológa alebo očného lekára, ten Vám zmeria parametre konkrétne pre šošovky, odporučí Vám na základe vyšetrenia vhodnú značku a prípadne poskytne skúšobný pár podľa Vašich preferencií tak, aby ste so šošovkami videli skutočne dobre. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné parametre a značku šošoviek odporučiť, parametre pre okuliare a šošovky sa zvyčajne líšia.

Parametre kontaktných šošoviek - plusové cylindre

Blanka A.
Otázka:

Môžem nosiť kontaktné šošovky ak mám plusove dioptrie s cylindrami? P.O.+1,5/cyl+2,5/80 stupňov, L.O.+1/cyl+2/100 stupňov. Ďakujem za odpoveď

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Predpokladám, že sa jedná o údaje z predpisu na okuliare – u šošoviek nie je možné plusové hodnoty cylindra zadať. Je nutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára alebo kontaktológa, ktorý by Vám mal na základe zmerania zraku odporučiť konkrétnu značku šošoviek a tiež prípadne poskytúť skúšobný pár šošoviek. Hodnoty pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia.

Správne hodnoty parametrov pre šošovky

Petronela I.
Otázka:

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Pani Dr. mi napísala tieto parametre:

  • 3,0–0,25cyl 141 st/100 ĽO –3,25–0,75cyl 20/13 Keratom. –0,75cyl 171/L

Vedeli by ste mi prosím Vás pomôcť s výberom sparávnych šošoviek? Donedávna som nosila –3,00 Acuve Oasys Hydraclear plus na LO a na PO: –2,5 a –0,75cyl 100. Teraz mi však napísala cyl aj na ľavé oko a tých 0,25 neviem kde mám hľadať…

Ďakujem pekne za radu…

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Predpokladám, že sa uvedené hodnoty týkajú predpisu na okuliare – nízky astigmatizmus s hodnotou cylindra –0.25 kontaktné šošovky nekorigujú. Očný lekár alebo kontaktológ by Vám mal na základe vyšetrenia najprv poskytnúť skúšobný pár konkrétnej značky a parametrov šošoviek tak, aby ste so šošovkami videli dobre. Bohužiaľ takto na diaľku nie je možné hodnoty parametrov pre šošovky odhadnúť.

Zmena parametrov šošoviek

Michaela L.
Otázka:

Dobrý deň, rada by som sa spýtala aké šošovky mi odporúčate, keď som v minulosti, asi rok a pol dozadu šošovky nosila, objednávala som si z Vašej stránky ((AIR OPTIX for ASTIGMATISM (3 šošovky) – Dioptria: –3.50, Zakrivenie: 8.70, Cylinder: –0.75, Os: 90°, Priemer: 14.50(ľavé oko) a Air Optix Aqua (3 šošovky) – Dioptria: –4.75, Zakrivenie: 8.60, Priemer: 14.20-pravé oko)). Chcela by som si objednať nové, no neviem, či by boli vhodné radšej jednodenné, keďže by som ich nosila len občas alebo viacdňové. Plus zhoršil sa mi zrak, takže budem potrebovať silnejšie (pravé oko –4,75 cylinder –0,5 90°, ľavé oko –3,5 cylinder –1,0 90°). Ďakujem za radu.

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Pri každej zmene značky a parametrov šošoviek je nutné vhodný výber konzultovať so svojím očným lekárom alebo kontaktológom. Bude to v tomto prípade zrejme skutočne nevyhnutné – nízky astigmatizmus s hodnotou cylindra –0.50 tórické šošovky nekorigujú, cylinder s hodnotou –1.00 nie je určený pre šošovky – predpokladám preto, že ide o predpis na okuliare. Je v tomto prípade nutné absolvovať preaplikáciu značky a parametrov šošoviek u kontaktológa, ten by Vám mal najprv poskytnúť skúšobný pár šošoviek, iba tak zistíte, či Váým parametre, značka a perióda výmeny vyhovujú – parametre pre okuliare a šošovky sa zvyčajne líšia. Na základe potvrdenia či informácií z krabičky alebo blistrov skúšobného páru viete následne objednávať šošovky aj napr. cez internet.

Zmena parametrov

David K.
Otázka:

Dobry den, mam nove okuliare a chcela by som si objednat aj sosovky. Starymi hodnotami som pouzivala acuvue oasys for astigmatism (Dioptrie: 0, Cylinder: –0.75, Os: 180) na obe oci. Teraz vsak vidim, ze s novymi hodnotami si neviem objednat sosovky. Prave oko: D: 0, C: –1.25, Os: 180 Lave oko: D: 0, C: –1.00, Os: 180

Problem je s cylindrom na lavom oku. Viete mi prosim poradit? Dakujem pekne Pekny den

VašeŠošovky.sk
Odpoveď:

Cylinder s hodnotou –1.00 nie je možné u šošoviek zadať. Bude nutné absolvovať vyšetrenie u kontaktológa, ktorý by Vám mal poskytnúť presné parametre pre kontaktné šošovky, bohužiaľ všeobecne prerátať hodnoty nie je možné. Parametre pre šošovky a okuliare sa zvyčajne líšia.

Spýtajte sa akúkoľvek otázku ohľadom kontaktných šošoviek. Odpoveď dostanete v priebehu niekoľkých dní. Najzaujímavejšie otázky umiestnime na naše stránky.

Pridať otázku